Grécko už otvorilo regionálne letiská pre zahraničných turistov aj na ostrovoch. Cestujúci dostanú skenovateľný čiarový kód
TASR
TASR

Grécko už otvorilo regionálne letiská pre zahraničných turistov aj na ostrovoch. Cestujúci dostanú skenovateľný čiarový kód

Regionálne letiská po celom Grécku, vrátane najobľúbenejších turistických destinácií na ostrovoch ako Korfu, Rhodos či Kréta, začali v stredu znovu prijímať prvé medzinárodné lety.

Pouličný predavač zmrzliny fajčí cigaretu a čaká na zákazníkov vedľa pláže na gréckom ostrove Salamína. — Foto: TASR/AP

Atény 1. júla (TASR) - Regionálne letiská po celom Grécku, vrátane najobľúbenejších turistických destinácií na ostrovoch ako Korfu, Rhodos či Kréta, začali v stredu znovu prijímať prvé medzinárodné lety. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Zahraniční pasažieri mohli letecky pricestovať do Grécka už od 15. júna, ale iba do Atén alebo severogréckeho mesta Solún (Thessaloniki). Od stredy 1. júla môžu turisti letieť priamo aj na grécke ostrovy a ďalšie letiská na pevnine.

Okrem cestujúcich z 27-člennej Európskej únie povoľuje Grécko vstup aj tým ľuďom, ktorí sú obyvateľmi 14 nečlenských štátov EÚ, označených samotnou Úniou z hľadiska šírenia nového koronavírusu ako bezpečné.

Snažia sa zachrániť aspoň časť turistickej sezóny

Krajina povoľuje vstup aj všetkým gréckym občanom alebo zahraničným Grékom bez ohľadu na to, odkiaľ prilietajú, takisto občanom tretích krajín, ktorí majú trvalé bydlisko v Grécku alebo sú príbuzní európskych občanov, a tiež širokému zoznamu ľudí pokladaných za nevyhnutných pracovníkov.

Grécko sa snaží zachrániť aspoň časť turistickej sezóny, ktorá je pre jeho ekonomiku životne dôležitá, pripomenula agentúra AFP.

Vyše 100 letov sa v stredu očakáva na 14 regionálnych letiskách, medzi ktorými sú letiská na populárnych ostrovoch Korfu, Santorini, Mykonos, Rhodos a Kréta.

Medzinárodné lety teraz prijímajú už všetky grécke letiská a dokonca aj prístavy Patras a Igumenica znovu prijímajú trajekty z Talianska.

Skenovací čiarový kód

Cestujúci dostanú skenovateľný čiarový kód, najprv však musia vyplniť dotazník s osobnými údajmi, ako je krajina pôvodu a štáty, ktorými cestovali za posledných 15 dní.

Tým, ktorých otestujú, nariadia izoláciu na adrese, ktorú majú uvedenú v dotazníku, a tam budú čakať na výsledky.

Grécko zaznamenalo pomerne nízky počet úmrtí na koronavírus, a to pod 200, a spustilo propagačnú kampaň na oživenie svojho cestovného ruchu, ktorý tvorí štvrtinu jeho hrubého domáceho produktu (HDP).

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…