Rakúsky Schloss Hof odhalí doteraz nevidené súkromné predmety cisárovnej Sisi. Aj v slovenčine
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Rakúsky Schloss Hof odhalí doteraz nevidené súkromné predmety cisárovnej Sisi. Aj v slovenčine

Zámocký komplex Schloss Hof neďaleko slovensko-rakúskych hraníc pozýva na mimoriadnu výstavu o Sisi a počas vybraných slovenských štátnych sviatkov na bohatý program pre deti aj dospelých, aj so slovenským lektorom.

Mimoriadna výstava o cisárovnej Sisi potrvá do novembra. — Foto: Schloß Schönbrunn Kultur - und Betriebsges.m.b.H.

BRATISLAVA 13. augusta - Kto by nepoznal cisárovnú Sisi. Výnimočná panovníčka, ktorú máme všetci navždy spojenú s herečkou Romy Schneider, mala zaujímavý život, no ten je už rokmi opradený rôznymi mýtmi a klišé. A práve to sa pokúša zmeniť aktuálna mimoriadna výstava Sisi, ktorú až do 20. novembra nájdete v zámockom komplexe Schloss Hof neďaleko Bratislavy. A nebojte sa, že nebudete rozumieť, čakať vás budú popisné texty výstavy v slovenskom jazyku a na zámku Schloss Hof taktiež prehliadky so slovenským lektorom.

Sisi ako ste ju ešte nevideli

Alžbeta Bavorská, celým menom Alžbeta Amália Eugénia, sa narodila na Vianoce roku 1837 do menej významnej rodiny bavorského vojvodu. Avšak jej mama bola sestrou Žofie Bavorskej, matky Františka Jozefa I. Vieme, že podľa plánu si mal zobrať Sisinu sestru Helenu, no zamiloval sa práve do vzdelanej, slobodomyseľnej a nekonvenčnej mladej dámy. Sisi nemala ešte ani 17 rokov, keď sa vydávala a presťahovala na viedenský dvor. Nebola tam však vždy šťastná, o čom už hovorilo mnoho filmov aj kníh. Prečo však bola cisárovná už za svojho života opradená mýtmi, kde si nechala postaviť svoj „zámok snov“ a prečo Hofburg v jednej zo svojich básní označila za „hradný žalár“, to odhalí nová putovná výstava. Rakúsky zámok je pre ňu prvou zastávkou, potom sa presúva do zahraničia.

Doteraz nikdy nevystavované exponáty rozprávajú príbeh azda najzaujímavejšej ženy v rakúskych dejinách. Dozviete sa tiež, prečo bola cisárovná Sisi považovaná za najkrajšiu ženu Európy a módnu ikonu svojej doby, čomu vďačila za svoj pôvabný výzor, aká bola jej úloha ako panovníčky, aký bol jej vzťah k svokre či prečo tak milovala cestovanie, obzvlášť ostrov Korfu.

Výstava odhaľuje niektoré veci prvý raz.
Výstava odhaľuje niektoré súkromné veci cisárovnej prvý raz. Foto: Dieter Nagl pre SKB

Viac ako dve desiatky rokov zbierané a zhromažďované skvosty zo zbierky cisárovnej Alžbety, z ktorých väčšina bola jej osobným vlastníctvom, sú vystavené na loveckom zámku Niederweiden, ktorý je súčasťou zámockého komplexu Schloss Hof. V siedmich miestnostiach majestátneho zámku, ktorý sa vyznačuje francúzskym šarmom, vás čaká viac ako 400 objektov od šperkov, oblečenia a topánok až po maľby, litografie a skulptúry. Zo stoviek exponátov je to napríklad krstná súprava cisárovej, hodvábne letné šaty, briliantové hviezdice, sadrová busta cisárskej nevesty, doplnky k smútočnému odevu, portrét cisárovnej Alžbety s perlami vo vlasoch, jej topánky (pričom ešte nie je rozlíšená pravá a ľavá), slnečník z čierneho hodvábu s bohato zdobenou slonovinovou rukoväťou s monogramom, kolibričí vejár, porcelánový servis či orientálny plášť.

Život princa Rudolfa nebol len o tragédii

No ak sa vyberiete do zámockého komplexu, nebude reč len o Sisi, ale aj o jej synovi, princovi Rudolfovi - mimoriadna výstava s titulom „Princ Rudolf - syn cisárovnej Sisi“ prebieha v severnom krídle zámku Schloss Hof (so slovenským lektorom vždy v nedeľu a vo sviatok o 11:30 a 13:30 hod).

Výchova korunného princa Rudolfa, ktorý sa narodil s veľkými očakávaniami ako mužský následník trónu, bola zameraná skôr na vojenské aspekty, jeho otec František Jozef I. chcel mať z neho vojaka. Až neskôr sa ukázalo, že jeho samotného zaujímal viac technický a vedecký pokrok a aj preto bol v rámci aristokratickej spoločnosti outsiderom. Výstava ponúka necenzurovaný pohľad na doteraz menej známe stránky jediného syna cisárovej Alžbety, s ktorou si boli bytostne aj povahovo veľmi podobní. Obaja boli temperamentní a vnímaví, oplývali inteligenciou a fantáziou a mali rovnaké záujmy, avšak každý z nich sa im venoval iným spôsobom. Spájal ich tiež odpor voči konzervatívnym dvorným kruhom.

Výstava približuje život Sisi aj jej syna.
Výstava približuje život Sisi aj jej syna. Foto: Dieter Nagl pre SKB

Napriek všetkým jeho záujmom a aktivitám sa aj tak mnohým spája jeho meno najmä so samovraždou, z ktorej sa Sisi do konca svojho života nespamätala. Tragédia z Mayerlingu (kde princ za nejasných okolností zastrelil najprv svoju milenku a potom seba) a túžba po senzácii často zatieňuje pôsobenie princa, ktorý sa vyznačoval pokrokovým životným postojom, anonymne publikoval a inklinoval k prírodným vedám, geografii a dejinám. Vedeli ste napríklad, že už ako päťročný ovládal štyri cudzie jazyky, mal výborný spisovateľský talent, technický pokrok považoval za najvýznamnejší fenomén svojho storočia a bol fanatickým obdivovateľom prírody?

V šiestich miestnostiach, na ktorých sa rozkladá výstava, tak môžete obdivovať unikátne objekty, ako napríklad poľovnícky výstroj, rozmanité akvarelové kresby a litografie, prvé vydanie Rudolfovho cestopisného diela Cesta do Orientu, početné fotografie, medailu k jeho sobášu so Štefániou Belgickou, olejomaľbu „poslednej lásky korunného princa“ či jeho posledný portrét vo veku 30 rokov, kedy aj zomrel.

Schloss Hof patrí k najimpozantnejším zámockým areálom v Európe.
Schloss Hof patrí k najimpozantnejším zámockým areálom v Európe. Foto: Schloß Schönbrunn Kultur - und Betriebsges.m.b.H.

Festival umeleckých remesiel 

Zámok princa Eugena sa pestrou programovou ponukou pýši celoročne, nielen počas prázdnin, ktoré tam trvajú až do 6. septembra. Počas nasledujúcich troch štátnych sviatkov, ktoré nás čakajú až do septembra, pripravili Rakúšania napríklad pre Slovákov bohatý program, a to všetko so slovenskými lektormi. Nebojte sa preto do zámockého areálu Schloss Hof zobrať aj deti, je pre ne pripravená na mieru šitá prehliadka, taktiež so slovenským výkladom, a tak sa aj oni budú môcť vydať na „cestu do minulosti“. 

Program pre deti (v dňoch 29. augusta, 1. a 15. septembra)

  • Detská prehliadka so slovenským lektorom I 15:00 hod
  • Jazdenie na poníkoch I 14:00 – 16:00 hod
  • Jazdy na kočoch I 14:00 – 16:00 hod
  • Detské dielničky I 14:00 – 17:00 hod

A to nie je všetko. Napríklad už túto sobotu, 15. augusta, bude zámocký areál otvorený exkluzívne vo večerných hodinách, kedy bude jedinečná možnosť objavovať ho aj v kráse noci. Okrem toho sa 5. a 6. septembra môžete tešiť na mimoriadne obľúbenú veľkú slávnosť koní. Počas dvoch dní sa predvedú nielen kone, ale aj oslíky, poníky a ďalší štvornohí obyvatelia miestneho statku. Zvierací akrobati nadchnú publikum náročnými cirkusovými lekciami, ako aj elegantnými a netradičnými jazdeckými štýlmi. Tiež deti si môžu vyskúšať svoje jazdecké schopnosti počas jazdy na poníkoch. 

Zámocký areál si môžete výnimočne vychutnať aj vo večerných hodinách.
Zámocký areál si môžete výnimočne vychutnať aj vo večerných hodinách. Foto: Schloß Schönbrunn Kultur - und Betriebsges.m.b.H.

12. a 13. septembra sa potom zámok Schloss Hof stane dejiskom festivalu umeleckých remesiel. V pôvodných remeselných dielňach „ožijú“ tradičné remeslá, ako včelárstvo, kováčstvo, sústružníctvo, sieťotlač či brúsenie drahokamov. Zruční umelci vám ukážu ako pracujú a a tiež predstavia produkty, ktoré si môžete kúpiť. Posledný septembrový víkend, 26. a 27. september, je zase venovaný veselému „divadlu na oblohe“ – šarkaniáde, ktorá je bezkonkurenčným zážitkom pre malých i veľkých. 

Baroková vodná show

Kedy: 20. až 23. a 27. až 30. augusta, od 20. hod
Kde: 7. terasa zámku (rozsiahle priestranstvo pred Moravskou bránou)

Spektakulárna záhrada zámku Schloss Hof, ktorá sa rozprestiera na ploche neuveriteľných 15 hektárov a patrí k najkrajším a najimpozantnejším zámockým parkom strednej Európy, má aktuálne za sebou 15 rokov trvajúcu rekonštrukciu. Vychutnať si ju môžete v podobe, ako keď ju princ Eugen staval - svojho času využil strmý svah smerujúci na východ k nivám Moravy, ktorý sa tu pôvodne nachádzal, na vystavanie záhrady podľa francúzskeho vzoru, má 7 terás. V tom čase išlo o jednu z najvýznamnejších záhrad v nemecky hovoriacom priestore.

Práve na 7. terase sa počas leta koná ešte jedna výnimočná udalosť - baroková vodná show s pútavým príbehom Sisi – od malého dievčatka až po mladú cisárovnú. Tešiť sa môžete na ušľachtilé kone, úžasné tanečné i akrobatické výkony a pútavé spojenie skvelej hudby, bubnovania a spevu. 20 metrov vysoké vodné fontány pred zámkom sa postarajú o magické momenty. Práve fontány na zámku Schloss Hof fascinovali už v 18. storočí vtedajších majiteľov, princa Eugena Savojského a cisárovnú Máriu Teréziu.

Článok vznikol v spolupráci so Schloß Schönbrunn Kultur - und Betriebsges.m.b.H.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…