Nosenie rúšok podľa štúdie môže znížiť šírenie nového koronavírusu
TASR
TASR

Nosenie rúšok podľa štúdie môže znížiť šírenie nového koronavírusu

Nosenie rúšok celou populáciou v jednotlivých krajinách by mohlo v spojitosti so zavedením karanténnych opatrení spomaliť šírenie nového koronavírusu na kontrolovateľnú úroveň a zamedziť prípadnej druhej vlne nákazy.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Londýn 10. júna (TASR) - Nosenie rúšok celou populáciou v jednotlivých krajinách by mohlo v spojitosti so zavedením karanténnych opatrení spomaliť šírenie nového koronavírusu na kontrolovateľnú úroveň a zamedziť prípadnej druhej vlne nákazy. Vyplýva to zo štúdie britských vedcov zverejnenej v stredu v odbornom periodiku Proceedings of the Royal Society A, píše agentúra Reuters.

Výskum, ktorý uskutočnili vedci z Cambridgeskej a Greenwichskej univerzity, ukázal, že samotný tzv. lockdown ďalšiu vlnu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 nezastaví, avšak i doma vyrobené rúška môžu významne znížiť šírenie nákazy, ak ich na verejnosti nosí dostatočné množstvo ľudí.

„Naša analýza podporuje okamžité a všeobecne platné nosenie rúšok obyvateľmi,“ povedal Richard Stutt, spoluautor štúdie z Cambridgeskej univerzity.

Kombinácia nosenia rúšok v rozsiahlom meradle spolu s dodržiavaním sociálneho odstupu a niekoľkými karanténnymi opatreniami by mohli byť „prijateľným spôsobom zvládania pandémie a znovuotvorenia ekonomík“ predtým, než bude na liečbu ochorenia COVID-19 vyvinutá účinná vakcína, poznamenal Stutt.

Britskí výskumníci v aktuálnej štúdii spojili dynamiku šírenia koronavírusu medzi ľuďmi s populačnými modelmi, aby zistili ich dosah na reprodukčné číslo vírusu (R0) - teda koľko ľudí nakazí koronavírusom jeden infikovaný.

Z výsledkov štúdie vyplynulo, že ak ľudia nosili rúška vždy, keď boli na verejnosti, malo to na znižovanie hodnoty reprodukčného čísla dvojnásobný účinok v porovnaní s tým, ak ich začali nosiť až po tom, ako sa u nich objavili príznaky ochorenia.

Ak rúška bežne nosilo 50 a viac percent obyvateľov v danej krajine, vo všetkých skúmaných scenároch to viedlo k zníženiu reprodukčného čísla pod hodnotu 1. Na začiatku pandémie neexistovali dôkazy o účinnosti rúšok v boji s pandémiou.

Na základe nových výskumov v uplynulých týždňoch však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nakoniec odporučila nosenie látkových rúšok na miestach, kde nie je možné pre veľké množstvo ľudí dodržiavať odstup, ako napríklad v obchodoch či v hromadnej doprave.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…