ŠÚKL neodporúča kúpu samotestov na COVID-19 z internetu
TASR
TASR

ŠÚKL neodporúča kúpu samotestov na COVID-19 z internetu

Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 16. apríla (TASR) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neodporúča verejnosti kúpu samotestov, respektíve rýchlotestov na diagnostiku ochorenia COVID-19 z internetu. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

„Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje u všetkých tvorbu protilátok, a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o negativite ochorenia COVID-19, čo môže mať nebezpečné následky. Okrem toho, testy v súčasnosti dostupné na trhu v Európskej únii (EÚ) nie sú určené laickej verejnosti a mnohé z nich sú necertifikované," povedala riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Ústav preveril situáciu na trhu v EÚ a tiež odborné publikácie týkajúce sa spoľahlivosti rýchlotestov. Na trhu EÚ podľa slov odborníkov momentálne nie sú registrované žiadne testy na ochorenie COVID-19 určené na samotestovanie laickej verejnosti.

„Rýchlotesty, ktoré v EÚ registrované sú, sú určené na profesionálne použitie,“ doplnil ŠÚKL s tým, že v prípade použitia takýchto testov laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu, no rovnako aj nesprávnej interpretácie výsledku.

Tiež prízvukoval, že senzitivita a špecificita rýchlotestov je nízka, takže najmä v prípade použitia v prvých dňoch po nákaze je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívneho výsledku.

„Rýchlotesty protilátky detekujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky. Najmä v prípade negatívneho výsledku je riziko, že nakazený pacient získa falošný pocit bezpečia a bude nevedomky roznášať ochorenie. Aj pri pozitívnom výsledku je potrebné výsledok verifikovať metódou priamej detekcie," komentoval ŠÚKL.

Podľa odborných publikácií ani prekonané ochorenie nezaručuje vytvorenie protilátok, a tak test na detekciu protilátok v kontexte ochorenia COVID-19 podľa štátneho ústavu nie je dostatočný. Viaceré ponúkané testy sú podľa odborníkov necertifikované.

„Rýchlotesty na domáce aj profesionálne použitie spadajú do kategórie in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom EÚ aj Slovenska,“ uzavrel ŠÚKL.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…