V Kunsthalle Bratislava otvorili novú medzinárodnú výstavu
TASR
TASR

V Kunsthalle Bratislava otvorili novú medzinárodnú výstavu

Výstava potrvá do 30. októbra.

Ilustračné foto — Foto: Facebook/Kunsthalle Bratislava

Bratislava 5. augusta (TASR) - V Kunsthalle Bratislava (KHB) otvorili v stredu medzinárodný výstavný projekt Na hrane/At the Limit/Am Limit, ktorý skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od 16 autorov zo šiestich krajín. Výstava potrvá do 30. októbra.

Podľa jej kurátora a autora koncepcie Martina Jueafa tematizuje hranice a skúsenosti spojené s krajnými situáciami na základe umeleckých príspevkov: „Diela zozbierané pod týmto názvom však nehovoria o výbuchu adrenalínu pri extrémnych športoch či o obmedzenom prístupe k určitým zdrojom. O tom druhom možno čiastočne, avšak námet výstavy je širší.“

22 umeleckých diel z 6 krajín

Rozsah 22 umeleckých diel autorov z Nemecka, Brazílie, Kórey, Švajčiarska, Česka a Slovenska siaha od širšej rekonštrukcie skutočne prežívaného okamihu smrti (Zorka Lednárová), až po chemický experiment, v ktorom je možné pozorovať soľný roztok a jeho progresívnu kryštalizáciu (Markus Wirthmann).

Návštevníci výstavy môžu vidieť aj portrétne fotografie vložené do nádob, rozpadajúce sa vo vode, ktoré sú súčasťou výskumu vysťahovania a diskriminácie japonských žien v Kórei po druhej svetovej vojne (Chan Sook Choi). Okrem toho sú konfrontovaní s rodovo špecifickým stereotypom pochádzajúcim z rannej psychoanalýzy (Nina E. Schönefeld).

„Témy sú širokospektrálne poňaté, tu nejde o štátne hranice, skôr ide o bariéry, bariéry v nás, sociálne hranice alebo hraničné situácie, ktoré ľudia zažívajú vďaka ekonomickým, politickým alebo sociálnym zmenám, ich skúsenosti vedú k hraničným situáciám a zážitkom,“ povedala pre TASR spolukurátorka a výtvarníčka Zorka Lednárová. Prezentuje sa dielom „Just a Moment 3“ popisujúcim veľmi osobnú a intímnu situáciu momentu smrti, ktorý divák môže chápať aj ako situačný portrét.

Zastúpené sú aj ekologické témy

Na výstave sú zastúpené tiež ekologické témy, zaoberá sa problematikou čiernej ťažby dreva i jadrovou politikou, sprístupňuje aj inštaláciu s 30 kazetovými magnetofónmi a disonantnou zmesou hudby z hudobných zbierok rôznych žánrov (Matthias Mayer).

Návštevníci KHB môžu stretnúť i legendárneho kráľa Midasa, ktorý si pred ich očami pochutnáva na chrobákoch (Armando Queiroz). V svetelných paneloch vložené fotografie zasa ponúkajú pohľad do tajného rituálu Candomblé, pri ktorom tanečníčky v tranze poskytujú svoje telá duchom svojich bohov (Martin Juef).

Ďalšie zaujímavosti

Osloviť môžu aj expresívne olejomaľby oslavujúce splynutie človeka a zvieraťa (Pavel Forman) či videoinštalácia približujúca príbeh o tom, ako sa v bujnej vegetácii tropického dažďového pralesa premení ženský akt na rastlinnú bytosť (Luciana Magno). Zaujímavý je i fragment rakety, ktorý pripomenie priekopníkov vesmírneho cestovania a snívanie o cestovaní do vzdialených galaxií (Martin Kocourek).

Umelecko-kooperatívny projekt Na hrane/At the Limit/Am Limit bol pôvodne koncipovaný pre Museúm da UFPA (Museu da Universidade Federal do Pará) v meste Belém v Brazílii, kde ho realizovali v roku 2017. Pre KHB koncepciu výstavy revidovali a zahrnuli do nej nové umelecká diela.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…