Prezidentka Čaputová sa stretla so slovenskými europoslancami, hovorili o eurofondoch
TASR
TASR

Prezidentka Čaputová sa stretla so slovenskými europoslancami, hovorili o eurofondoch

Hlavnou témou ich rozhovorov bolo čerpanie eurofondov. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla so slovenskými europoslancami, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou“ — Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Bratislava 10. júla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v piatok v Prezidentskom paláci stretla so slovenskými europoslancami, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou“. Hlavnou témou ich rozhovorov bolo čerpanie eurofondov. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

Prijatie sa podľa prezidentky uskutočnilo „vo veľmi dôležitom čase“, keď sa Slovensko pripravuje na to, že v najbližších siedmich rokoch bude môcť čerpať bezprecedentne vysoké prostriedky Európskej únie, vo výške viac ako 20 miliárd eur.

Niečo takéto sa v najbližších rokoch nezopakuje

„Nemôžeme si dovoliť strácať čas, pretože podobná príležitosť sa v najbližších rokoch nezopakuje. Patríme medzi krajiny s najnižšou schopnosťou čerpať eurofondy a mnohokrát aj s otáznou využiteľnosťou,“ komentovala Čaputová.

Podľa jej názoru dnes Slovensko stojí pred úlohou vyčerpať ich výrazne viac a na dobré veci. „Medzi prioritami, ktoré sa v diskusii s poslancami objavovali, boli predovšetkým otázky súvisiace s klimatickou zmenou, podporou vedy, výskumu a vzdelávania, rovnako tak podpora zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, ale aj odstraňovanie starých environmentálnych záťaží, energetiky a celkovej zmeny skladby nášho priemyslu smerom viac k inovatívnej a zelenej ekonomike. Nad tým všetkým je však potreba reformy právneho štátu, pretože bez vyššej vymožiteľnosti práva nám ani reformy v jednotlivých segmentoch spoločnosti nepomôžu k očakávanej zmene,“ uviedla hlava štátu.

Úloha slovenskej vlády

Poukázala tiež na to, že úlohou vlády SR je do konca októbra predložiť zoznam priorít a reformný plán na využitie prostriedkov z fondu obnovy v predpokladanej výške osem miliárd eur.

Za dôležité tiež považuje pripraviť aj mechanizmus prerozdelenia týchto finančných prostriedkov, a to tak, aby bol rýchlejší a flexibilnejší. Nemenej potrebné je podľa prezidentky pomenovať zodpovednosti vlády a jednotlivých ministrov za celý tento proces.

Prezidentka sa stretla so slovenskými europoslancami, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou“.
Prezidentka sa stretla so slovenskými europoslancami, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou“. Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

„Do procesu európskej pomoci potrebujeme zapojiť najlepšie mozgy – aby pripravovali jednotlivé reformy, aby urýchlili procesy čerpania prostriedkov, ale aj aby predkladali zmysluplné projekty. Dnes, v čase koronakrízy sa vracia na Slovensko veľa šikovných ľudí, ktorí majú skúsenosti aj vlastný kapitál, a je len na nás, či ich tu dokážeme udržať alebo zase odídu do sveta,“ doplnila.

Slovensko je v súčasnosti vnímané pozitívne

Čaputovú tiež teší, že podľa slovenských europoslancov je Slovensko v Európe v súčasnosti vnímané pozitívne. „Dôležité pre budúcnosť však je, aby sme boli ešte čitateľnejší a spojenectvá hľadali na hodnotovej báze naprieč EÚ a aj mimo V4," dodala Čaputová.

Dodala, že z pozície prezidentky SR sa bude naďalej snažiť spájať, tak ako sa europoslanci v téme európskej pomoci dokážu spájať naprieč politickým spektrom a príslušnosťou k politickým frakciám.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…