Surfujte po internete bezpečnejšie a anonymne. Stačí vám len slovenská VPN
Inzercia
Inzercia

Surfujte po internete bezpečnejšie a anonymne. Stačí vám len slovenská VPN

Či si chcete ochrániť svoje platby, byť v bezpečí aj na hotelovom internete alebo pozerať slovenskú televíziu zo zahraničia, je to jednoduché.

Ilustračné foto. — Foto: Pexels/Negative space

Isto ste sa už niekedy ocitli na dovolenke a chceli si pustiť film na Netflixe alebo sledovať tam aj slovenské programy, ale vaša poloha vám to neumožnila. Alebo ste počuli hrôzostrašné príbehy ľudí o zneužití ich bankových účtov, či hacknutí údajov cez verejnú internetovú sieť. Áno, v dnešnej dobe treba vo vodách internetu surfovať oveľa bezpečnejšie ako kedysi. Žraloci číhajú na každej strane. Pritom vyriešiť spomínané problémy pomôže jednoduché nainštalovanie VPN služby do vašich zariadení.

Šifrované, teda nečitateľné

Kedysi bola VPN (virtual private network) používaná najmä vo firmách na vytvorenie internej siete pre bezpečný prístup a komunikáciu zamestnancov, no dnes ju čoraz viac používajú aj bežní ľudia. Niet sa čomu čudovať, nikto z nás nechce, aby sa jeho súkromné údaje dostali do nesprávnych rúk, čo sa dnes deje čoraz častejšie.

Ako funguje VPN? Jednoducho povedané je to virtuálna počítačová sieť, ktorá bezpečne prepája počítače na rôznych miestach internetu. Váš počítač (alebo iné zariadenie) s touto službou zašifruje všetky dáta, ktoré prehliadate na internete. Sieťou, smerom na server VPN služby, teda prejdú bezpečne. Tam už na ne nemajú dosah hackeri, operátori ani poskytovatelia internetu. Keď sa potom dostanú do cieľa (web banky, YouTube či iný portál), cieľový server nevie, odkiaľ presne prichádzajú. Vidí len to, že idú z VPN servera, ktorý sa môže nachádzať kdekoľvek na svete. Viac informácií o slovenskej VPN nájdete TU.

Sloboda, ale aj súkromie

K internetu má v súčasnosti prístup až 54 percent svetovej populácie, na Slovensku je to 85 percent obyvateľov. Každoročne rôzne organizácie skúmajú slobodu internetu v daných krajinách (napríklad na základe dostupnosti torrentov, pornografie, prístupu k médiám, sociálnym sieťam či práve virtuálnym privátnym sieťam). Slovensko patrí celkovo ku krajinám, ktoré majú slobodu vo využívaní internetu. Nemusíme riešiť situácie s akými sa potýka Čína, Irán, Vietnam alebo aktuálne Bielorusko, kde je kvôli snahe obmedziť protesty a komunikáciu medzi ľuďmi internet obmedzený. Obmedzenia je možné obísť práve cez VPN prostredníctvom zmeny servera na inú lokalitu. Je však nutné dodať, že v tých najhorších prípadoch sú blokované aj samotné VPN.

So slobodou však strácame súkromie, ktoré je veľmi dôležitou súčasťou internetu. Vďaka VPN sa však nemusíte báť, že bude odhalená vaša IP adresa ani lokalizácia, a teda vaša identita zostáva chránená. Na internete si tak stránky prehliadate v anonymnejšom režime.

Bezpečne a kdekoľvek

Niektoré obľúbené internetové služby, ako vybrané sociálne siete alebo televízie (Netflix, Amazon Prime, Disney Plus) sú obmedzené na základe vašej polohy. Niekedy máte službu alebo programy proste zakúpené na Slovensku a mimo Európy vás k nim nepustí, niekedy ich niektoré krajiny majú proste zakázané a niekedy by ste si zo Slovenska radi pozreli napríklad nejaký program na americkej stanici CBS. Vždy je problém lokalita. Aj to vyrieši VPN, pomocou ktorej sa dostanete na servery, kam inak z danej krajiny nemáte prístup (poskytovatelia VPN sietí dnes už umožňujú vybrať si z niekoľkých desiatok krajín sveta). Môžete teda byť na dovolenke na Bali v Indonézii, no vystupovať budete ako by ste boli doma alebo pokojne aj v Anglicku. Aby sa vám však nespomaľovala rýchlosť internetu, dôležité je sa pripájať na blízke servery.

Okrem toho, že môžete byť pripojení kdekoľvek, s VPN budete v bezpečí. Využijete to najmä vtedy, keď sa často pripájate z hotelov alebo kaviarní alebo si nie ste istý sieťou, v ktorej ste. Vaše údaje sa nedostanú k hackerom, ale narábať s nimi nebude môcť ani poskytovateľ internetu. Niektoré siete VPN tiež používajú technológie, ktoré môžu vaše použitie VPN pred poskytovateľom internetových služieb dokonca skryť. Napríklad služba Surfshark používa tzv. „maskovací režim“.

Nie je jedno akú VPN máte

Isto, nastanú situácie, ako napríklad v spomínanom Bielorusku, kde si ľudia nepomohli ani s bežnými VPN sieťami. Preto je dôležité neorientovať sa na tie bezplatné (kvalitná ochrana niečo stojí), ale najmä na overené a naozaj účinné.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…