Informácie o rizikových futbalových fanúšikoch majú policajti včas
TASR
TASR

Informácie o rizikových futbalových fanúšikoch majú policajti včas

Získavanie informácií o  zahraničných futbalových fanúšikoch, ktorí sa chystajú na Slovensko, bolo ešte nedávno jednou z úloh Národnej ústredne Interpolu.

Bratislava 28. septembra (TASR) – Získavanie informácií o  zahraničných futbalových fanúšikoch, ktorí sa chystajú na Slovensko, bolo ešte nedávno jednou z úloh Národnej ústredne Interpolu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vďaka informáciám zo zahraničia mohli z národnej ústredne informovať zložky Policajného zboru o počte fanúšikov, koľko z nich je rizikových, o ich trasách na štadión a podobne. Pre TASR to povedal šéf Národnej ústredne Interpolu Róbert Garaj s tým, že úlohu NFIP, teda národného kontaktného bodu pre medzinárodnú spoluprácu pri prechádzaní násilia na štadiónoch, prevzal nedávno vytvorený samostatný útvar na Prezídiu Policajného zboru. Niektoré krajiny napriek tomu komunikujú prostredníctvom národnej ústredne.

"Získavame informácie nielen cestou Interpolu, ale aj cestou policajných pridelencov, ak ide o futbalové kluby z krajín, v ktorých ich máme. Mnohé balkánske štáty nie sú súčasťou siete NFIP," vysvetlil riaditeľ Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Jaroslav Paľov. Napriek množstvu informácií, totožnosť rizikových fanúšikov dopredu nepoznajú. "Až takto do detailov sa to nedá, lebo nikto nemá komplexný zoznam fanúšikov. Ale zväčša sú tam poverené osoby, alebo tí, ktorí to organizujú," povedal Paľov. Garaj však prezradil, že do budúcnosti sa pripravuje databáza Interpolu, ktorá sa bude týkať rizikových fanúšikov.

Pred zápasom slovenskej futbalovej reprezentácie s Bosnou a Hercegovinou musela polícia zisťovať informácie cez policajných pridelencov v Srbsku, Chorvátsku a Maďarsku, pretože Bosna nie je členom NFIP. "Oslovovali sme cez Interpol aj Sarajevo," poznamenal Paľov. Okrem iných informácií slovenskí policajti mali k dispozícii napríklad telefónne čísla na vedúcich jednotlivých skupín fanúšikov. Polícia napokon nezaznamenala v súvislosti s futbalovým stretnutím reprezentácií v Žiline žiadne výtržnosti, narušenie verejného poriadku ani poškodenie majetku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…