Mesto Košice chce začať s rekonštrukciou Angels arény na budúci rok
TASR
TASR

Mesto Košice chce začať s rekonštrukciou Angels arény na budúci rok

Ako uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček, o inom využití arény než na športové účely neuvažujú.

Na snímke Angels Aréna v Košiciach 5. októbra 2019. — Foto: TASR/František Iván

Košice 13. júla (TASR) – S rekonštrukciou Angels arény plánuje začať mesto Košice v prvom polroku 2021. Informuje o tom na svojej webovej stránke s tým, že pamiatkari nesúhlasili s pôvodným plánom prístavby, kde by boli šatne a zázemie pre športovcov. Ako uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček, o inom využití arény než na športové účely neuvažujú.

Podľa projektu úplne zrušia pôvodné tribúny a vybudujú nové hľadisko s 920 miestami na sedenie. Naprojektované sú nové šatne pre športovcov, rozhodcov i trénerov, a tiež sprchy i sociálne zariadenia. Súčasťou obnovy má byť aj nová palubovka.

Čo všetko pribudne?

Nad šatňami pribudne antidopingová miestnosť so sprchou a kancelária s kuchynkou. Ako magistrát uvádza, výrazne sa skvalitnia aj priestory pre zamestnancov haly a zvýši sa tiež počet sociálnych zariadení pre návštevníkov. Vo vstupnej časti má byť kaviareň s malou galériou.

Čo sa týka exteriéru, nová fasáda pribudne v rámci renovácie obvodového plášťa existujúcej budovy. „Pri obnove však budú použité rovnaké materiály ako pri výstavbe haly v minulom storočí. Všetky okná a vstupné brány sa podľa vzoru pôvodných zachovalých fotografií vymenia za drevené. Takisto súčasné sklobetónové výplne otvorov sa nahradia novými tepelnoizolačnými oknami v tvare pôvodných okien,“ spresňuje mesto.

Vyčlenili takmer 1,5 milióna eur

Vo svojom rozpočte na rekonštrukciu Angels arény mesto vyčlenilo 1,4 milióna eur. Projektanti odhadujú sumu potrebnú na renováciu haly 1,2 milióna eur. K nej ešte bude potrebné pripočítať náklady na opravu komunikácií a parkovacích plôch v jej okolí, respektíve na nové prípojky inžinierskych sietí.

Do konca tohto mesiaca má byť hotový celkový projekt pre vydanie stavebného povolenia, ktorý budú posudzovať pamiatkari a ďalšie inštitúcie. Predbežný termín vydania stavebného povolenia je október, realizačný projekt by mal byť predložený o mesiac na to.

Magistrát predpokladá vypísanie obchodnej verejnej súťaže na zhotoviteľa na prelome tohto a nasledujúceho roka. „Ak všetko pôjde hladko, ešte v prvom polroku 2021 by sa v Angels aréne a jej okolí mali objaviť robotníci a stavebné mechanizmy,“ dodáva s tým, že rekonštrukcia haly by podľa odhadov mala trvať 12 mesiacov.

Hala nedosahuje parametre 21. storočia

„Hala už od svojho vzniku slúžila športu a aj po jej rekonštrukcii ju budú na svoje tréningy a zápasy využívať športové kluby v našom meste. Angels aréna už dlhodobo nedosahuje parametre športovej haly 21. storočia a chceme to čo najskôr zmeniť,“ povedal Polaček. Ako pripomenul, koncom minulého týždňa sa stretli spolu s projektantom a ďalšími odborníkmi, pričom riešili technické detaily projektu jej obnovy.

„Okrem vynovenia vnútorných a vonkajších priestorov haly chystáme aj architektonickú súťaž na výrazné skrášlenie jej okolia tak, aby sa celá táto lokalita stala jedným z najkrajších miest v celom Starom meste,“ dodal Polaček.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…