Do súťaže Košický zlatý poklad sa prihlásilo rekordných 220 piesní
TASR
TASR

Do súťaže Košický zlatý poklad sa prihlásilo rekordných 220 piesní

Do 36. ročníka pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad sa prihlásilo 220 piesní.

Finále Košického zlatého pokladu v roku 2019 — Foto: TASR

Bratislava 20. augusta (TASR) - Do 36. ročníka pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad sa prihlásilo 220 piesní. Výberová komisia vybrala 17. a 18. augusta dve skupiny postupujúcich pesničiek. Do prvej skupiny sa dostalo šesť piesní, ktoré priamo postupujú do finále.

V druhej skupine je 12 pesničiek, ktoré budú v semifinálovom kole prostredníctvom SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko súťažiť o postup do finále súťaže. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský.

Finálový koncert v októbri

Semifinálové kolo si môžu poslucháči vypočuť v sobotu 19. septembra o 19.05 h. Z druhej skupiny postúpi do finále šesť piesní s najväčším počtom SMS hlasov. Hlasovanie sa uskutoční od 19. do 27. septembra.

Finálový koncert súťaže, ktorej zámerom je prezentácia a propagácia mladých talentovaných autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby, sa uskutoční 24. októbra o 19.00 h v košickom Kulturparku. Rádio Slovensko z neho odvysiela priamy prenos. Televízny dokument z podujatia si budú môcť pozrieť diváci Dvojky.

Vysoký kredit a dobré meno

Výberová komisia, ktorá rozhodovala o postupujúcich piesňach, pracovala v zložení Peter Bič, Igor Timko a Zoli Sallai zo skupiny No Name, hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš, programový riaditeľ rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy, ktorého mimoriadne potešil fakt, že aktuálny ročník súťaže oslovil veľký počet autorov a interpretov.

„Je to jasný signál o tom, že Košický zlatý poklad má vysoký kredit a dobré meno. Súťažiaci prvýkrát prihlasovali svoje skladby elektronicky, čo bolo určite bonusom navyše," poznamenal s tým, že súťažné skladby boli žánrovo pestré - od folkovo ladených skladieb cez rockové piesne až po deriváty etna či elektronickej hudby. „V textoch piesní dominovala večná téma lásky,“ dodal Hidvéghy.

Premiérovo podporia kvalitné texty

Riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala potvrdil, že do súťaže prišiel tento rok rekordný počet nahrávok. „Teší nás, že reprezentatívne je zastúpenie nielen z pohľadu hudobných trendov, ale aj z pohľadu regiónov Slovenska. Výberová komisia to tento rok rozhodne nemala ľahké, finálový výber bude však naozaj kvalitný," zhodnotil za organizátorov súťaže.

Tento rok chcú premiérovo podporiť kvalitné texty. „A to nielen formou sprievodných podujatí, ale aj prostredníctvom ceny za najlepší text. Udelíme ju prvý raz v dlhej histórii Košického zlatého pokladu,“ uzavrel.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…