Štúdium prerušil bez vedomia rodičov, aby spieval. Slovenský Tom Jones by mal dnes 70
TASR
TASR

Štúdium prerušil bez vedomia rodičov, aby spieval. Slovenský Tom Jones by mal dnes 70

Slovenská hudobná verejnosť si pripomína nedožitých 70 rokov speváka Karola Duchoňa.

Karol Duchoň — Foto: TASR/Magda Borodáčová

Bratislava 21. apríla (TASR) – Slovenská hudobná verejnosť si pripomína nedožitých 70 rokov speváka Karola Duchoňa. Narodil sa 21. apríla 1950 v Galante. V hudbe bol samoukom, tak ako väčšina jeho spolužiakov, aj on začínal v amatérskych skupinách na strednej škole.

Bolo to v čase, keď chodil na strojnícku priemyslovku do Partizánskeho. V roku 1968 sa spoznal s Robom Kazíkom, ktorý mal svoju skupinu The Ice Boys. Spolu začali hrávať a štúdium išlo bokom, prvoradými pre mladého Karola boli spev a hra na gitare.

Spevákom sa stal bez vedomia rodičov

Spolužiaci ho v roku 1968 prihlásili na súťaž amatérskych spevákov v Zlatých Moravciach. Duchoň ju vyhral a vzápätí dostal ponuku účinkovať v orchestri Jaroslava Mikulu na zahraničný angažmán. Bez vedomia rodičov prerušil štúdium a takto sa začala jeho profesionálna spevácka dráha.

V roku 1969 už účinkoval s Evou Mázikovou v skupine Vlada Hronca. Pri prvom televíznom vystúpení spieval pieseň Uber pary, čo bola cover verzia slávneho hitu Sugar Sugar amerických Archies.   

Výhra v Bratislavskej lýre

Na jar roku 1970 vyhral Duchoň ďalšiu spevácku súťaž Oravské synkopy. Ešte v júni 1970 súťažil prvýkrát aj na Bratislavskej lýre s piesňou Kto má ťa rád autorov Pavla Zelenaya a Milana Lasicu. Tri roky nato získali spolu s Evou Kostolányiovou striebornú lýru za duet Chvála humoru.

Pamätník Karola Duchoňa v Galante.
Pamätník Karola Duchoňa v Galante. Foto: Wikipedia/Xmetov

V júni 1974 dovŕšil lýrový úspech, keď získal zlatú Bratislavskú lýru s piesňou Zem pamätá. V roku 1975 sa predstavil na medzinárodnom piesňovom festivale v Tokiu, tam spieval pieseň Čardáš dvoch sŕdc autorov Petra Hanzelyho a Ľuboša Zemana.

Slovenský Tom Jones

V roku 1974 vychádza Duchoňovi prvá LP platňa, ktorú nahral s orchestrom Gustava Broma. V roku 1976 dostal pozvanie do Nemecka a tam nahral pre nemeckú pobočku americkej spoločnosti RCA Victor album, ktorý vyšiel pod názvom Karol Duchon. Slovenský Tom Jones, tak ho označila nemecká kritika po vydaní tohto albumu.

Autorsky aj producentsky sa pod platňu podpísal nemecký skladateľ, aranžér a producent Rolf Soja, ktorý získal celoeurópsky úspech ako producent známeho španielskeho dua Baccara. Po nemecky spievané Duchoňove skladby Lass uns Nacht lang tanzen, O Maria, Edeltraut a Wenn die Sonnenblumen Blühen vydal ešte v roku 1976 na dvoch singloch aj slovenský Opus.

Hitom pieseň V dolinách

V roku 1974 si založil vlastnú sprievodnú skupinu Prognóza. Od roku 1977 účinkoval so skupinou Ľuba Beláka, od roku 1980 potom spieval s V. V. systémom Vlada Valoviča, od roku 1982 ho sprevádzala skupina Za-ja-ce. Hitom roku 1977 bola jeho pieseň V slovenských dolinách. Cover verziu tohto hitu v roku 2007 nahrala skupina DESmod.

Karol Duchoň spieva 29. mája 1974 v estrádnej hale  PKO na Bratislavskej lýre pieseň  Zem pamätá.
Karol Duchoň spieva 29. mája 1974 v estrádnej hale PKO na Bratislavskej lýre pieseň Zem pamätá. Foto: TASR/Magda Borodáčová

Úspechy na koncertoch doma aj v zahraničí, k tomu nové štúdiové nahrávky mu priniesli veľkú popularitu. S tým súvisiace rýchle životné tempo sa postupne podpísalo na jeho životospráve. Aj z dôvodu alkoholu sa z úspešnej hviezdy pomaly na hudobnej scéne stával nespoľahlivý partner, okruh jeho spolupracovníkov sa zmenšoval.

Zlá životospráva sa podpísala pod jeho zdravotný stav. Zomrel veľmi mladý 5. novembra 1985 vo veku 35 rokov.

Vychádza exkluzívna kniha

Desiatky známych pôvodných aj prevzatých piesní, ktoré sa hrajú dodnes, vyšli na skoro dvoch desiatkach albumov a kompilácií, medzi nimi Spomienka na Karola (1985), Na srdci mi hraj (1997), Batoh s páperím (1997), v edícii Opus 100 vyšli v roku 2010 dva jeho albumy z rokov 1974 a 1980, v edícii 20 NAJ kompilácie Karol Duchoň (2006) a Karol Duchoň II (2016). V roku 2018 vyšla vinylová LP platňa S úsmevom.

K nedožitej sedemdesiatke pripravilo vydavateľstvo Ikar exkluzívnu knihu Karol Duchoň 70 - Posledný bohém. Vychádza v limitovanom počte 400 očíslovaných kusov a obsahuje exkluzívnu ručne číslovanú knihu v kazete, doplnenú originálnymi ilustráciami výtvarníka Jozefa Danglára Gertliho, očíslovanú LP platňu s najväčšími hitmi speváka, limitovanú edíciu očíslovanej zberateľskej poštovej známky s portrétom Karola Duchoňa.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…