SIH a Slovenská sporiteľňa sa dohodli na pomoci pre malé podniky
TASR
TASR

SIH a Slovenská sporiteľňa sa dohodli na pomoci pre malé podniky

Slovak Investment Holding (SIH) a Slovenská sporiteľňa (SLSP) sa dohodli na finančnej pomoci pre malé a stredné podniky (MSP) na preklenutie obdobia súčasných zdravotno-bezpečnostných opatrení zavedených proti šíreniu nového koronavírusu.

Ilustračná foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 17. apríla (TASR) – Slovak Investment Holding (SIH) a Slovenská sporiteľňa (SLSP) sa dohodli na finančnej pomoci pre malé a stredné podniky (MSP) na preklenutie obdobia súčasných zdravotno-bezpečnostných opatrení zavedených proti šíreniu nového koronavírusu.

„V rekordne krátkom čase sa nám podarilo spustiť finančný nástroj na podporu ekonomiky. Od zverejnenia zámeru k podpisu s prvou bankou prešli necelé štyri týždne. Dnešný podpis s jednou z najväčších bánk nás mimoriadne teší. Po Slovenskej sporiteľni budú v najbližších dňoch nasledovať ďalšie banky a my dúfame, že potrebná pomoc sa dostane čo najskôr a k čo najväčšiemu počtu zasiahnutých podnikateľov a podnikateliek,“ povedal Peter Dittrich, podpredseda predstavenstva a investičný riaditeľ SIH.

Malé a stredné podniky sú základom slovenskej ekonomiky. Uvedomujeme si, že v kríze potrebujú pomoc rýchlo a Slovenská sporiteľňa v spolupráci so SIH-om vie podnikateľom pomôcť prekonať ťažké časy. Verím, že program záruk a úrokových dotácií, ktorý sme dnes ako prvá banka podpísali, dokáže firmám reálne pomôcť," uviedol Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za firemné bankovníctvo.

Do výzvy zverejnenej 30. marca sa prihlásilo deväť bánk. Alokácia na záručný program je zatiaľ 38 miliónov eur a delí sa medzi prihlásené banky proporčne podľa objemu poskytnutých úverov malým a stredným podnikom, ktoré jednotlivé banky evidovali ku koncu roka 2019. Už v najbližších dňoch sa objem záruk po dohode s Ministerstvom hospodárstva SR navýši asi o 57 miliónov eur.

V prípade záujmu MSP o úvery kryté SIH antikorona zárukou“ je možné navýšenie o dodatočné zdroje. SIH sa zároveň zúčastňuje na rokovaní vlády SR s bankami, výsledkom ktorých budú dodatočné záručné nástroje na podporu slovenských podnikov zasiahnutých koronakrízou.

SIH zverejnil výzvu pre finančné inštitúcie na zapojenie sa do finančného nástroja „SIH antikorona záruka“ 30. marca 2020. Jeho cieľom je poskytovanie zvýhodnených preklenovacích úverov pre MSP, ktoré za predpokladu udržania zamestnanosti môžu byť kombinované aj s úrokovou dotáciou na zníženie úrokových sadzieb.

Finančné prostriedky na tento program pochádzajú z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, konkrétne z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a zo štátneho rozpočtu SR. Bližšie informácie sa nachádzajú na webstránke www.sih.sk.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…