Oddnes sa uvoľňujú ďalšie opatrenia. Pozrite sa na ich veľký prehľad
TASR
TASR

Oddnes sa uvoľňujú ďalšie opatrenia. Pozrite sa na ich veľký prehľad

Od stredy sa uvoľňujú ďalšie opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 10. júna (TASR) – Od stredy sa uvoľňujú ďalšie opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Ruší sa povinná karanténa a ekaranténa, voľný pohyb sa rozširuje o 16 krajín. Menia sa aj podmienky pre nosenie rúška či pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia.

Povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa je zrušená a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako 19 bezpečných krajín. Medzi krajiny ako Česko, Maďarsko a Rakúsko, ktoré boli doteraz evidované ako bezpečné, pribudli Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. S danými krajinami sa obnovujú tiež všetky formy dopravy.

Zmeny pri rúškach

Zmenili sa podmienky pre nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Ich nosenie na verejnosti do vzdialenosti dvoch metrov bude len odporúčané v prípade stretnutia sa s cudzími ľuďmi.

Vo vnútri ostávajú podľa predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) rúška povinné, na pracovisku budú však len odporúčané, ak ľudia budú od seba vzdialení aspoň dva metre, pokiaľ ide o známy kolektív. Rúška v obchodoch a hromadných dopravných prostriedkoch ostávajú povinné.

Menia sa pravidlá pre reštaurácie a vnútorne prevádzky

Menia sa tiež pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Prevádzkovatelia si už nebudú musieť vyberať medzi maximálnym limitom jedného zákazníka na desať štvorcových metrov (m2) či minimálnym rozstupom dvoch metrov medzi zákazníkmi, bude to len odporúčané.

Od rovnakého termínu budú môcť byť otvorené tiež detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby. Od stredy sa tiež zvyšuje maximálny počet účastníkov hromadného podujatia na 500 osôb.

Zmierňujú sa pravidlá pre vnútorné prevádzky, otvoria sa kluby a detské kútiky

Od stredy sa zmierňujú pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Svoje prevádzky môžu otvoriť aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby. 

Prevádzkovatelia si od stredy nemusia vyberať medzi doterajšími alternatívnymi obmedzeniami, ktorými boli maximálny limit jedného zákazníka na 10 štvorcových metrov (m2), minimálny rozostup dvoch metrov medzi zákazníkmi, či dvojmetrová vzdialenosť okrajov stolov v prípade stravovacích zariadení.

Tieto doteraz povinné opatrenia sú po novom už len odporúčaniami. Nedeľný predaj je naďalej zakázaný, a to zo sanitárnych dôvodov.

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Všetkým osobám sa zakazuje s účinnosťou od 10. júna 2020 od 06.00 h do odvolania vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka, a to s výnimkou:

 • detí do 3 rokov veku,
 • osôb so závažnými poruchami autistického spektra,
 • vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,
 • pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
 • žiakov základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
 • žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,
 • poslucháčov pri konaní štátnych jazykových skúšok,
 • deti v interiéri materskej školy a jaslí,
 • osoby pri výkone športu,
 • fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
 • osoby nevesty a ženícha pri svadbe,
 • detí pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu,
 • účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,
 • osoby pri návšteve wellness a umelých kúpalísk,
 • účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež,  vrátane personálu, pri  všetkých aktivitách  v rámci  lokality, vyhradenej na konanie  daného  zotavovacieho podujatia, ako aj  pri  pobyte vo voľnej prírode,
 • zamestnancov, vykonávajúcich prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo pre zamestnanca, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

Súčasne sa odporúča vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch exteriérov s prekrytím horných dýchacích ciest (nos, ústa) ako je napríklad rúško, šál, šatka pre osoby neuvedené vo výnimkách vyššie, pokiaľ je ich vzdialenosť od osôb, ktoré s nimi nežijú v spoločnej domácnosti menšia ako 2 metre.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…