Vinohradníci na Zemplíne si pochvaľujú tohtoročnú úrodu
TASR
TASR

Vinohradníci na Zemplíne si pochvaľujú tohtoročnú úrodu

Brekovskí vinohradníci sa orientujú prioritne na výrobu akostných vín s prívlastkom a chráneným označením pôvodu.

Brekov 11. októbra (TASR) - Sezóna 2013 bude z pohľadu kvality vín produkovaných na východe Slovenska zrejme jedna z najlepších za posledné roky. Potvrdzujú to aj slová producentov ušľachtilého moku z obce Brekov v okrese Humenné, kde sú situované najsevernejšie registrované vinohrady na území Slovenska.

Sezóna 2013 bude z pohľadu kvality vín produkovaných na východe Slovenska zrejme jedna z najlepších za posledné roky. Potvrdzujú to aj slová producentov ušľachtilého moku z obce Brekov v okrese Humenné Foto: TASR/Tomáš Doboš

"Práve dnes finišujeme so zberom našej poslednej odrody - Cabernet Sauvignon na hone Gečová. Keď to mám zhrnúť v globále, tak je to excelentný rok. Po vlaňajšku, ktorý bol najlepší v celej našej histórii, bude tento rok určite tesne za ním," informoval TASR brekovský vinohradník Peter Mihaľko.

Spomínaná modrá odroda sľubuje podľa jeho slov mimoriadne výsledky. "Pri cukornatosti 23, 24 stupňov normovaného muštomeru a kyselinkou 6,5 gramu je predurčená na to, aby sme z nej vyrobili víno, samozrejme, s prívlastkom, ktoré bude určite ozdobou našich pivníc," konštatoval Mihaľko.

Vinohradníci pod Brekovským hradom sú spokojní aj s tohtoročnou úrodou bielych odrôd. Ako prví oberali Sauvignon Blanc, ktorý už dva týždne kvasí vo vínnych tankoch. Na základe dobrej cukornatosti z neho plánujú vyrobiť akostné víno s prívlastkom bobuľový výber. Ročník 2013 by malo v prípade tamojšej odrody Chardonnay reprezentovať hlavne víno s prívlastkom neskorý zber.

Pod kvalitu tohtoročného hrozna v chotári Brekova sa podpísalo priaznivé počasie a menší tlak chorôb. Tie postihli vo zvýšenej miere iba niektoré biele odrody. Pestovatelia sa s nimi museli pasovať hlavne na hone Viničná hora, kde majú vysadený Rizling vlašský a Müller – Thurgau. Hrozno sa im tam ale napokon podarilo udržať v požadovanej kondícii, a to iba s pomocou piatich postrekov.

V porovnaní s vlaňajškom je produkcia modrých odrôd pri Brekove o niečo menšia iba v prípade Frankovky, poznamenal Mihaľko. "Bolo jej v tomto roku trocha menej, pretože pri jej odkvitaní prevládalo daždivé počasie, zároveň sme tu mali dosť veľkú inváziu škorcov, ktoré sa práve v tomto roku, nevieme prečo, zamerali práve na Frankovku. Po minulé roky mali záujem o iné odrody."

Brekovskí vinohradníci sa orientujú prioritne na výrobu akostných vín s prívlastkom a chráneným označením pôvodu. Ich tohtoročná produkciu bude prvýkrát sprístupnená verejnosti už tradične v závere tohto roka. "Tešíme sa už teraz na mladé víno, ktoré bude, ako veríme, že už v decembri na stole," uzavrel Mihaľko.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…