Ministerstvo zdravotníctva pripravilo nový pandemický plán. Musia ho ešte odobriť
TASR
TASR

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo nový pandemický plán. Musia ho ešte odobriť

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravilo nový pandemický plán.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bratislava 23. júla (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravilo nový pandemický plán. V piatok (24. 7.) ho má odobriť Pandemická komisia vlády SR. Ako vo štvrtok TASR informoval rezort zdravotníctva, cieľom plánu je zabezpečenie pripravenosti Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení, eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zaisťujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia.

Nový plán bude koordinovať postupy v prípade druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19. „Slovenské zdravotníctvo je s prihliadnutím na pandemický plán pripravené na prípadnú druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19,“ zdôraznilo MZ SR.

Poukázalo na to, že nemocnice aktuálne fungujú v štandardnom režime, pacientom je poskytovaná zdravotná starostlivosť bez obmedzení. Ľudia s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sú podľa rezortu zdravotníctva hospitalizovaní na infekčných oddeleniach. V prípade zvýšenia počtu akútnych pacientov sú zdravotnícke zariadenia pripravené okamžite alokovať nevyhnutné lôžka.

Taktiež doplnilo, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu je vo fáze nula. V prípade, že si to epidemiologická situácia vyžiada, posunie sa do prvej fázy. V 15 nemocniciach v jednotlivých regiónoch Slovenska vyčlení priestor pre pacientov s týmto ochorením.

Podľa rezortu zdravotníctva pôjde o 3385 lôžok a 118 pediatrických lôžok, čo je v priemere 233 lôžok na nemocnicu a podľa regionálneho rozloženia takmer 500 lôžok na príslušný kraj. Ostatné nemocnice majú fungovať v štandardnom režime.

„Reprofilizácia lôžok pre nakazených ľudí s koronavírusom bude narastať podľa potreby v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie. Pripravené sú tri fázy. V jarných mesiacoch sme si prvú fázu reprofilizácie prakticky vyskúšali, spustenie druhej a tretej sme testovali, jednotlivé fázy reprofilizácie by teda mali byť správne nastavené,“ uzavrel minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s dôvetkom, že jednotlivé fázy vedia nemocnice v prípade potreby rýchlo aktivovať.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…