Korčok: Ak otvoríme EÚ, naša slovensko-ukrajinská hranica sa stáva ukrajinsko-nemeckou hranicou
TASR
TASR

Korčok: Ak otvoríme EÚ, naša slovensko-ukrajinská hranica sa stáva ukrajinsko-nemeckou hranicou

Slovensko sa pozrie predovšetkým na epidemiologickú situáciu v 14 krajinách, ktorým Európska únia (EÚ) povolila vstup na územie jej členských krajín.

Ilustračná foto. — Foto: TASR/jakub Kotian.

Bratislava 1. júla (TASR) - Slovensko sa pozrie predovšetkým na epidemiologickú situáciu v 14 krajinách, ktorým Európska únia (EÚ) povolila vstup na územie jej členských krajín. Keďže je zoznam krajín len odporúčaním, pre Slovensko bude rozhodujúca ochrana zdravia slovenských občanov. Pred stredajším rokovaním vlády to deklaroval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Názory sú rôzne

„Nič sa nemení na slovenskej pozícii v tom, že sa predovšetkým pozrieme na to, aká je epidemiologická situácia v týchto krajinách, pretože názory sú rôzne,“ uviedol Korčok s tým, že zoznam krajín prijatý EÚ je odporúčaním, a teda umožňuje členským krajinám pozrieť sa na situáciu a efektívne uplatňovať možnosť cestovania i návratu občanov SR.

Korčok podotkol, že problémová bude vykonateľnosť a kontroly na hraniciach. Aj v súčasnosti sa podľa jeho slov ukazuje, že ak nie je platné rozhodnutie, ktoré zaväzuje k týmto veciam, ostáva to len na zodpovednosti ľudí. „Aj naša slovensko-ukrajinská hranica sa stáva ukrajinsko-nemeckou hranicou, marocko-španielska hranica sa stáva slovensko-marockou hranicou. Toto sú objektívne riziká, ktoré z toho vyplývajú, ak otvoríme EÚ. A mnohé krajiny sú odhodlané to urobiť,“skonštatoval.

Zdôraznil, že si musíme byť vedomý možných dôsledkov. „Preto SR využije, čo právo EÚ umožňuje, a to je odporúčanie uplatniť tak, aby sme naplnili naše kritériá,“ povedal šéf diplomacie.

Zoznam 14 štátov

EÚ v utorok (30. 7.) v súvislosti s cestovnými obmedzeniami zavedenými počas koronakrízy predstavila zoznam 14 štátov, ktorých občania budú môcť od 1. júla slobodne vstúpiť na územie 31 európskych krajín.

Ide o občanov Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja. Povolenie dostali tiež občania takzvaných európskych mikroštátov, ako sú Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno. Únia od krajín považovaných za bezpečné očakáva, že taktiež zrušia svoje zákazy pre európskych cestujúcich.

 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…