Extra voľný čas mnohí Slováci využívajú tým najlepším spôsobom: Čistia a upratujú našu prírodu
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Extra voľný čas mnohí Slováci využívajú tým najlepším spôsobom: Čistia a upratujú našu prírodu

Svoje okolie upratujú viacerí. Niektorých Slovákov sme sa opýtali, čo všetko našli pri zbere odpadu v prírode. 

Slováci čistia svoje okolie a zbierajú odpadky. — Foto: Facebook - Daniel Zemko / Instagram - Ladislav Civas Stupák

BRATISLAVA 23. apríla - Karanténne opatrenia, ktoré boli zavedené proti šíreniu koronavírusu, prispeli vo veľkých mestách k zníženiu úrovne znečistenia ovzdušia. Ulice zívajú prázdnotou a namiesto ľudí ich zapĺňajú zvieratá, ktoré sa vo vyľudnených mestách cítia bezpečne. Ľudia si tak krátia čas v prírode, pričom dodržiavajú nariadenia. Niektorí z nich zbierajú odpadky, aby vyčistili svoje okolie.

Prechádzka so psom v lese im zmenila život 

Ladislav spolu s priateľkou začali zbierať odpadky v priebehu minulého roka. „Boli sme na prechádzke so psom v lese a zazreli sme množstvo odpadu. Pozbierali sme ho a odvtedy to robíme pravidelne,“ povedal pre Dobré noviny Ladislav Stupák. 

Obaja pracujú na smeny a doposiaľ zbierali odpad v čase, keď mali voľno. „V dnešných dňoch však zbierame odpad tri až štyrikrát do týždňa a vyzbierali sme okolo 200 vriec. Našli sme napríklad pneumatiky, plastové či sklenené fľaše, staré oblečenie, fólie i tašky,“ dodal Ladislav. 

Čistia okolie 

Aktívni bežci spod Tatier trávia veľa času v prírode. Už niekoľko rokov zbierajú odpad, likvidujú čierne skládky a organizujú stretnutia pod názvom Smeťozber. Medzi najaktívnejších zberačov patrí Martin Svočák, Eduard Dindoffer, Martina Dindofferová, Miroslav Hollý a Tomáš Kačmarčík. „Citlivo vnímame odpad, ktorý ľudia vedome vynášajú do lesov, na lúky či vyhadzujú do riek. Snažíme sa tieto častokrát dlhoročné skládky zlikvidovať, aby sme pri najbližšej návšteve prírody nemuseli odvracať pohľad a neveriacky krútiť hlavou,“ uviedol Tomáš Kačmarčík.

Miestna rybárska organizácia vo Svite sa dokonca dobrovoľne podujala čistiť rieku Poprad a jej prítoky. V prírode už našli všeličo. „Nachádzame plasty, fľaše, vrecia, oblečenie, koberce, pneumatiky, našli sme už aj chladničku, televízor, stavebný odpad, ba čo viac, kamarát našiel aj zubnú protézu,“ objasnil Tomáš, ktorý vytvoril na Facebooku skupinu Lovci odpadu a Smeťozber, v ktorej zdieľajú ľudia to, čo sa im podarilo vyzbierať.

K zbieraniu odpadkov motivujú aj syna 

Ján Habardík spolu s manželkou vyzvali ľudí na sociálnych sieťach, aby vyčistili prírodu s hashtagom #vycistihlavuajles. Okrem toho, že Slováci pomôžu prírode, vyčistia si hlavu od každodenných problémov a budú na čerstvom vzduchu.

K zbieraniu odpadkov motivujú aj ich 5-ročného syna. „Už teraz vie, že odpad nepatrí do prírody, ale do koša. Žiaľ, mnohí dospelí to tak nevnímajú, a preto naše okolie vyzerá tak, ako vyzerá. V dnešných dňoch máme veľa voľného času a odpadom neplníme len vrecká, ale celé auto. Niekedy ho vyzbierame tak veľa, že si nemáme kam sadnúť,“ skonštatoval Ján. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

?? Facebook a instagram je v týchto dňoch plný výziev. Čo tak začať výzvu, ktorá má hlbšiu podstatu. V čase koronavirusu máš jedinečnú možnosť vybehnúť do prírody?, sám, len so svojimi myšlienkami?. Využi tento čas efektívne, natiahni si rukavice?, zober tašku a náplň ju smeťami, ktoré nájdeš. Postni foto? na sociálnu sieť a označ aspoň troch kamošov, ktorých nominujes do výzvy. Nezabudni použiť hashtag #vycistihlavuajles. My sme tak urobili, sprav to aj ty‼️ ?? Ezekben a napokban a Facebook és az Instagram tele van kihívásokkal.Milenne ha elkezdenénk egy kíhívást aminek nagyobb lényege van? A koronavírus ideje alatt időd van a természtben való mozgásra , akár egyedül a saját gondolataiddal.Használd ki ezt az időt , hùzz védőkesztyűt , vigyél egy táskát és töltsd meg szeméttel. Posztold a képeket közösségi oldalakra és jelöld meg három barátodat akinek folytatnia kell a kihívást. Nefelejtsd használni a hastaget #tisztítsdkiafejedetésazerdőt Mi ezt megcsináltuk, csináld meg te is. #vyzva #vycistihlavuajles #zbierajsmeti #odpad #waste #recycle #recycling #nature #planet #bottle #pet #slovakia #slovensko #komarno #chranimeprirodu #preprirodu #cistapriroda #viktorvincze #coronavirus

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Habardik fitness tréner (@jhfitnesstrener),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

?? Opäť sme s rodinkou ? pokračovali v "našej" výzve‼️ #vycistihlavuajles ??. Už druhýkrát v tomto týždni sme naplnili odpadkami naše auto ?. Keď už tu máme ten #coronavirus ?, tak sa aspoň snažíme niečo prospešné robiť pre našu prírodu ?. Pripoj sa aj ty k nám! Pober sa do lesa a pozbierať aspoň za igelitku ? ?? Ma ismet ? kimentunk a komáromi "spicre" és osszeszedtuk a szemetet. Csatlakozz te is ? #tisztítsdkiafejedetésazerdőt #vyzva #zbierajsmeti #odpad #waste #recycle #recycling #nature #planet #bottle #pet #slovakia #slovensko #komarno #chranimeprirodu #preprirodu #cistapriroda #viktorvincze

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Habardik fitness tréner (@jhfitnesstrener),

Využili viac voľného času 

Medzi čerstvých zberačov patrí Daniel Zemko a Miroslava Piňková. „Odpadky sme sa rozhodli zbierať pred vyše týždňom, keď sme videli na Facebooku príspevok, ako mladý pár čistí svoje okolie. Využili sme viac voľného času a rozhodli sme sa, že pomôžeme. Našli sme odľahlé odpočívadlo, ktoré bolo neskutočne znečistené,“ prezradil Daniel. 

Toto miesto chcú navštevovať aj v čase, keď pandémia pominie. Podľa ich slov zbieranie odpadkov nezaberie nikomu veľa času. Odpadom naplnili nielen kufor, ale aj zadné sedadlá. „Okrem pokladu sme našli asi všetko, či už išlo o pisoár, stavebný odpad, rúška alebo zaváraniny,“ uzavrel Daniel Zemko.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…