Typy a využitie hliníkových profilov
Inzercia
Inzercia

Typy a využitie hliníkových profilov

Výhodou hliníka je najmä takmer nulová korózia v bežných interiérových i exteriérových podmienkach.

Hliníkové profily nachádzajú svoje uplatnenie v rôznych priemyselných odvetviach ako konštrukčné či spojovacie prvky. Ich výhoda spočíva predovšetkým vo veľmi presnom tvarovaní profilu a nízkej hmotnosti pri pomerne dobrej tuhosti. Výhodou hliníka je najmä takmer nulová korózia v bežných interiérových i exteriérových podmienkach. Vlastnosti hliníkových profilov ovplyvňuje niekoľko faktorov, medzi ktorými je asi najdôležitejším spôsob výroby a tvar prierezu, tie potom definujú funkčné charakteristiky konečného profilu.

Výroba a členenie hliníkových profilov

Profily sa vyrábajú buď z čistého hliníka alebo jeho zliatin. Chemická štruktúra (a teda usporiadanie molekúl) kovu má prirodzený vplyv na jeho základné pevnostné charakteristiky (pevnosť, pružnosť, ťažnosť, kujnosť a ďalšie spracovateľské parametre). V závislosti na zložitosti prierezu sa potom využívajú rôzne metódy výroby konečného profilu, ktorý môže byť buď otvorený alebo uzavretý. Profily s otvoreným prierezom sa najčastejšie ohýbajú s narezaného hliníkového plechu, profily s uzavretým prierezom sú vyrábané vytlačovaním cez formu. Veľkou výhodou hliníkových profilov je práve veľká variabilita prierezu, ktorá umožňuje integráciu komôr a drážok využívaných a vodiace prvky pre pohyblivé súčasti zariadení.

Druhy prierezov hliníkových profilov

Základné prierezy hliníkových profilov sú jednoduché, buď sa jedná o plné oválne, štvorcové či obdĺžnikové prierezy, prípadne profilované do tvarov písmen I, L, či T, alebo uzavreté jednokomorové aplikované ako držiaky či konštrukčné podpory s vyľahčením. Zložitejšie profily majú nepravidelné tvarovanie prierezu s viacerými komorami, ktoré môžu mať tiež vyľahčovaciu funkciu, alebo slúžia ako komory inštalačné, teda pre vedenie kabeláže. Z vonkajšej strany je nepravidelný profil využívaný predovšetkým ako pozdĺžna drážka, ktorá má ďalšie inštalačné výhody.

Výhody a využitie hliníkových profilov

Okrem prierezovej variability je veľkou výhodou hliníkových tyčí a rúr najmä ich opracovateľnosť. Je možné ich ľahko ohýbať, lepiť a spojovať pomocou spojovacích prvkov. Na povrchy je možné nanášať rôzne náterové hmoty a laky, ktoré predlžujú ich životnosť a vylepšujú vlastnosti s ohľadom na odolnosť (mechanickú i voči poveternosti). Uplatnenie nachádzajú predovšetkým ako konštrukčné súčasti a vodiace prvky menších i väčších zariadení.

Hliníkové profily v ponuke TME

Spoločnosť TME (Transfer Multisort Elektronik Sp. Z. o.o.) ponúka celý program vybavení a komponent pre domácu i profesionálnu výrobu funkčných customizovateľných zariadení a prototypov, ale i sériovú malo a veľkovýrobu. V katalógu spoločnosti nájdete hliníkové profily jednoduchých i zložitejších prierezov, ktoré sú určené pre výrobu špeciálnych konštrukčných celkov vrátane profilov s drážkami a inštalačnými komôrkami.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.