V Kine Lumiére doma je zatiaľ najúspešnejší oscarový Parazit
TASR
TASR

V Kine Lumiére doma je zatiaľ najúspešnejší oscarový Parazit

Bratislavské Kino Lumiére, ktoré prevádzkuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), spustilo ako prvé na Slovensku projekt s online projekciami.

Juhokórejčan Pon Džun-hosi preberá sošku Oscara, ktorú získal v kategórii najlepší cudzojazyčný film za juhokórejskú čiernu komédiu Parazit na 92. ročníku udeľovania filmových cien Oscar v Los Angeles 9. februára 2020. — Foto: TASR/AP

Bratislava 2. mája (TASR) - Bratislavské Kino Lumiére, ktoré prevádzkuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), spustilo ako prvé na Slovensku projekt s online projekciami. Počas prvého týždňa uviedlo štyri filmy, ktoré pozeralo viac ako tisíc divákov.

Najviac ich videlo kórejskú oscarovú snímku Parazit. „K divákom sa dostalo aj niekoľko unikátnych dobových reklám. Do projektu sa zapájajú aj ďalšie slovenské kiná,“ TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

Najväčší záujem o Parazita

Z doposiaľ uvedených filmov zaznamenal najväčší záujem film Parazit a snímka Zažiť to znovu. „Pre limitovanú kapacitu vstupeniek sa mnohí záujemcovia streamu nemohli zúčastniť," priznala Nôtová s tým, že na želanie divákov film opäť premietnu v sobotu o 20.20 h.

V májovom programe tiež figuruje česko-slovenský film Vlastníci Jiřího Havelku, ocenený Českým levom za najlepší scenár a pre najlepšiu herečku v hlavnej (Tereza Voříšková) aj vedľajšej úlohe (Klára Melíšková) či autobiografický film španielskeho režiséra Pedra Almodóvara Bolesť a sláva (2018) s Antoniom Banderasom. Ten za stvárnenie hlavnej postavy získal cenu pre najlepšieho herca na MFF v Cannes.

Budú pokračovať

„Aj naďalej budeme divákom ponúkať klubové filmy, kombinovať novšie snímky so staršími a v neposlednom rade sprístupňovať krátke materiály i dlhometrážne filmy z archívu SFÚ,“ priblížila Zita Hosszúová, manažérka kina a koordinátorka projektu.

Vďaka nemu sa k divákom dostali aj štyri krátke digitálne reštaurované dobové reklamy zo zbierok SFÚ - Akcia BL (1959) Floriána Andrisa, Kozmetika I. (1958) Pavla Čalovku, Čo povie matka (1958) Petra Schulhoffa a animovaný film Viktora Kubala Kino (1977). "Sú osviežením celého projektu a zároveň prezentáciou činnosti digitalizačného pracoviska SFÚ," poznamenala Nôtová.

Zapojilo sa aj košické kino

Projekt s online projekciami je otvorený aj pre ďalších kinárov a filmové kluby. Zapojilo sa doň už Kino Úsmev Košice. Podľa Hosszúovej je to aj pre ďalšie kiná možnosť priamo nadviazať komunikáciu s filmovými fanúšikmi, so svojou komunitou vo svojich mestách.

„Ak sa nejaké kino ozve, veľmi radi ho do rodiny ‚kín doma‘ prijmeme. A teší nás, že o spoluprácu prejavila záujem aj väčšina distribučných spoločností,“ konštatovala Hosszúová.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…