Slovákom pomôže v boji s cigaretami Linka pomoci odvykania od fajčenia
TASR
TASR

Slovákom pomôže v boji s cigaretami Linka pomoci odvykania od fajčenia

Ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť, sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia - 0908 222 722. Odborníci sú k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 15.00 h. 

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Irina Iriser

Bratislava 1. júna (TASR) - Ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť, sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia - 0908 222 722. Odborníci sú k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 15.00 h. TASR o tom pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku (31. 5.) informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR priblížil, že aktívnu akútnu pomoc ponúkajú aj odborníci z vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku. „Podchytávajú ľudí vo fáze rozhodovania sa, aj tým, ktorí zažívajú abstinenčnú krízu. Ponúkajú individuálne i skupinové poradenstvo, ako prestať fajčiť pomocou metód a psychologických techník, uskutočňujú vyšetrenia smokerlyzerom či spirometriu," vysvetlili pracovníci odboru.

Musia zmeniť životný štýl

Upozornili však, že fajčiari musia nájsť dostatok dôvodov na to, aby s tabakom prestali. Takisto musia zmeniť životný štýl. Dostaviť sa môžu aj abstinenčné príznaky. Tie sú však podľa odborníkov iba dočasné, môžu trvať jeden až dva týždne. „Chuť na cigaretu sa môže u dlhodobého fajčiara objaviť aj po mesiaci, najmä v situáciách, keď fajčiari automaticky siahali po cigarete alebo tabaku," zdôraznili.

Odporúčajú tiež vyhýbať sa alkoholu, káve a nápojom, pri ktorých si zvykli fajčiari zapáliť cigaretu, piť veľa čistej vody a ovocných džúsov. Rovnako považujú za vhodné vyhýbať sa miestam, kde boli zvyknutí fajčiť, ďalej zmeniť prostredie, venovať viac času fyzickej aktivite a prechádzkam v prírode. V období prvých týždňov je podľa odborníkov vhodné vyhýbať sa situáciám a ľuďom, s ktorými fajčiari zvykli fajčiť.

Rovnako je podľa odborníkov vhodné vrátiť sa k pôvodným koníčkom a ručným prácam, starať sa o svoje zdravie, chodievať na masáže, cvičiť, jesť viac ovocia a zeleniny či hovoriť viac s okolím o nefajčení. Za dôležité považujú aj byť v kontakte s osobou, ktorá bude fajčiara pri odvykaní podporovať.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…