V Nagasaki si pripomenuli 75. výročie zhodenia atómovej bomby
TASR
TASR

V Nagasaki si pripomenuli 75. výročie zhodenia atómovej bomby

Na spomienkovom zhromaždení, ktoré sa konalo v tamojšom Parku mieru, starosta Tomihisa Taue a preživší jadrového útoku spoločne vyzvali svetových lídrov vrátane japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby urobili viac pre dosiahnutie zákazu nukleárnych zbraní.

Na snímke vľavo hríb po výbuchu atómovej bomby, ktorú zhodili pred 75 rokmi 9. augusta Spojené štáty americké na japonské mesto Nagasaki. Vpravo zahraniční návštevníci stoja pred Dómom atómovej bomby 5. augusta 2015 v Hirošime. — Foto: TASR/AP

Nagasaki 9. augusta (TASR) - Japonsko si v nedeľu pripomenulo 75. výročie zhodenia atómovej bomby na mesto Nagasaki.

Na spomienkovom zhromaždení, ktoré sa konalo v tamojšom Parku mieru, starosta Tomihisa Taue a preživší jadrového útoku spoločne vyzvali svetových lídrov vrátane japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby urobili viac pre dosiahnutie zákazu nukleárnych zbraní, uviedla agentúra AP.

Taue prečítal vyhlásenie, v ktorom vyjadril znepokojenie nad skutočnosťou, že jadrové mocnosti za posledné roky ustúpili od snáh o jadrové odzbrojenie. Svoj arzenál naopak vylepšujú a miniaturizujú jadrové zbrane za účelom ich ľahšieho použitia. Osobitne spomenul USA a Rusko, ktoré podľa neho zvýšili riziko vojenského konfliktu tým, že odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF).

„Výsledkom je, že hrozba použitia nukleárnych zbraní sa stáva čoraz reálnejšou,“ poznamenal Taue. Zároveň vyzval japonskú vládu a politikov, aby urýchlene podpísali Zmluvu o zákaze nukleárnych zbraní (TPNW) z roku 2017.

Japonský premiér zmluvu opakovane odmietol podpísať, tvrdiac, že jeho krajina sa nechce pridať na jednu či druhú stranu, ale chce byť mostom medzi štátmi s jadrovými zbraňami a bez nich, aby stimulovalo dialóg o ich úplnom zákaze. Podľa ľudí, ktorí prežili útoky na Hirošimu a Nagasaki, sa však Japonsko týmto prístupom prakticky stavia na stranu USA a iných jadrových mocností.

Japonsko sa síce vzdalo držania, výroby a umiestňovania jadrových zbraní na svojom území, ale ako spojenec USA hostí 50.000 amerických vojakov a zároveň spadá pod americký „jadrový dáždnik". Geopolitické usporiadanie po druhej svetovej vojne Japonsku sťažuje zmluvu podpísať, keďže musí posilňovať svoju vlastnú armádu, aby mohlo reagovať najmä na hrozby zo strany Severnej Kórey a Číny.

Pre pandémiu nového koronavírusu sa na spomienkovom podujatí v Nagasaki zúčastnilo menej ľudí ako obvykle a mnohé akcie tohto druhu boli zrušené. Niektorí preživší sa však podelili o svoje spomienky prostredníctvom internetu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…