Zuzana Čaputová sa stretla so slovinským prezidentom Pahorom
TASR
TASR

Zuzana Čaputová sa stretla so slovinským prezidentom Pahorom

Dôležitým posolstvom uplynulého summitu Európskej únie je, že členské krajiny sa dokážu zjednotiť a spolupracovať.

Borut Pahor a Zuzana Čaputová — Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Ľubľana/Bratislava 22. júla (TASR) - Dôležitým posolstvom uplynulého summitu Európskej únie je, že členské krajiny sa dokážu zjednotiť a spolupracovať. Zhodli sa na tom prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident Slovinska Borut Pahor na stredajšej tlačovej konferencii pri príležitosti oficiálnej návštevy slovinského prezidenta v Bratislave.

Hlavy štátov diskutovali aj o zvládaní pandemickej krízy a jej následkov, ale aj o možnostiach ďalšej spolupráce krajín. Slovensko a Slovinsko podľa nich spájajú priateľské vzťahy, spoločné postoje i hodnoty.

Historická príležitosť

Prezidentka označila výsledky summitu EÚ za veľmi dobrú správu. Grant a pôžičky môžu podľa nej pomôcť SR vyrovnať sa s následkami koronakrízy. Hovorí o historickej príležitosti „prebudovať našu ekonomiku, urobiť ju zelenšou, modernejšou a inovatívnejšou“.

Druhým dôležitým záverom je podľa nej posolstvo o tom, že spolupráca, solidarita a vzájomná pomoc je v závere na prospech všetkých. Podotkla, že teraz čelíme ďalším výzvam - okrem zvládnutia dosahov ochorenia COVID-19 treba pripraviť „vysokokvalitný plán obnovy, ktorý bude stratégiou na využitie prostriedkov EÚ v relatívne krátkom čase“.

Ide aj o vieru a jednotu

Aj podľa slovinského prezidenta ide o historickú dohodu, ktorá je dobrou správou pre Slovinsko i ostatné štáty EÚ. „Nejde len o peniaze, ale aj vieru, jednotu, že spolu to dokážeme,“ poznamenal.

Lídri štátov si vymenili aj skúsenosti so zvládaním tzv. prvej vlny pandémie nového koronavírusu. Hovorili o opatreniach, ktoré jednotlivé vlády prijali pre zabránenie šíreniu vírusu, ale aj zmiernenie ekonomických dosahov.

Prvá návšteva Pahora po koronakríze

Aktuálne turistické obdobie je podľa Čaputovej v súvislosti s epidemiologickou situáciou pre obe krajiny výzvou. Otázku rieši SR a Slovinsko podobne, a to povzbudzovaním svojich občanov, aby trávili dovolenku doma. Prezidentka tiež skonštatovala, že Slovinsko je veľkou inšpiráciou pri ochrane prírody pri zároveň dobre rozvíjajúcom sa cestovnom ruchu.

Pre Pahora išlo o prvú oficiálnu návštevu po koronakríze. Aj to je podľa neho dôkazom dobrej spolupráce štátov, ktorá by sa mala aj v rámci zvládania krízy ešte prehĺbiť. Na Slovensko pricestoval s hospodárskou delegáciou.

Okrem rokovaní s Čaputovou "na štyri oči" v Prezidentskej záhrade a plenárneho rokovania je súčasťou spoločného programu aj otvorenie slovensko-slovinského biznis fóra. Prezidentov čaká tiež kladenie vencov pri pamätníku Brána slobody na Devíne.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…