Prieskum: Dopyt po homeoffice sa zvýši, kancelárie môžu postupne zaniknúť
TASR
TASR

Prieskum: Dopyt po homeoffice sa zvýši, kancelárie môžu postupne zaniknúť

Dopyt zamestnancov po možnosti pracovať z domu sa po pandémii zvýši, kancelárie prejdú značnou digitalizáciou a automatizáciou, postupne môžu aj zaniknúť.

Ilustračný obrázok — Foto: Pixabay/SnapwireSnaps

Bratislava 31. mája (TASR) – Dopyt zamestnancov po možnosti pracovať z domu sa po pandémii zvýši, kancelárie prejdú značnou digitalizáciou a automatizáciou, postupne môžu aj zaniknúť.

Až 86% Slovákov si prácu z domu užíva

Vyplýva to z prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Na prieskume sa zúčastnilo 1200 zamestnancov z krajín strednej, východnej i juhovýchodnej Európy vrátane Slovenska. Plynie z neho aj zistenie, že až 86 % opýtaných Slovákov si homeoffice užíva. Slováci si spomedzi všetkých 16 krajín, ktoré sa na prieskume zúčastnili, užívajú prácu z domu najviac.

Zhruba 64 % respondentov uviedlo, že im najviac chýba konverzácia s kolegami. Viac ako polovica opýtaných (61 %) čelí problému s nastolením rovnováhy medzi pracovným a osobným životom.

Pocit slobody

Sedem z desiatich zamestnancov však vo všeobecnosti hodnotí prácu z domu pozitívne, dôvodom je flexibilita. Viac ako 40 % opýtaných pritom uviedlo, že homeoffice im dodáva pocit slobody, ktorý vyplýva z lepšej kontroly nad organizáciou vlastného času.

Výsledky prieskumu ukázali, že v budúcnosti z domu nechce pracovať len 27 % opýtaných. „Naopak, 38 % ľudí sa ,domáca kancelária“ zapáčila natoľko, že by takéto usporiadanie chceli využívať aj naďalej aspoň jedenkrát do týždňa, 21 % dokonca dvakrát týždenne," uviedla spoločnosť.

Využívať homeoffice dva dni do týždňa však pre zamestnancov znamená maximum. Tri a viac dní by privítalo len šesť percent opýtaných. „V tomto prípade je pomerne prekvapivý aj názor samotných zamestnávateľov. Len 4 % z nich sa totiž vyjadrili, že homeoffice úplne odmietajú," dodala spoločnosť.

Ako uviedol Tomáš Pecek zo spoločnosti CBRE, niektoré kancelárie sa v budúcnosti vzhľadom na spôsob práce a predmet ich podnikania zmenia.

„Väčšina však pretrvá, keďže napĺňajú predovšetkým potrebu osobnej spolupráce a osobného kontaktu. Jeden z hlavných problémov dlhodobej práce na homeoffice je práve obmedzenie spolupráce medzi zamestnancami a vzájomného ,zdieľania,“ podotkol Pecek.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…