Úžasné! V Kodani je viac bicyklov ako áut. Želaný výsledok prichádza po rokoch driny
Michaela Mäsiarová
Michaela Mäsiarová

Úžasné! V Kodani je viac bicyklov ako áut. Želaný výsledok prichádza po rokoch driny

Hlavné mesto Dánska prepisuje históriu svojej infraštruktúry. Po početných zmenách a investíciách plynule prešlo na udržateľnú mobilitu.

Cesta pre cyklistov v dánskej Kodani. — Foto: Pinterest

KODAŇ 4. júna - Kodaň má viac bicyklov ako áut. Hlavné mesto Dánska tak po rokoch investícií, zmeny politiky a početných reforiem v rámci infraštruktúry konečne dosiahlo výsledok svojho snaženia. Udržateľná dvojkolesová mobilita v Kodani definitívne víťazí a už teraz počet bicyklov prevyšuje v hlavnom meste počet automobilov.

Údaje, ktoré sa týkajú počtu vozidiel vstupujúcich do centra mesta, prináša webová stránka Copenhagenize. Tieto dáta sú každodenne monitorované správou mesta. Kým bicyklov vstupujúcich do mesta bolo 265 700, áut bolo 252 000. Počet bicyklov medziročne stúpol o 35 080 bicyklov.

Infografika ukazuje, že Dánom sa podarilo niečo pre iné krajiny neuskutočniteľné - v hlavnom meste majú viac bicyklov ako áut.
Infografika ukazuje, že Dánom sa podarilo niečo pre iné krajiny neuskutočniteľné - v hlavnom meste majú viac bicyklov ako áut. Foto: Flickr/Mikael Colville-Andersen

Pre Dánov je bicykel prvou voľbou

Podľa infografiky obyvatelia na pohyb po meste uprednostňujú bicykel, druhou voľbou je verejná doprava. Ako píše portál lifegate.com, výrazne klesol aj nákup a predaj áut. V rámci Dánska hovoríme o poklese až o 25 percent.

Viac ako polovica obyvateľov Kodane tak v prvom rade využíva na presun bicykle (56 %), zhruba 20 % obyvateľov zas využíva verejnú dopravu vrátane autobusov, vlakov, či metra. Len 14 % Dánov žijúcich v hlavnom meste používa na presun do práce či škôl auto.

„Kodanské rozhodnutie investovať do bicyklov je v prvom rade hospodárskeho charakteru. Zistili, že na to, aby mesto fungovalo efektívne, sa ľudia musia pohybovať rýchlejšie. V tomto je tým najlepším prostriedkom,“ vyjadril sa Paolo Pinzuti, redaktor špecializovaného webu Bikeitalia.it a vedúci rozvoja bicyklov tímu Bikenomist.

Cyklisti v dánskej Kodani.
Cyklisti v dánskej Kodani. Foto: TASR/AP

Tajomstvo úspechu je investícia

Kľúčom k úspechu sú investície. Kodaň za posledných desať rokov investovala len do infraštruktúry 134 miliónov eur (viac ako 13 miliónov eur ročne). K tomuto bezprecedentnému výsledku prispeli napríklad cyklistické pruhy, parky určené pre intermodalitu, a 17 nových mostov, ktoré sú určené výlučne pre bicykle.

„Verejná doprava, ak je efektívna, je rovnako rýchla. V porovnaní s bicyklami však majú vyššie náklady a predovšetkým neriešia problém posledného kilometra z autobusovej alebo vlakovej stanice do domu,“ pokračuje Pinzuti a uzatvára: „Bicykle sú teda najlacnejším dopravným prostriedkom, sú dostupné pre všetkých a prinášajú významné výhody z hľadiska efektívnosti.“

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…