Spojené štáty schválili liek remdesivir pre pacientov s koronavírusom
TASR
TASR

Spojené štáty schválili liek remdesivir pre pacientov s koronavírusom

Regulačný úrad Spojených štátov schválil v piatok antivírusový liek remdesivir, vyvinutý spoločnosťou Gilead, na núdzové použitie pre pacientov nakazených novým druhom koronavírusu.

Na archívnej snímke americkej farmaceutickej spoločnosti Gilead Sciences vizuálna kontrola injekčnej flaštičky s testovacím liekom remdesivir. — Foto: TASR/AP

Washington 1. mája (TASR) - Regulačný úrad Spojených štátov schválil v piatok antivírusový liek remdesivir, vyvinutý spoločnosťou Gilead, na núdzové použitie pre pacientov nakazených novým druhom koronavírusu. Oznámil to osobne prezident USA Donald Trump. Citovali ho tlačové agentúry AP a AFP.

Ide o prvý liek, ktorý pomáha niektorým pacientom s ochorením COVID-19 vyliečiť sa rýchlejšie - je to míľnik v celosvetovom hľadaní účinných terapií na nový koronavírus spôsobujúci spomínané ochorenie, napísala agentúra AP.

Pomáha k rýchlejšiemu vyliečeniu

Predstavitelia amerického zdravotníctva uviedli, že dôkazy z pokusného testovania ukázali, že remdesivir pomohol rýchlejšie sa vyliečiť práve pacientom s vážnym priebehom ochorenia COVID-19.

Na archívnej snímke injekčná ampulka s liekom remdesivir.
Na archívnej snímke injekčná ampulka s liekom remdesivir. Foto: TASR/AP

Trump bol hlasným podporovateľom remdesiviru ako možného spôsobu, ktorým by sa dala pandémia koronavírusu dostať pod kontrolu. Táto celosvetová zdravotná kríza si v USA vyžiadala takmer 65 000 ľudských životov.

Pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia

Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) vo vyhlásení uviedol, že vnútrožilový liek remdesivir americkej biofarmaceutickej spoločnosti Gilead Science sa bude podávať konkrétne hospitalizovaných pacientom s „ťažkým“ priebehom ochorenia, ktorí majú napríklad ťažkosti s dýchaním a treba im dodávať kyslík alebo potrebujú pľúcny ventilátor.

Prezident Trump oznámil správu v Bielom dome v prítomnosti generálneho riaditeľa spoločnosti Gilead Daniela O'Daya a komisára FDA Stephena Hahna. „Bolo to schválené rýchlosťou svetla," povedal Hahn. Liek označil za „dôležitý pokrok“ v klinickom testovaní.

Čas potrebný na vyliečenie skrátil o 31%

FDA konal na základe predbežných výsledkov štúdie sponzorovanej americkou vládou. Štúdia ukázala, že antivírusový liek remdesivir skracuje u hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 čas vyliečenia o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni.

Štúdia vykonaná na 1063 pacientoch je najväčším a najdôkladnejším testom tohto lieku. Zahrnuli do nej aj porovnávaciu skupinu pacientov, ktorí dostávali iba obvyklú liečbu, takže účinok remdesiviru sa u testovanej skupiny dal presne zhodnotiť.

 Na archívnej snímke z 9. júla 2015 muž kráča okolo sídla biofarmaceutickej  spoločnosti Gilead Sciences v kalifornskom meste Foster.
Na archívnej snímke z 9. júla 2015 muž kráča okolo sídla biofarmaceutickej spoločnosti Gilead Sciences v kalifornskom meste Foster. Foto: TASR/AP

Tí, čo dostávali remdesivir, mohli nemocnicu opustiť v priemere do 11 dní, kým druhá skupina pacientov s obyčajnou liečbou do 15 dní. Liek môže zrejme pomôcť odvrátiť aj smrť, ale tento účinok ešte nie je pre vedcov dostatočne výrazný na to, aby si ním boli istí.

Potrebujú ešte ďalšie štúdie

Dr. Sameer Khanijo, odborník na starostlivosť o pacientov v kritickom stave, vyhlásil, že chce vidieť ešte ďalšie štúdie, aby sa úplne vyjasnil účinok lieku. „Nemyslím si, že toto už je pravý liek, ale myslím si, že nás navádza správnym smerom,“ povedal Khanijo z Univerzitnej nemocnice North Shore v New Yorku. „Je dobré, že ako spoločnosť máme niečo, čo pomôže zmierniť ochorenie," doplnil.

FDA pripustil, že „informácie o bezpečnosti a účinnosti používania remdesiviru sú zatiaľ iba obmedzené“.

Vedľajšími účinkami tohto lieku môžu byť napríklad zápal pečene a problémy súvisiace s jeho intravenóznym podávaním, čo môže viesť k žalúdočnej nevoľnosti, zvracaniu, poteniu a nízkemu krvnému tlaku. Informácie o dávkovaní a prípadných zdravotných rizikách budú lekárom aj pacientom poskytnuté, uviedol FDA.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…