V ďalších rokoch sa môže znížiť daň pre firmy, dole má ísť aj DPH
TASR
TASR

V ďalších rokoch sa môže znížiť daň pre firmy, dole má ísť aj DPH

Pri pokračujúcom zlepšovaní výberu daní a zrýchľovaní rastu slovenskej ekonomiky by mohlo dôjsť k zníženiu sadzby dane z príjmov právnických osôb.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Pri pokračujúcom zlepšovaní výberu daní a zrýchľovaní rastu slovenskej ekonomiky by mohlo dôjsť k zníženiu sadzby dane z príjmov právnických osôb.

Minister financií SR Peter Kažimír Foto: TASR/Štefan Puškáš

Takisto sa nič nemení na tom, že v prípade zníženia deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) má dôjsť k zníženiu dane z pridanej hodnoty zo súčasných 20 % opäť na 19 %. Potvrdil to dnes minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Podniková daň sa od tohto roka zvýšila z 19 % na 23 %. "V oblasti korporátnych daní sme určite pripravení ísť cestou naspäť, závisí to od podmienok rozpočtu a hlavne efektívnosti výberu," avizoval šéf rezortu financií v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. Vyzdvihol, že po desiatich rokoch sa obrátil trend a efektívnosť výberu daní sa opäť zvyšuje.

Opozičný poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) upozornil na očakávaný horší výber dane z príjmu právnických osôb, čo podľa neho môže súvisieť aj s vnímaním súčasnej sadzby ako príliš vysokej zo strany podnikov. "Firmy jednoducho zvýšenie daní považujú za neprimerané a hľadajú spôsob optimalizácie," konštatoval s tým, že ekonomiku, zamestnávanie aj spotrebu podporujú naopak nižšie dane.

Zároveň sa domnieva, že vláda by mohla pri znižovaní deficitu verejných financií špekulovať aj s pravidlom, na základe ktorého sa má pri schodku pod 3 % opätovne znížiť sadzba DPH. "Budeme na hranici 3 %. Ak to bude 3,01 %, vláda to nemusí urobiť. Keby bolo 2,99 %, buď by to musela urobiť, alebo zmení zákon," upozornil.

S tým však Kažimír nesúhlasí. Podľa neho zákon stále platí a cieľom vlády je dostať deficit pod 3 % HDP. "Musíme dosiahnuť deficit blízko 3 % tento rok a budúci rok so stopercentnou istotou pod 3 %. Táto situácia nastane tento alebo budúci rok... Ak sa splní cieľ, a naše úsilie k tomu smeruje, nešpekulujeme s týmto číslom, zákon platí," podčiarkol. Pripomenul, že s opätovným znížením DPH počíta aj návrh rozpočtu. "Hovorí o tom, že tá sadzba klesá. V roku 2015 sú príjmy nastavené na 19-% DPH," doplnil minister.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…