Česko povolilo akcie do 500 osôb. Schválilo zoznam bezpečných krajín, je tam aj Slovensko
TASR
TASR

Česko povolilo akcie do 500 osôb. Schválilo zoznam bezpečných krajín, je tam aj Slovensko

Bez negatívneho testu na COVID-19 tak môžu Česi opäť od 15. júna cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch — Foto: TASR/AP

Praha 1. júna (TASR) - Česká vláda schválila v pondelok systém tzv. semaforu, ktorý rozdeľuje štáty do troch kategórií podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia. Bez negatívneho testu na COVID-19 tak môžu Česi opäť od 15. júna cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín.

Medzi ne patria napríklad Slovensko, Nemecko, Slovinsko, Chorvátsko či Grécko. Na Twitteri to oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informuje portál Novinky.cz. Vojtěch v príspevku na Twitteir zverejnil aj mapu, na ktorej sú farebne odlíšené - podľa rizika nákazy - jednotlivé európske krajiny.

Ako rozdelili krajiny?

Zelenou sú podľa neho označené bezpečné krajiny, oranžovou krajiny so stredným rizikom nákazy a červenou krajiny s vysokým rizikom nákazy. Do zeleno a oranžovo označených krajín môžu Česi cestovať bez obmedzenia pri spiatočnom návrate.

Zeleno sú vyznačené: Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Švajčiarsko, Fínsko, Nórsko, Cyprus či Island. Ľudia cestujúci do týchto krajín nebudú musieť mať negatívny test na koronavírus, rovnako ako ani turisti prichádzajúci z týchto štátov do ČR.

V červenej zóne Briti a Švédi

Do oranžovej zóny zase spadajú: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko, Malta, Írsko, Belgicko, Holandsko a Dánsko. Aj do týchto štátov budú môcť Česi vycestovať bez toho, aby mali pri sebe negatívny test. Návštevníci, ktorí z týchto štátov budú prichádzať do Česka, ho pri sebe budú musieť mať.

Poslednou je červená zóna, v ktorej sú aktuálne z európskych štátov len Británia a Švédsko. Pri návrate z nich musia mať negatívny test aj Česi.

Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček ale upozornil na to, že niektoré krajiny nemajú ešte vôbec otvorené hranice a do iných je zase vstup obmedzený. Spomenul v tejto súvislosti napríklad Poľsko, po vstupe do ktorého musia ísť Česi do 14-dňovej karantény.

Hromadné akcie do 500 osôb

Petříček dodal, že systém semaforu je flexibilný a vyvíjať sa bude podľa epidemiologickej situácie vo svete. Česká vláda zároveň v pondelok rozhodla, že od 8. júna sa môžu konať hromadné akcie s účasťou do 500 osôb. Týka sa to napríklad divadiel, kín, koncertov či športovísk.

Vláda tiež rozhodla, že od rovnakého dátumu zvýši aj povolený počet návštevníkov zoologických záhrad, botanických záhrad a arborét, a to na 250 ľudí na hektár (dosiaľ ich mohlo byť 150). „Vyhliadka je taká, že od 15. júna by sme v nich mohli limit zrušiť úplne,“ povedal Vojtěch.

Dosiaľ mohlo byť na jednom mieste maximálne 300 osôb, a aj to len pri dodržaní určitých pravidiel. Od 8. júna sa v tomto smere zrušia pravidlá rozsádzania v rámci hľadiska koncertných sál, divadiel či kín. V súlade s nimi museli dosiaľ ľudia zachovávať rozstupy - sedieť o jeden rad a taktiež minimálne jednu stoličku ďalej od ľudí, s ktorými nebývali v spoločnej domácnosti.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…