Umelci prosia o pomoc, Hex to robí inak: To zvukári, technici, osvetľovači a kamionisti sú tí diskriminovaní
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Umelci prosia o pomoc, Hex to robí inak: To zvukári, technici, osvetľovači a kamionisti sú tí diskriminovaní

Kapela sa postavila za tých pracujúcich, ktorých nevidíme a možno si ich ani neuvedomujeme, no vnímame ich dobre odvedenú prácu.

Kapela Hex sa verejne postavila v čase koronakrízy za prácu tých, ktorých nie je vidieť, no v kultúre zanechávajú nezmazateľnú stopu. — Foto: Facebook/HEX, Instagram/hex_officialll

BRATISLAVA 19. augusta – Pandémia nového koronavírusu zasiahla aj kultúrne odvetvie, ktoré je na divákov a poslucháčov priam závislé. Preto mnohí slovenskí umelci čakajú na záchranné koleso od štátu, keďže ten im podľa ich slov zabránil vystupovať a zarábať.

Mnohí už dlhší čas poukazujú na to, že museli siahnuť do svojej rezervy v čase, keď nemohli pracovať, iní vyčkávajú. Za umelcami sú však aj tí, vďaka ktorým kultúra rozkvitá. Sú to ľudia, ktorí nevystupujú na pódiách, ale sú za ich oponou.

Kapela Hex sa postavila za svojich chlapov

V kultúre pracujú aj osvetľovači, technici, zvukári, šoféri kamiónov, manažéri, producenti, promotéri a ďalší zamestnanci, ktorí pre „stopku“ prišli o svoj príjem. Na túto skutočnosť poukázala verejne aj kapela Hex, ktorá sa na Facebooku postavila sa za „svojich chlapov“. Tých počas koncertu nie je vidieť, ale ich prácu vnímame často bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili.

„Aj toto je skupina HEX, no týchto chlapov neuvidíte na pódiu tak ako nás. Sú to veľkí profesionáli a patria medzi špičku na Slovensku. Takýchto ľudí pracujúcich v kreatívnom priemysle je nepomerne viac ako nás, ktorí vystupujeme na pódiu. Títo všetci ľudia, ktorých sú desiatky tisíc, sú DISKRIMINOVANÍ a nemôžu vykonávať svoju prácu. Zmeňme to konečne!vyjadrili sa verejne spolu s fotkou.

Na nej ukazujú svojho videotechnika, zvukových technikov, svetelného technika a majstra, osvetľovača a vodiča kamiónu spolu s hashtagom #nebudemeticho.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HEX (@hex_officialll),

Kultúra nie sú len známe tváre z obrazoviek

Na stranu „neviditeľných ľudí“, ktorí pracujú v kultúre, sa postavili i Asociácie a združenia nezriaďovanej kultúry na Slovensku. „Doterajšie neriešenie situácie zo strany štátu je pre neštátnu kultúru likvidačné a treba si uvedomiť, že kultúra nie sú len známe tváre z obrazoviek, ale je to množstvo profesií, ktoré zabezpečujú chod a realizáciu kultúrnych podujatí. Strata týchto profesií, ako aj úbytok priestorov pre nezávislú kultúru v regiónoch sa v budúcnosti bude len ťažko nahrádzať a spôsobí tak devastáciu už aj tak poddimenzovanej kultúry na Slovensku,” upozorňujú vo výzve. Prístup kompetentných považujú za diskriminačný, informuje portál noviny.sk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HEX (@hex_officialll),

Pomoc pre tých, ktorí prepadli „cez sito“

Ministerstvo financií pred niekoľkými dňami formovalo o tom, že poskytne nezávislej kultúre takmer 11 miliónov eur. Má ísť o mimoriadnu pomoc pre tých, ktorí prepadli „cez sito“ doterajšej pomoci štátu.

Fond na podporu umenia prerozdelí 9,5 milióna, Fond na podporu kultúry národnostných menšín 500 000 eur a Audiovizuálny fond 700 000 eur. Ministerka potvrdila, že pomoc by mohla ísť pre takmer 4000 umelcov, ktorí sú najohrozenejší.

„To, že nezávislá kultúra nepatrí pod štát, ešte neznamená, že štát sa o ňu nemusí starať,“ podotkla ministerka kultúry Natália Milanová v sobotu na tlačovej konferencii, informuje TASR.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…