Generálny sekretár Valíček: Zväz je pripravený klubom pomáhať
TASR
TASR

Generálny sekretár Valíček: Zväz je pripravený klubom pomáhať

Slovenský zväz ľadového hokeja je pripravený po všetkých stránkach pomôcť klubom pôsobenej pandémiou.

Archívna fotka SZĽH. — Foto: TASR/Martin Baumann

Niektoré kluby sa vyslovili za to, aby im SZĽH pomohol aj financiami zo zisku z domácich majstrovstiev sveta.Ak by sme zo zisku splnili všetky požiadavky, nič by z neho nezostalo," poznamenal Valíček.

„Musím sa pri tejto téme vrátiť do roku 2011, keď sa okamžite po šampionáte na základe dohodnutého kľúča prerozdelili klubom dva milióny eur, ktoré predstavovali zisk z vtedajších MS. O tom, či sa rovnako bude prerozdeľovať aj zisk zo šampionátu 2019, bude rozhodovať Kongres SZĽH. V tejto súvislosti chcem podotknúť, že výkonný výbor schválil zloženie pracovnej skupiny, ktorá zbiera a pripravuje návrhy na jeho využitie. Za súčasné vedenie SZĽH môžem povedať, že istá čiastka z tohto balíka peňazí by mohla smerovať napríklad do finančného fondu, z ktorého budú môcť kluby čerpať pomoc za presne stanovených podmienok, toto si viem i ja osobne predstaviť. Ďalšie prostriedky by doň mohli byť presmerované napríklad z účtov našich dcérskych spoločností, z ďalších úspor zväzu, či z vyplatených poistiek za zrušené akcie a podujatia, ak sa nám podarí nárokovať túto stratu. Pred spustením čerpania však musíme mať vyhodnotenú situáciu v jednotlivých klubov, aby sme nešli zachraňovať klub, ktorý je v červených číslach, nie v dôsledku dopadu pandémie koronavírusu, ale z dôvodu zlého fungovania riadenia klubu. Na druhej strane klub, ktorý splní všetky podmienky, by z tohto fondu mohol čerpať napríklad bezúročnú pôžičku, ktorú by do určitého obdobia musel vrátiť. Toto riešenie sa mi zdá najférovejšie aj z hľadiska zodpovedného budúceho fungovania slovenského hokeja. Podstatné však je, aby kluby využili v prvom rade financie z vládneho balíčka, v ktorom je zakomponovaná aj pomoc športovým organizáciám a športovým odborníkom. V tejto súvislosti sme rozšírili kompetencie našich regionálnych manažérov o procesnú pomoc pre kluby, aby vedeli, čo všetko a od koho si môžu nárokovať. Očakávame, že kluby využijú v maximálnej miere pomoc od štátu. Ak budú chcieť čerpať finančnú podporu aj od SZĽH, bude podmienkou, aby najskôr využili všetky možnosti, ktoré im ponúka štát.“

Home office pre trénera zarezonovalo

Pre trénera záležitostí a pomoci pre kluby zarezonovalo v médiách aj tvrdenie o dlhodobom „home office“ pre trénera reprezentačného A-tímu Craiga Ramsayho. „Táto informácia, čo zarezonovala medzi klubmi, ma zamrzela. Ten, kto prvýkrát vypustil takéto tvrdenie, nemohol mať všetky potrebné informácie. Craig mal s nami najskôr platný kontrakt na dva roky do konca minuloročných MS. Verili sme, že popri ňom niekto vyrastie a prevezme po ňom národný tím. Žiaľ, zatiaľ sa jeho nástupca nenašiel, a preto sme ho presviedčali, aby zostal. Sezóna 2019/20 bola pôvodne veľmi dlhá, pre nás mala finišovať až v auguste 2020, a to domácim turnajom olympijskej kvalifikácie o postup na ZOH 2022. Počas Vianoc a po Kaufland Cupe boli voľnejšie obdobia, preto sme sa s Craigom dohodli už pred sezónou, že ho uvoľníme na 3-4 týždne, aby nabral energiu a zvládol dlhú sezónu. Niektorí ľudia si to vysvetlili inak. Nevidím na takejto dohode nič zlé. Craig tu bol dva roky nonstop, dennodenne fungoval s nami na zväze, pravidelne chodil do svojej zväzovej kancelárie. Je zodpovedný profesionál. Svedčí o tom aj gesto, ktoré urobil, keď sa vzdal svojho platu počas trvania pandémie. A keďže patrí do rizikovej skupiny ľudí v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, sme radi, že dnes je v Spojených štátoch, v bezpečnej domácej izolácii a nie na Slovensku, kam sa mal pôvodne vrátiť v polovici marca. Keď sa situácia upokojí, do dvoch-troch dní ho máme späť."

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…