Tesovej a Csölleyovi chýbalo 83 stotín bodu od postupu do Soči
TASR
TASR

Tesovej a Csölleyovi chýbalo 83 stotín bodu od postupu do Soči

Slovenskí krasokorčuliari Federica Testová a Lukáš Csölley v sobotu o 83 stotín bodu nezískali miestenku na ZOH 2014 v Soči.

Slovenský tanečný pár Federica Testová a Lukáš Csölley, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Oberstdorf 28. septembra (TASR) - Slovenskí krasokorčuliari Federica Testová a Lukáš Csölley v sobotu o 83 stotín bodu nezískali miestenku na ZOH 2014 v Soči. Po voľných tancoch na olympijskej kvalifikácii v nemeckom Oberstdorfe obsadili v redukovanom poradí krajín šieste miesto a iba jedna pozícia ich zastavila pred ukoristením poslednej piatej voľnej miestenky na olympiádu na tradičnom podujatí pod názvom Nebelhorn Trophy v súťaži tanečníkov.

Hoci Slováci skončili v novom osobnom rekorde 118,93 bodov na konečnom 9. mieste, teda rovnakom ako po krátkom tanci, zverencom trénera Roberta Pelizzolu napokon zostali oči pre plač. Po štvrtkovom krátkom tanci ešte figurovali na priečke zaručujúcej postup do Soči. V novom osobnom rekorde 48,31 bodov im patrila priebežná deviata pozícia a boli krôčik od zisku miestenky na budúcoročné ZOH, keď držali práve poslednú piatu potrebnú pozíciu v redukovanom poradí.

Nové osobné maximum 70,63 bodov si vytvorili aj vo voľnej jazde a v tesnom súboji napokon nechali za sebou dotierajúcich Poliakov, Gruzíncov aj Fínov, žiaľ na Španielov ich Addams Family či Tango na motívy hudby Marca Shaimana už nestačilo. V konečnom účtovaní ich Španieli Sara Hurtadová a Adria Diaz preskočili o 83 stotín bodu, hoci pred finále na slovenský pár strácali 1,62 bodu.

Tanečníci v Oberstdorfe bojovali o posledných päť olympijských miesteniek, uchádzalo sa o ne až 17 z 23 štartujúcich párov. Pred Testovú s Csölleyom sa v redukovanom poradí krajín dostali okrem Španielov aj Turci, Číňania, Austrálčania a Japonci. Slovensko už jednu miestenku na ZOH v Soči má vďaka sólistke Monike Simančíkovej, ktorá ju pre krajinu získala na posledných MS v súťaži žien a s najväčšou pravdepodobnosťou sa aj priamo ona predstaví pod piatimi olympijskými kruhmi.

Dvadsaťročná rodáčka z Milána a 23-ročný Bratislavčan sa pripravovali na Nebelhorn Trophy v americkom Cantone a v Miláne pod vedením ich trénera Pelizzolu. Už vo štvrtok predviedli svieži a svižný výkon na Quickstep, Slowfox a Charleston zo soundtracku "Chicaga" na motívy hudby Johna Kandera a Freda Ebba. Prekonali tak ich doterajšie maximum z tohtoročných majstrovstiev Európy, kde obsadili konečnú 17. priečku. Aj ich voľný tanec mal "šťavu", bolo vidieť, že majú dobre natrénované, no drobné zaváhania si arbitri predsa len všimli a neboli už takí štedrí.

"Tak nám to utieklo. My sme pre to spravili všetko, na ľade sme vydali zo seba maximum. Uvidíme, čo sa ešte stane, sme prví pod čiarou, možno niektorá z kvalifikovaných krajín nakoniec nepošle plný počet párov. Ale momentálne sme smutní, olympiádu sme si chceli vybojovať priamo," povedal pre TASR z dejiska olympijskej kvalifikácie Csölley, ktorého doplnila aj jeho partnerka Testová: "Bolo ťažké dnes jazdiť, ale nemôžeme si nič vyčítať, urobili sme všetko, čo bolo v našich silách."

Z triumfu na Nebelhorn Trophy 2013 sa napokon tešili americkí tanečníci Madison Hubbellová, Zachary Donohue, ktorí na druhú pozíciu odsunuli Rusov Kseniu Monkovú a Kirila Chaljavina.

konečné výsledky:

tanečné páry: 1. Madison Hubbellová, Zachary Donohue (USA) 147,11, 2. Ksenia Monková, Kiril Chaljavin (Rus.) 142,14, 3. Alexandra Paulová, Mitchell Islam (Kan.) 141,99, ... 9. Federica Testová a Lukáš Csölley (SR) 118,93

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…