Väčšina nových prípadov je v pôsobnosti RÚVZ v Nitre, Prievidzi aj Leviciach
TASR
TASR

Väčšina nových prípadov je v pôsobnosti RÚVZ v Nitre, Prievidzi aj Leviciach

Väčšina nových prípadov s potvrdeným ochorením COVID-19 je v pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi, Nitre, Leviciach a v Bratislave.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 21. júla (TASR) - Väčšina nových prípadov s potvrdeným ochorením COVID-19 je v pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi, Nitre, Leviciach a v Bratislave.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. V pondelok (20. 7.) na Slovensku pribudlo 41 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá vykonali 3333 testov.

Cielené testovanie

Nové nahlásené potvrdené prípady ochorenia COVID-19 za pondelok sú podľa Račkovej zväčša zaznamenané ako prípady v epidemiologickej súvislosti s už potvrdenými prípadmi alebo ako importované ochorenia zo zahraničia. Poznamenala, že v týchto prípadoch bolo rešpektované aktuálne platné opatrenie ÚVZ o nahlásení sa na príslušný RÚVZ po príchode z rizikových krajín.

V prípade Prievidze ide zväčša o aktívne dohľadané kontakty s pozitívnymi osobami a ich cielené testovanie. „Vyšší nárast za pondelok bol spôsobený nárazovým testovaním vzoriek odobratých za viac dní,“ povedala Račková.

V Nitre dohľadávajú kontakty

RÚVZ v Nitre taktiež aktívne dohľadával kontakty v karantenizovanom ohnisku nákazy. Testovanie má podľa Račkovej naďalej prebiehať. „Je predpoklad, že počet potvrdených prípadov v tomto ohnisku nákazy ešte môže narásť,“ podotkla.

Väčšina potvrdených prípadov v územnej pôsobnosti RÚVZ v Leviciach je importovaných zo zahraničia. Osoby boli po príchode na Slovensko iniciatívne nahlásené na úrady a sú v izolácii.

„Epidemiologické vyšetrovanie prípadov nahlásených v územnej pôsobnosti RÚVZ so sídlom v Bratislave sa v súčasnosti vykonáva," uviedla Račková s tým, že výskyt nového koronavírusu je v ostatných regiónoch Slovenska sporadický.

Ide aj o výsledky opakovaných testov

Račková uvádza, že v niektorých pozitívnych prípadoch nejde o nové výskyty ochorenia, ale o výsledky opakovaných testov. Regionálne úrady zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia na lokálnej úrovni.

Situáciu majú pod kontrolou, deklaruje Račková. Naďalej vyhľadávajú aj kontakty, ktoré boli s pozitívne potvrdenými osobami. „Zároveň sa odber klinických vzoriek na ochorenie COVID-19 realizuje aj u suspektných osôb, repatriantov a ďalších indikovaných osôb,“ hovorí.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…