Prezidentka Čaputová odobrila viacero noviel zákonov
TASR
TASR

Prezidentka Čaputová odobrila viacero noviel zákonov

Zmeny pri cestovných náhradách, zavedenie výnimky pre uchádzačov o zamestnanie (UoZ), či rozšírenie možností aktivačnej činnosti pre nezamestnaných formou dobrovoľníckej služby počas mimoriadnej situácie na Slovensku.

Na snímke v popredí prezidentka SR Zuzana Čaputová — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Prezidentka odobrila zmeny vo výberovom konaní profesionálnych vojakov

Výberové konanie do funkcie profesionálneho vojaka sa zefektívni. Vojakom sa upravuje aj možnosť vykonávať služobné povinnosti v inom mieste, ako je miesto výkonu štátnej služby.

Vyplýva to z návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorý v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Novela umožňuje aj výmenu generálnych riaditeľov úradov práce, ako aj riaditeľov daňových či colných úradov.

Pri poskytnutí služobného voľna vojakovi z dôvodu ošetrenia chorého dieťaťa sa má zvýšiť vek dieťaťa z desiatich rokov na 11 rokov. Upravuje sa aj poskytovanie služobného voľna vojakovi z dôvodu nariadenej karantény. Novela umožňuje aj prepustenie vojaka v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19, ak sa nepodrobí vyšetreniu na zistenie alkoholu, omamných alebo psychotropných látok v tele.

Prepustiť ho môžu aj z dôvodu dosiahnutia veku alebo uplynutia času, na ktorý vojakovi udelili výnimku z vekovej hranice. Taktiež z dôvodu splnenia podmienok nároku na výsluhový dôchodok alebo uloženia disciplinárneho opatrenia zníženia služobného platu.

Novela tiež upravuje postup generálneho tajomníka v prípadoch, ak podľa neho štátny zamestnanec porušil služobnú disciplínu. Stanovuje tiež postup v prípade závažného porušenia služobnej disciplíny.

Legislatíva tiež upravuje podmienky na výkon funkcie generálneho tajomníka služobného úradu. Doterajšie tri roky praxe v riadiacej funkcii a tri roky vo verejnej správe sa majú nahradiť podmienkou piatich rokov praxe v riadiacej funkcii. Rozširuje sa aj výpočet právnych titulov na prijatie do dočasnej štátnej služby. Služobným úradom sa umožnilo v prípade potreby na prechodný čas posilniť ich personálne kapacity.

Dočasná štátna služba má na základe nového právneho titulu trvať do obsadenia voľného štátnozamestnaneckého miesta najviac šesť mesiacov. Zároveň štátny zamestnanec prijatý do dočasnej štátnej služby by sa nemal prihlásiť do užšieho vnútorného výberového konania.

Schválená legislatíva umožňuje štátnemu zamestnancovi, ktorý je posudkovým lekárom, podnikať v rámci zdravotníckeho povolania. Takisto novela umožňuje opätovne predĺžiť štátnozamestnanecký pomer posudkovým lekárom, ktorým mal skončiť z dôvodu veku, a to najviac do konca roka 2021.

Novelou sa tiež upravil zákon o finančnej správe, ktorý zakotvuje inštitút odvolania z riadiacej funkcie bez uvedenia dôvodu. Pozmeňujúcim návrhom sa rozšírilo jeho možné uplatnenie tak, že sa popri oprávnení ministra odvolávať bez uvedenia dôvodu prezidenta finančnej správy a viceprezidenta daniarov zakotvuje možnosť „odvolať“ bez uvedenia dôvodu aj riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy a riaditeľa daňového úradu, riaditeľa colného úradu a generálneho riaditeľa sekcie Finančného riaditeľstva SR.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 3 / 5

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…