Až vďaka nemu objavil Hollywood španielskych hercov. Pre mnohých večný Zorro dnes oslavuje 60-tku
TASR
TASR

Až vďaka nemu objavil Hollywood španielskych hercov. Pre mnohých večný Zorro dnes oslavuje 60-tku

José Antonio Domínguez Banderas sa narodil 10. augusta 1960 v španielskom prístavnom meste Malaga v rodine policajta a učiteľky.

Vľavo herec Antonio Banderas pózuje fotografom pred premiérou španielskej filmovej drámy 'Pain and Glory' v Londýne 8. augusta 2019. Vpravo v postave legendárneho Zorra. — Foto: TASR/AP, Reprofoto CSFD.cz

Malaga/Bratislava 9. augusta (TASR) – Pre filmový svet objavil Antonia Banderasa popredný španielsky režisér Pedro Almodóvar, ktorý ho obsadil do svojich filmov Matador (1986) či Spútaj ma! (1989). V roku 1995 bol Banderas magazínom Empire označený za 24. najsexy hviezdu vo filmovej histórii a podľa magazínu People patrí medzi 50 najkrajších ľudí na svete. Španielsky herec, režisér a producent Antonio Banderas sa v pondelok 10. augusta dožíva 60 rokov.

José Antonio Domínguez Banderas sa narodil 10. augusta 1960 v španielskom prístavnom meste Malaga v rodine policajta a učiteľky. O herectve začal uvažovať ako štrnásťročný, keď zlomená noha zničila jeho sny o kariére futbalistu. Popri štúdiu dramatického umenia v rodnom meste hrával v menších divadelných spoločnostiach. V roku 1981 sa presťahoval do Madridu a stal sa členom miestneho Národného divadla.

Na divadelných doskách si atraktívneho herca všimol jeden z najuznávanejších španielskych filmových tvorcov Pedro Almodóvar a obsadil ho do svojho filmu Laberinto de pasiones (Labyrint vášní, 1982). Pod taktovkou slávneho režiséra, ktorý vo svojich filmoch búra tabu a spája zdanlivo nezlučiteľné protiklady sa Antonio Banderas zaskvel aj v jeho ďalších snímkach Matador (1986), Átame! (Spútaj ma!, 1989) alebo Dolor y gloria (Bolesť a sláva, 2019), za ktorý na Medzinárodnom filmovom festival v Cannes získal hlavnú cenu za mužský herecký výkon.

Pre mnohých zostane navždy Zorrom

Širší filmový svet ho spoznal po účinkovaní vo filmoch Philadelphia (1993) a Interview with the Vampire (Interview s upírom, 1994), kde si zahral po boku hollywoodskych hviezd Toma Hanksa, Brada Pitta či Toma Cruisa. Väčšina filmových fanúšikov si spája Antonia Banderasa najmä s hlavnými postavami v dobrodružných snímkach Desperado (1995), The Mask of Zorro (Zoro: Tajomná tvár, 1998) a The Legend of Zorro (Legenda o Zorrovi, 2005).

Antonio Banderas ako Zorro.
Antonio Banderas ako Zorro. Foto: Reprofoto CSFD.cz/Tristar Pictures

V roku 1996 ocenila kritika i diváci Banderasov výkon v muzikáli Evita, ktorý mu okrem spolupráce so svetoznámou speváčkou Madonnou vyniesol i nomináciu na Zlatý glóbus (1997).

Jeho filmografiu dopĺňajú tiež úspešné snímky Play It to the Bone (Boxeri, 1999), Vikingovia (1999), The Other Man (Iný muž, 2008), Thick as Thieves (V zajatí kódu, 2009), La Piel que habito (Koža, v ktorej žijem, 2011), The 33 (33 životov, 2015), La Musica del silenzio (Hudba ticha, 2017) alebo Dolittle (2019).

Cudzia mu nie je ani režisérska stolička

Banderasovým režijným debutom bola čierna komédia Crazy in Alabama (Leto v Alabame, 1999), ako režisér sa podpísal tiež pod romantickú drámu El Camino de los ingleses (Letný dážď, 2006).

Banderas tvoril dlhé roky pár s úspešnou americkou herečkou Melanie Griffithovou.
Banderas tvoril dlhé roky pár s úspešnou americkou herečkou Melanie Griffithovou. Foto: TASR/AP

Pri natáčaní romantickej komédie Two Much (Jedna navyše, 1995) sa zblížil so svojou americkou hereckou kolegyňou Melanie Griffithovou, s ktorou tvoril manželský pár v rokoch 1996 až 2015. S Griffithovou majú spolu jednu dcéru Stellu Banderas. 

23-ročná Stella je často prirovnávaná aj k svojej nevlastnej sestre Dakote Johnson, ktorú mala Melanie Griffithová s hercom Donom Johnsonom ešte predtým, ako spoznala Banderasa.
23-ročná Stella je často prirovnávaná aj k svojej nevlastnej sestre Dakote Johnson, ktorú mala Melanie Griffithová s hercom Donom Johnsonom ešte predtým, ako spoznala Banderasa. Foto: Instagram/Stellabanderasgriffith

Banderas je držiteľom mnohých ocenení. V roku 2017 získal na Medzinárodnom filmovom festivale San Sebastián Španielsku národnú filmovú cenu. Inštitút kinematografie a audiovizuálnych umení (ICAA) zdôvodnil tento výber Banderasovou uznania hodnou umeleckou dráhou doma i v zahraničí. Práve ona otvorila cestu do zahraničia aj pre viacerých jeho krajanov. Pred tým získal tri nominácie na Zlatý glóbus a dokonca päť na španielskeho Oscara - Premio Goya.

Španielsky herec Antonio Banderas si prevzal prestížnu Goyovu cenu za jeho celoživotné dielo počas udeľovania španielskych filmových cien Goya 8. februára 2015 v Madride.
Španielsky herec Antonio Banderas si prevzal prestížnu Goyovu cenu za jeho celoživotné dielo počas udeľovania španielskych filmových cien Goya 8. februára 2015 v Madride. Foto: TASR/AP

Rovnako je držiteľom aj festivalových trofejí z Berlinale, Cartageny, Karlových Varov, Malagy, San Sebastiánu, Cannes, Sitgesu či Taorminy, ale tiež nositeľom Európskej filmovej ceny a čestnej trofeje Goya.

Antonio Banderas je aktívny aj vo verejnom živote a angažuje sa tiež v sociálnej oblasti. Je vyslancom dobrej vôle pre klimatickú zmenu pri Rozvojovom programe Organizácie Spojených národov (UNDP).

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…