I. Korčok nariadil vyšetriť postup konzulátu SR v Petrohrade pri udeľovaní víz
TASR
TASR

I. Korčok nariadil vyšetriť postup konzulátu SR v Petrohrade pri udeľovaní víz

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) nariadil hĺbkové vyšetrovanie postupu slovenského generálneho konzulátu v ruskom Petrohrade pri udeľovaní víz občanovi, ktorý mal podľa medializovaných informácií falošnú identitu a mal sa podieľať na príprave vraždy čečenského Gruzínca v Nemecku.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok . — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 1. júla (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) nariadil hĺbkové vyšetrovanie postupu slovenského generálneho konzulátu v ruskom Petrohrade pri udeľovaní víz občanovi, ktorý mal podľa medializovaných informácií falošnú identitu a mal sa podieľať na príprave vraždy čečenského Gruzínca v Nemecku. Korčok o tom informoval pred stredajším rokovaním vlády. Na prípad upozornil Denník N. Ministerstvo zatiaľ nemá informácie, že by Slovensko pochybilo.

Korčok do Petrohradu vysiela skupinu, ktorá má posúdiť, ako sme postupovali pri preverení občana, jeho dokladov, a či bolo adekvátne udeliť víza na jeden rok. „Po zverejnení tejto informácie a medializovaní celého prípadu som nariadil okamžité hĺbkové vyšetrovanie postupu nášho generálneho konzulátu v Petrohrade. To znamená, či sme postupovali správne pri vydaní víz, či sa urobili všetky kroky, na základe ktorých sme víza udelili. Takisto ma zaujíma, či bolo adekvátne vydávať víza na jednoročné obdobie,“ povedal šéf diplomacie novinárom.

Korčok podľa svojich slov nemá informácie, že by slovenská strana pochybila. „Dnes nič nenasvedčuje tomu, že by sme pochybili a urobili porušenia pri dodržovaní schengenského vízového kódexu,“doplnil. Považuje to však za závažnú vec týkajúcu sa bezpečnosti celej Európy, preto chce do Petrohradu vyslať kontrolnú skupinu.

Slovenskí pracovníci podľa ministra na konzuláte stále pracujú, nemá dôvod vyvodzovať voči nim dôsledky, kým nepreverí celú vec. Spoluprácu s ruskou stranou označil Korčok za špekuláciu. Celý prípad poukazuje podľa neho na to, že udeľovanie víz dáva obrovskú zodpovednosť každému členskému štátu.

Denník N tento týždeň informoval, že v júli 2019 požiadal 39-ročný muž menom Roman Davydov slovenský generálny konzulát v Petrohrade o udelenie víz na jeden rok. Zo zistení investigatívcov z projektu Bellingcat v spolupráci s nemeckým magazínom Der Spiegel a s ruským Insiderom vyplýva, že informácie boli falošné. Víza mu na konzuláte udelili. Davydov mal pomáhať s prípravou atentátu na čečenského Gruzínca Zelimchana Changošviliho, ktorého zastrelili v auguste 2019 v Berlíne. Atentát mala naplánovať ruská tajná služba FSB.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…