Slovenskí a maďarskí lesníci spoločne obnovili tradície: Vytvorili včelnice, kde možno sledovať život včiel
TASR
TASR

Slovenskí a maďarskí lesníci spoločne obnovili tradície: Vytvorili včelnice, kde možno sledovať život včiel

Na slovenskej aj maďarskej strane vybudovali vzorové terénne včelnice, kde môžu záujemcovia pozorovať život včiel a prácu profesionálnych včelárov.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay/Topp-digital-Foto

Topoľčianky 30. júna (TASR) – Slovenskí a maďarskí lesníci obnovili v rámci spoločného projektu pôvodné včelárske tradície. Na slovenskej aj maďarskej strane vybudovali vzorové terénne včelnice, kde môžu záujemcovia pozorovať život včiel a prácu profesionálnych včelárov.

V Topoľčiankach a v maďarskej obci Vértestolna vznikli vzorové prevádzky na spracovanie včelích produktov a ekoučebne, ktoré slúžia na prezentáciu spracovania včelárskych produktov.

Hlavným cieľom projektu je zachovanie, ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva prostredníctvom spoločnej obnovy včelárskych tradícií.
Hlavným cieľom projektu je zachovanie, ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva prostredníctvom spoločnej obnovy včelárskych tradícií. Foto: Pixabay/designerpoint

„Zaujímavou súčasťou projektu je vybudovanie unikátneho včelárskeho skanzenu v Topoľčiankach,“ informoval Miloš Kunský, riaditeľ Lesov SR, š.p., OZ Topoľčianky.

Včelie pasienky na 98 hektároch lesmi obklopených lúk

Obaja partneri založili včelie pasienky na 98 hektároch lesmi obklopených lúk, na ktorých zasiali medonosné rastliny vhodné pre miestne klimatické podmienky, ktoré poskytujú včelám prirodzenú pastvinu. Súčasťou projektu bolo aj niekoľko tematických včelárskych podujatí.

Maďarská strana zorganizovala dve včelárske tematické podujatia, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 250 slovenských a maďarských detí a dospelých. Niekoľko podobných podujatí na Slovensku muselo byť odložených pre epidémiu ochorenia COVID-19,“ skonštatovala projektová manažérka Nikoleta Nozdrovická.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay/Pexels
 

Realizácia cezhraničného projektu „Maďarskí a slovenskí lesníci pre včely“, realizovaného v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, trvala 31 mesiacov. Celkový rozpočet predstavoval 1,093 milióna eur, z toho 929 166 eur (85 percent) tvorila finančná podpora z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Maďarskému partnerovi projektu Vértesi Erdő Zrt. poskytlo Maďarsko zo štátneho rozpočtu podporu 15 percent, vďaka čomu sa lesnícka akciová spoločnosť nemusela na financovaní projektu podieľať vlastnými zdrojmi. Vlastný príspevok Lesov SR predstavoval desať percent, príspevok zo štátneho rozpočtu dosiahol päť percent.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/designerpoint

Hlavné ciele projektu

Hlavným cieľom projektu je zachovanie, ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva prostredníctvom spoločnej obnovy včelárskych tradícií medzi OZ Topoľčianky a Vértesi Erdő Zrt.

Špecifickými cieľmi partnerov boli formovanie povedomia mládeže, poskytovanie vedomostí o včelárstve a zvyšovanie biodiverzity. Okrem obnovy tradícií včelárstva a spracovania včelárskych výrobkov v lesníctve, lepšieho využitia prírodného a kultúrneho potenciálu regiónov spracovaním včelárskych výrobkov, zvýšenia biodiverzity pohraničných oblastí prostredníctvom rozvoja prírodných včelích pastvín chcú partneri projektu posilniť plodivosť poľnohospodárskych plodín a ovocných stromov prostredníctvom opeľovania a zároveň zvýšiť atraktívnosť prihraničného regiónu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…