V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?
V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento unikátny jav na fotkách.

TALIANSKO 10. júla - Vrchná časť ľadovca Presena v talianskych Alpách začala meniť farbu. Bielu pokrývka vystriedala svetloružová.
Za pôvodom ružového snehu sa skrývajú zelené riasy s názvom chlamydomonas nivalis, ktoré sa vyskytujú ako v Alpách, tak aj v oblastiach okolo severného polárneho kruhu či v Antarktíde, informuje spravodajský portál ČT24.
Tamojšie riasy sú za bežných okolností neaktívne, no v prípade, ak majú vhodné podmienky na rozmnožovanie, začnú sfarbovať sneh. Ružová farba nie je náhodná. Riasy chlamydomonas nivalis sú vystavené ultrafialovému žiareniu, vďaka čomu zmenia svoju farbu na ružovú, ale niekedy až na červenú.
Na farbe záleží
„Tým, že sa riasy premnožili, robia tento taliansky ľadovec zraniteľnejším pred klimatickými zmenami. Čím je ľadovec tmavší, tým menej svetla odráža, a tak dochádza k rýchlejšiemu topeniu ľadovcov,“ Informuje portál iMeteo.
Riasy chlamydomonas nivalis majú štandardne zelené sfarbenie, no pri ultrafialovom žiarení sa mení na ružové až červené. „Tohtoročné sfarbenie je výrazne ružové, zasahuje rozsiahlu časť ľadovca. A pretože má tmavšiu farbu ako normálny sneh, viac snehu ohrieva (svetlý povrch odráža viac svetla, tmavší ho viac absorbuje) – a tým prispieva k roztápaniu snehu a ľadu,“ informuje ČT24. Tento jav má podľa talianskych expertov negatívny dopad aj na stabilitu ľadovca.
Algae turns ice pink in Italian Alps, accelerating loss of glaciers.
Normally ice reflects about 80% of the sun's radiation back into the atmosphere, but the algae darkens the ice causing it to absorb the heat and melt more quicklyhttps://t.co/r4YoEgMqar? Miguel Medina pic.twitter.com/HR5ffI17wa
— AFP news agency (@AFP) July 6, 2020
Svetlý sneh dokáže odraziť približne 80 percent paprskov, zatiaľ čo tmavšie sfarbenie výrazne menej, podľa štúdie až o 13 percent. Vedci ešte nevedia určiť, aký vplyv môže mať vplyv farby snehu na roztápanie ľadovca. Existujú však vedecké štúdie, ktoré tento jav neberú na ľahkú váhu.
Skúšané Alpy
Alpy prechádzajú ťažkou skúškou. Bol to práve odborný časopis Nature, ktorý upozorňoval na to, že v dôsledkoch klimatických zmien sa ľadovce v Alpách zmenšili o približne šestinu ľadu. Vedci upozorňujú, že tento negatívny jav odpozorovali len na prelome milénia. Negatívny trend naďalej pokračoval.
„V rokoch 2000 až 2014 stratili ľadovce v Alpách 17 percent svojej ľadovej hmoty,“ cituje ČT24, čo je pre lepšiu predstavu asi 22 kilometrov kubických.