Slnko v sieti za výnimočný prínos si prevezme Milan Lasica
TASR
TASR

Slnko v sieti za výnimočný prínos si prevezme Milan Lasica

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a umeniu si prevezme humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica.

Na snímke zľava prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Adamík Hrycová a herec Milan Lasica — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 21. augusta (TASR) - Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a umeniu si prevezme humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica.

„Je to vďaka tomu, že som sa dožil takého pokročilého veku, o ktorom sa často hovorí ako o krásnych rokoch, ale myslím, že to sú krásne roky len pre korytnačky,“ vtipne okomentoval ocenenie v piatok na tlačovej konferencii Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), ktorá je organizátorom národnej filmovej ceny Slnko v sieti.

Ocenenie si prevezme v septembri

„Ocenenie poteší, nebudem sa tváriť, že mi to je jedno, veľmi príjemne ma to prekvapilo. V oblasti filmu som zase nejakú veľkú brázdu nevyoral, napriek tomu ma filmová a televízna akadémia oceňuje, veľmi pekne ďakujem. A ak by ešte prišla nejaká filmová ponuka, tak s vďakou odmietam," vyhlásil herec.

Ocenenie si prevezme 9. septembra počas slávnostného večera 10. ročníka národnej filmovej ceny, ktorý v priamom prenose z bratislavskej Starej tržnice odvysiela RTVS na Jednotke. Vyhlásení budú aj držitelia štatutárnych cien v ďalších kategóriách a víťaz diváckej ankety.

Otvorí aj nový projekt

Milan Lasica tiež slávnostne otvorí nový projekt Kino pod hviezdami, ktorý má byť „oslavou slovenského filmu“ a aj reakciou na súčasnú situáciu, keď mnoho ľudí z dôvodu pandémie nového koronavírusu zostalo dovolenkovať v Bratislave. Projekt organizuje SFTA v spolupráci s RTVS, Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a Viva Events.

Jeho prvý ročník ponúkne obľúbené slovenské filmy i osobnosti filmového sveta. Konať sa bude pred novou budovou Slovenského národného divadla (SND) na námestí Milana Rastislava Štefánika od soboty 22. augusta do nedele 30. augusta.

Štartuje ho filmová klasika Všetko, čo mám rád. Vo výbere deviatich filmov ďalej figurujú tituly Sladké hry minulého leta, Na krásnom modrom Dunaji, Lóve, Fontána pre Zuzanu, Kandidát, Rabaka, Tigre v meste a Sedím na konári a je mi dobre.

Myšlienka vznikla na základe koronačasu

„Myšlienka vznikla na základe ‚koronačasu‘, uvedomili sme si, že toto leto zostalo v Bratislave dovolenkovať mnoho Bratislavčanov a veľmi veľa ľudí aj z iných miest Slovenska sem počas leta prišlo. Vzhľadom na to, že kultúrnych aktivít je pomenej, rozmýšľali sme, ako by SFTA mohla prispieť k skvalitneniu kultúry v meste,“ priblížila genézu projektu prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová.

„Dramaturgiu sme vyberali tak, aby sme ponúkli staré príjemné letné filmy, ktoré potešia, a spojili tak príjemné s užitočným - krásny filmový zážitok v pohodlnom sedení," dodala k podujatiu s voľným vstupom.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…