Rakúsko ponúka „slovenské dni“. O Márii Terézii budú na jej zámku hovoriť po slovensky
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Rakúsko ponúka „slovenské dni“. O Márii Terézii budú na jej zámku hovoriť po slovensky

Zámok Schloss Hof neďaleko slovensko-rakúskych hraníc ponúka počas vybraných slovenských štátnych sviatkov bohatý program pre deti aj dospelých, aj so slovenským lektorom.

Na zámku Schloss Hof sa zabavia aj deti. — Foto: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

BRATISLAVA 30. júna - Aj vy ste si povedali, že nasledujúce mesiace strávite výletmi po Slovensku a blízkom okolí? Tak vedzte, že Rakúšania sa na nás tento rok pripravili ešte vrúcnejšie. Počas všetkých štyroch štátnych sviatkov, ktoré nás čakajú až do septembra, pripravili pre Slovákov program v barokovom skvoste Dolného Rakúska – na zámku Schloss Hof, ktorý si pamätá aj panovníčku Máriu Teréziu a jej deti. Milovníci histórie, rodiny s deťmi či fanúšikovia baroka, pripravte sa už na 5. júla.  

Vojdite do spálne Márie Terézie

Počas vybraných dní máte možnosť opäť zažiť neopakovateľnú atmosféru života na zámku so slovenským lektorom. Vydajte sa teda na prehliadku prepychových interiérov, kde môžete obdivovať obytný apartmán princa Eugena Savojského, šľachtica, ktorý sa už za svojho života stal legendou a bez prestania fascinuje ľudí už vyše tristo rokov. Zámok získal už začiatkom 18. storočia a hoci na ňom pobudol len niekoľko rokov, jeho ducha tam stále cítiť. V cisárskom apartmáne sa nachádza jedáleň, kde sa podávala predovšetkým divina s vínom z uhorských viníc princa Eugena, ďalej hráčska miestnosť, pôvodne na prijímanie návštev, ktorá sa ale za jeho pôsobenia stala súkromným miestom na hranie šachu a kariet. Dostanete sa ale aj do kaviarenského salóna, špeciálneho miesta na pitie kávy, ktorá bola vtedy luxusným nápojom.

V 18. storočí žil na zámku princ Eugen Savojský aj Mária Terézia.
V 18. storočí žil na zámku princ Eugen Savojský aj Mária Terézia. Foto: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

O inom exotickom nápoji, horúcej čokoláde podávanej v osobitnej šálke, sa dozviete už v krídle Márie Terézi, v služobnej izbe. Vojsť môžete ale aj do spálne či prijímacej miestnosti tejto výnimočnej a obľúbenej panovníčky. Architektonicky mimoriadne hodnotná je aj veľkolepá slávnostná sála a tzv. sala terrena - prepychová sála, ktorá sa nachádza na prízemí zámku. Doslova sa prenesiete do obdobia bálov slávneho Rakúsko-Uhorska.

Historickú atmosféru umocní aj mimoriadna výstava s titulom „Princ Rudolf - syn cisárovnej Sisi“ v severnom krídle zámku Schloss Hof (so slovenským lektorom o 11:30 a 13:30 hod), ktorej stredobodom je korunný princ Rudolf, jediný syn cisárovnej Alžbety. Stálu i mimoriadnu výstavu si môžete pozrieť aj individuálne (bez príplatku za prehliadku), aj vďaka popisným textom v slovenskom jazyku budete mať z návštevy výstav plnohodnotný zážitok.

Výklad bude baviť aj deti

Ak sa do zámockého areálu Schloss Hof vyberiete s deťmi, nebojte sa, že ich historický výklad bude zaujímať o niečo menej ako vás. Pre ne je pripravená na mieru šitá prehliadka, taktiež so slovenským výkladom, a tak sa aj oni budú môcť vydať na „cestu do minulosti“.

Program pre deti (v dňoch 5. júla, 29. augusta, 1. a 15. septembra)

  • Detská prehliadka so slovenským lektorom I 15:00 hod
  • Jazdenie na poníkoch I 14:00 – 16:00 hod
  • Jazdy na kočoch I 14:00 – 16:00 hod (okrem 29. augusta)
  • Detské dielničky I 14:00 – 17:00 hod
  • Ukážky umeleckých remesiel I 13:00 – 17:00 hod.

V zámockom areále je pre nich pripravený idylický statok s detským ihriskom, vodnými atrakciami a dobrodružným tematickým okruhom, kde sa môžu tešiť na pútavé priblíženie života v 18. storočí - ako v dávnych dobách vyzeral život slúžky či paholka na zámku, ako pracoval pekár, mastičkár, sokoliar, záhradník alebo poľovník. Statok kedysi slúžil na zásobovanie kniežacej domácnosti potravinami a rôznymi pochutinami, na udržiavanie a starostlivosť o jazdecké a úžitkové zvieratá, ako aj na vykonávanie remeselníckych prác, dnes ukrýva rôzne miesta, na ktorých znovu ožíva roľnícky život z čias baroka a kde žije viac ako 200 zvieracích obyvateľov. S deťmi budete môcť obdivovať zriedkavé staro-rakúske rasy domácich zvierat ako ovce očkaté, alpské sliepky, biele barokové oslíky, ale aj exotické dromedáre. O všetky zvieratká je dobre postarané a vďaka rozkošným prírastkom nadchýnajú všetkých, ktorí k nim zavítajú.

Počas dňa v zámockom areáli sa zabavia aj deti.
Počas dňa v zámockom areáli sa zabavia aj deti. Foto: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

Baroková záhrada, akú ste nevideli

To, čo však nemôžete vynechať, je spektakulárna záhrada zámku Schloss Hof, ktorá sa rozprestiera na ploche neuveriteľných 15 hektárov a patrí k najkrajším a najimpozantnejším zámockým parkom strednej Európy. Aktuálne má za sebou 15 rokov trvajúcu rekonštrukciu, aby si ju dnes mohli návštevníci vychutnať v čo najvernejšej podobe. Princ Eugen svojho času využil strmý svah smerujúci na východ k nivám Moravy, ktorý sa tu pôvodne nachádzal, na vystavanie záhrady podľa francúzskeho vzoru, má 7 terás. V tom čase išlo o jednu z najvýznamnejších záhrad v nemecky hovoriacom priestore.

Baroková vodná show

  • Kedy: 20. až 23. a 27. až 30. augusta, od 20. hod
  • Kde: 7. terasa zámku (rozsiahle priestranstvo pred Moravskou bránou)

Na spomínanej 7. terase sa však počas leta koná ešte jedna výnimočná udalosť - baroková vodná show s rozprávkovým príbehom od malého dievčatka po mladú cisárovnú. Tešiť sa môžete na ušľachtilé kone, úžasné tanečné i akrobatické výkony a pútavé spojenie skvelej hudby, bubnovania a spevu. 20 metrov vysoké vodné fontány pred zámkom sa postarajú o magické momenty. Práve fontány na zámku Schloss Hof fascinovali už v 18. storočí vtedajších majiteľov, princa Eugena Savojského a cisárovnú Máriu Teréziu.

Všetky záhradné terasy sa dnes ukazujú v plnej kráse. Okrem vernej rekonštrukcie cestičiek a hlbšie položených trávnatých plôch (tzw. bowling greens), vás očaria romantické zátišia, pikniková lúka, voňavá bylinková záhrada, nádherná záhrada ruží a tisíce ďalších kvetín, záhrada maškŕt či záhrada regiónu Weinviertel a príjemne prekvapia i novinky – úžasný labyrint a bludisko s vyhliadkovou plošinou. Pri výbere rastlín sa kládol veľký dôraz na historickú správnosť. S cieľom dosiahnuť vernú rekonštrukciu bolo vysadených takmer 400 stromov, 300 ovocných drevín a 1 000 kusov pôvodných kríkov, ako aj 3 kilometre živého plota z javora poľného.

Baroková vodná šou bude vrcholom vašej návštevy zámku.
Baroková vodná šou bude vrcholom vašej návštevy zámku. Foto: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

Tento článok vznikol v spolupráci s Schloß Schönbrunn Kultur - und Betriebsges.m.b.H.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…