Na Zemplíne sa chystajú opätovne pozorovať migrujúce vtáctvo
TASR
TASR

Na Zemplíne sa chystajú opätovne pozorovať migrujúce vtáctvo

Jesennú migráciu viacerých druhov sťahovavých vtákov budú môcť pozorovať o niekoľko dní návštevníci významných ornitologických lokalít na území Zemplína.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Senné/Čičarovce 29. septembra (TASR) - Jesennú migráciu viacerých druhov sťahovavých vtákov budú môcť pozorovať o niekoľko dní návštevníci významných ornitologických lokalít na území Zemplína. Ochranári pre nich pripravujú exkurzie v blízkosti Senianskych rybníkov ako aj v povodí rieky Latorica.

Vtáčia migrácia, ktorá každoročne priťahuje pozornosť ochranárov ako aj nadšencov prírody, je počas jesene ústrednou témou tradičných Európskych dní vtáctva. Exkurzia v blízkosti Senianskych rybníkov spojená s odborným výkladom ornitológov, sa uskutoční tento rok v sobotu 5. októbra.

Záujemcovia o exkurziu sa najprv stretnú v sobotu na parkovisku za hotelom Družba v Michalovciach. "Následne sa vyberieme na 6,5-kilometrovú trasu náučného chodníka - Vtáčím rajom, kde budeme pozorovať migrujúce dravce, ako aj vodné a spevavé vtáctvo. Účastníci exkurzie navštívia aj Iňačovskú studňu a vyhliadkovú vežu v Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky," informoval TASR Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko, ktorá spomínané podujatie na Zemplíne organizuje.

V rovnakom čase bude podľa jeho slov pozorovať migrujúce vtáctvo ďalšia skupina nadšencov v Medzibodroží. Miestom ich prvotného stretnutia bude v sobotu o 7.40 h autobusová stanica vo Veľkých Kapušanoch. "Exkurzia neskôr prebehne po náučnom chodníku Bešianskym poldrom na trase Čičarovce, polder Beša a obec Beša, kde budeme pozorovať vtákov na východoslovenskej migračnej trase. Pozorovanie bude zamerané na vodné vtáky, dravce ale aj lesné druhy v lužných lesoch pri Latorici," vysvetlil Repel.

V spomínaných územiach Zemplína sa podľa jeho slov v súčasnosti vyskytujú napríklad migrujúce žeriavy popolavé, kačice, myšiaky hôrne, jastraby krahulce a mnohé iné druhy sťahovavých vtákov. Ornitológovia odporúčajú záujemcom o obe exkurzie, zobrať si so sebou vhodné oblečenie a podľa záujmu ďalekohľady prípadne fotoaparáty.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…