Róbert Bezák je čestným občanom Prievidze a odchádza do Talianska
TASR
TASR

Róbert Bezák je čestným občanom Prievidze a odchádza do Talianska

Čestné občianstvo dostal za šírenie aktuálneho kresťanského posolstva ľudí dobrej vôle bez rozdielu vyznania a šírenie dobrého mena mesta Prievidza na Slovensku i v zahraničí.

Prievidza 11. októbra (TASR) - Približne tri stovky ľudí prišli dnes podporiť na Námestie slobody v Prievidzi arcibiskupa Róberta Bezáka, kde mu v Mestskom dome udelila primátorka Prievidze Katarína Macháčková čestné občianstvo mesta Prievidza.

Róbert Bezák Foto: TASR/Jozef Polešenský

Róbert Bezák by si podľa vlastných slov čestné z pomenovania čestného občana odpustil.

"Lebo ja sa cítim byť naozaj Prievidžanom. Prievidžania si ma všimli a chcú, aby som naozaj povedal aj sám sebe: neboj sa, máš tu ľudí, ktorí ťa majú radi, myslia na teba, pomáhajú ti. Keď som aj videl, koľkí ľudia ma tu čakali, je to potešenie a povzbudenie. Napriek tomu, že sa zasa vrátim len do určitej takej svojej samoty, ale nie je dobré, keby ostala len tá samota," povedal. Prievidžanom zároveň odkázal, aby sa pozerali ešte o kúsok ďalej ako dovidia.

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková pripomenula, že arcibiskup prežil v Prievidzi 19 rokov a myslí si, že väčšina Prievidžanov bez rozdielu vierovyznania vníma jeho odkaz o pravde. "Ako hovoril, že netreba vzdávať ten boj za to dobro a treba ísť tou svojou cestou za pravdou. Práve to bol dôvod, prečo sa mu poslanci rozhodli udeliť čestné občianstvo," povedala.

R. Bezák je čestným občanom Prievidze od 27. augusta tohto roka Od tohto mesiaca je tiež čestným občanom Trnavského samosprávneho kraja a od roku 2011 aj čestným občanom Trnavy.

R. Bezák sa narodil v roku 1960 v Handlovej pri Prievidzi. V roku 1984 bol vysvätený za kňaza, v roku 2009 menovaný za arcibiskupa trnavskej arcidiecézy, v roku 2012 bol z postu odvolaný.

Róbert Bezák odchádza do Talianska

Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák odchádza približne na rok do Talianska. Tiež uvažuje o pôsobení v Anglicku. Uviedol to dnes po udelení čestného občianstva mesta v Prievidzi.

Bezák najskôr svoje plány prezradiť nechcel. "Priateľ hovorí, že povieš, čo spravíš a potom to neurobíš... Trocha žijem aj tým, čo život ponúka. Skôr tak trochu aj očakávam, že aj z druhej strany bude nejaká odozva, akým spôsobom sa má ten môj život vyvíjať. Stále by som čakal taký mandát od tých, ktorým tiež patrím, teda od Vatikánu," povedal s tým, že keďže ako arcibiskup tu už nemá svoje biskupstvo, pôjde tam, kde ho skôr prijmú.

Arcibiskup chce pôsobiť v Európe, no nechce chronologicky hovoriť, aký bude mať ďalší harmonogram svojho života. "Vidím to naozaj na Európu a začalo by to Talianskom. Mám takú dohodu, že by to mohlo byť do jedného roku. Spomínal som, že by to mohlo byť potom aj Anglicko," reagoval na svoje ďalšie pôsobenie.

Bezák vníma svoj odchod zo Slovenska ťažko. "Uvedomil som si, že ten čas sa kráti a pre mňa to už nie je odchod nejakého mladého študenta. Páčilo sa mi, keď som pred 20 rokmi išiel popozerať, ako vyzerá svet, ale ja už viem, ako vyzerá. Ja by som mal začať zase od začiatku a mne sa zdá, že v tom mojom veku by to už nebolo potrebné," vysvetlil.

Nad svojím návratom na Slovensko Bezák uvažuje. "Ja neodchádzam zo Slovenska so smútkom, ale možno takým oblúkom, akým som odišiel z Prievidze do Bratislavy a potom do ďalšieho sveta a vrátil sa späť na Slovensko, tak to bude tiež taký oblúk. Možno vážny, náročný, ale pre mňa je Slovensko vždy tým miestom, ktoré patrí do môjho života. Ja som Slovák," uzavrel.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…