Bud Spencer ako ho nepoznáte. Nebol hviezdou len na filmovom plátne, ale aj vo vode
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Bud Spencer ako ho nepoznáte. Nebol hviezdou len na filmovom plátne, ale aj vo vode

Život slávneho herca predtým, ako sa stretol s Terencom Hillom a spolu s ním sa stali synonymom „spaghetti“ westernu, bol naozaj pestrý. Nebol len hviezdou na filmovom plátne, ale aj vo vode.

Bud Spencer. — Foto: Facebook/Bud Spencer World Fan Club

NEAPOL 22. augusta - Dobrácky hrmotĺk zo starých westernoviek Bud Spencer bol nielen obľúbeným hercom, ale aj všestranným mužom. Málokto v našich končinách vie, že mal za sebou úspešnú plaveckú kariéru. Už ako 15-ročný dokázal preplávať starších plavcov.

Cesta k filmovej kariére však bola dlhá a sám nikdy nepredpokladal, že sa stane hercom. Spencer sa narodil v roku 1929 v talianskom Neapole ako Carlo Pedersoli. Už pri narodení takmer dvojmetrový herec vynikal svojimi rozmermi - vážil 6 kíl a meral 58 centimetrov.

Nadaný študent

Továreň jeho otca bola počas druhej svetovej vojny zbombardovaná. Len krátko predtým začal študovať chémiu na Rímskej univerzite - ako jeden z najmladších študentov. Po bombardovaní sa jeho rodina presťahovala do Južnej Ameriky, z ktorej sa Carlo po dvoch rokoch vrátil. Medzitým pracoval ako kariérny úradník na konzuláte v Riu de Janeiro.

Po návrate prerušil štúdium chémie a dal sa na právo. „Dalo mi to dalo viac času na plavecké tréningy. Počas tohto obdobia som sa venoval aj boxovaniu v ťažkej váhe, vyhral som všetky zápasy,“ píše sa na jeho oficiálnom blogu.

Okrem toho hral ešte ragby. Ako sa ukázalo, bolo mu súdené stať sa plavcom. Začal sa na túto disciplínu viac sústrediť a zároveň to skúšal s vodným pólom.

Niekoľkonásobný majster

Oplatilo sa. „V roku 1949 som sa stal talianskym majstrom vo voľnom štýle a v roku 1950 prvým Talianom, ktorý zaplával voľný štýl na sto metrov pod minútu. Na konci svojej plaveckej kariéry v roku 1957 som bol sedemnásobným talianskym majstrom (plus trikrát ako junior) a tiež som získal ďalšie štyri národné tituly v štafetových súťažiach. Okrem toho som sa dostal do talianskeho národného tímu pre vodné pólo,“ píše sa v jeho biografii.

Počas plaveckej kariéry režiséri niekoľkokrát prejavili záujem o jeho mohutnú postavu a objavil sa v drobných rolách v predovšetkým historických filmoch. „Hoci som mal v 50. rokoch niektoré menšie úlohy, môj plavecký tréning to nemohlo narušiť. V roku 1952 som bol súčasťou talianskeho národného tímu na olympijských hrách v Helsinkách,“ povedal.

V roku 1956 ešte štartoval na olympiáde v Melbourne, pričom neskôr sa vrátil do Južnej Ameriky, kde sa živil ako drevorubač, robotník na stavbe, predavač áut alebo skladateľ a džezový pianista.

Hrdina „spaghetti" westernov

Zlom v živote Carla Pedersoliho nastal v roku 1967. Oslovil ho režisér Giuseppe Colizza a ponúkol mu úlohu vo westerne Boh odpúšťa, JA NIE! „Nechcel som si zničiť reputáciu ako smiešny westernový kovboj, začal som si pestovať bradu, aby ma priatelia nespoznali. Keď mi povedali, aby som si zmenil meno na americké, považoval som to za užitočný krok z marketingového hľadiska. Meno som si vybral podľa môjho obľúbeného piva Budweiser a herca Spencera Tracyho,“ vysvetľuje.

Priznal, že po filme neočakával ďalšie pracovné ponuky, vraj nevedel dobre jazdiť na koni a ani rozprávať po anglicky. „Mýlil som sa,“ uznáva. Ukázalo sa, že film, v ktorom si zahral po boku Maria Girottiho, známeho ako Terence Hill, sa ľudom veľmi páčil. Táto dvojica spolu natočila osemnásť westernov (tzv. „spaghetti" westerny) a komédií (napr. Tromfové eso, Pravá a ľavá ruka diabla, Malý unavený Joe, Ak sa nahneváme, budeme zlí, a ďalšie).

Pomáhal aj deťom

Herec sa počas svojho života venoval aj podnikaniu. Okrem leteckej spoločnosti mal sieť rýchleho občerstvenia so špecializáciou na taliansku kuchyňu. Vlastnil tiež firmu na výrobu detského oblečenia a bol aktívny v charitatívnych fondoch pre deti.

Bud Spencer zomrel 27. júna 2016 v Ríme vo veku 86 rokov. Jeho posledným slovom bolo slovo „grazie“ (ďakujem).

Zdroj: csfd.cz, budspencerofficial

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…