Slovak Press Photo spúšťa 9. ročník, súťaž sa viac otvára zahraničiu
TASR
TASR

Slovak Press Photo spúšťa 9. ročník, súťaž sa viac otvára zahraničiu

Jednou z noviniek 9. ročníka súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo je, že sa viac otvára zahraničiu.

Na snímke zľava riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Bratislavského samosprávneho kraja Michal Feik, riaditeľka súťaže Slovak Press Photo Jana Garvoldtová a námestníčka primátora Bratislavy Lucia Štasselová. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 24. júna (TASR) – Jednou z noviniek 9. ročníka súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo je, že sa viac otvára zahraničiu. „Tento rok sa udialo veľmi veľa vecí, ktoré ovplyvnili celú Európu. Otvorili sme kategóriu každodenný život pre krajiny V4, Slovinsko a Rakúsko. Prvýkrát v histórii budeme žrebovať predsedu poroty,“ uviedla v stredu na stretnutí s médiami riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová.

V aktuálnom ročníku môžu slovenskí fotografi tvoriaci pre médiá prihlasovať svoje práce do kategórií aktualita, reportáž, portrét, svet umenia a kultúry, životné prostredie a príroda, šport i do osobitnej kategórie grant Bratislavy.

Kategória pre fotky vytvorené mobilmi

Pre slovenských i zahraničných fotografov z okolitých krajín sú určené kategórie študenti a mladí fotografi do 26 rokov, každodenný život a dlhodobý dokument pre snímky rôznych fotožurnalistických žánrov dokumentujúcich oblasti života ľudí a spoločnosti v priebehu najmenej troch rokov.

V medzinárodných kategóriách otvorených pre autorov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska, Slovenska a Ukrajiny figuruje aj kategória fotografia vytvorená mobilným telefónom s témou „Náročný rok“.

Organizátori zachovali spôsob hodnotenia, ktorý sa ujal v predchádzajúcom roku, sprísnili však pravidlá. Súťažiaci budú povinní uvádzať pri všetkých prihlásených prácach základné informácie o ich vzniku tak, aby boli zachované princípy dobrej žurnalistiky. Súčasne sprísnili požiadavky na prihlásené fotografie, aby sa zabránilo akejkoľvek manipulácii s pôvodným obsahom.

Prihlasovanie do 25. augusta

Práce môžu záujemcovia prihlasovať od 30. júna do 25. augusta cez registračný systém súťaže. Medzinárodná porota bude fotografie hodnotiť v Bratislave od 30. augusta do 2. septembra.

Slávnostné vyhodnotenie výsledkov sa uskutoční 1. októbra v Primaciálnom paláci. Ocenené práce budú opäť vystavené v Dome umenia - Kunsthalle. Hlavnú cenu Grand Prix bude môcť porota udeliť nielen za samostatnú fotografiu, ale aj za sériu fotografií.

Tohtoročnými členmi poroty sú španielsky fotograf z agentúry NOOR Pep Bonet, poľský dokumentárny fotograf z agentúry VII Maciek Nabrdalik, český fotograf a pedagóg Jindřich Štreit, český fotograf a niekoľkonásobný víťaz Czech Press Photo Roman Vondrouš a slovenská fotografka, pedagogička Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Jana Hojstričová, ktorá je zároveň garantkou projektu.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…