Zlý matrac vám nepokazí len spánok, ale aj zdravie. Aj o ten kvalitný sa však treba starať
Inzercia
Inzercia

Zlý matrac vám nepokazí len spánok, ale aj zdravie. Aj o ten kvalitný sa však treba starať

Výber kvalitného matraca je investícia aj na viac ako 10 rokov, preto by ste pri jeho kúpe nemali šetriť a radšej sa poradiť s odborníkom.

To, ako sa vyspíte, závisí od vášho matraca. — Foto: Pexels/Burst

Je, samozrejme, iné, keď si kupuje matrac mladý a keď starší človek. Keď máte 18 rokov a ste plný sily a zdravia, tak sa bez problémov vyspíte aj na lacnom penovom matraci. Ak by ste si však na takýto matrac ľahli v 70-tke, tak do pár dní môžete skončiť v nemocnici. Prečo teda na kvalitnom matraci nespať od mladosti a predísť zbytočným problémom? Toto by ste mali vedieť.

Aký matrac vybrať

Pri výbere matraca by ste okrem jeho výšky a šírky,či tiež tvrdosti mali určite dbať na materiál, z ktorého je vyrobený. Medzi tie najlacnejšie patria penové matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Uvažovať o nich by ste mohli len v prípade, že by spĺňali hlavný indikátor kvality – objemovú hmotnosť a hustotu. Potom tu máme latexové a taštičkové matrace, oba veľmi dobré.

Kvalitné matrace sú totiž navrhnuté tak, aby poskytovali chrbtici dostatočnú oporu počas spánku. Latex je materiál, ktorý sa používa aj v penových sendvičových matracoch či pružinových matracoch, výrobcovia po tomto materiáli siahajú pre jeho vynikajúce vlastnosti. Za vynikajúce možno označiť aj taštičkové matrace. Ide o typ pružinového matraca, ktorý vyniká najmä svojimi ortopedickými vlastnosti, obsahuje pružinky v taštičkách, vďaka čomu sa vedia prispôsobiť každej jednej časti tela. Tento typ matraca by teda mali voliť predovšetkým ľudia, ktorí trpia problémami s chrbtom. 

Čo pod a na matrac

Výberom dobrého matraca však nemáte navždy vyhraté. Ešte kým si naň ľahnete, musíte vyriešiť jeho ochranu. Ak človek zainvestuje do ortopedického matraca, ktorý výrazne zlepšuje polohu chrbtice, nemal by sa vykašľať na správny podklad, pretože mu nebude poskytovať 100-percentnú funkčnosť. Matrac môžete položiť na rošt, pevný podklad v podobe dosiek alebo do postele s pevným dnom, doskou. Lamelový rošt obsahuje pružné lamely, ktoré dokážu zmierniť tvrdosť matraca. Tým, že penové alebo latexové matrace neobsahujú pružnú časť, pružným podkladom ich tvrdosť dokážeme zmierniť. Na rozdiel od nich pevný podklad, napríklad dosky, nepruží, preto je vhodný pre matrace, ktoré sú charakteristické svojou pružnosťou.

A keď zvolíte posteľ bez roštov či dosiek, len s pevnou doskou, musíte oveľa viac dbať na jeho čistotu - aby sa mal kde odvetrávať. Človek sa totiž počas noci potí a všetka telesná tekutina sa vstrebe počas spánku do matraca. Aby vo vnútri matraca nevznikala pleseň, je naozaj veľmi dôležité jeho prevetranie. To je zabezpečené prúdením vzduchu popod posteľ, prostredníctvom medzier v roštovom systéme. Lepšie vetranie matraca môžeme zabezpečiť tak, že kúpime posteľ bez úložných priestorov, ktorá je umiestnená na nožičkách.

Myslite aj na vrchnú ochranu matraca. Len plachta nestačí. Chránič matraca, aj keď má rovnakú funkciu ako poťah na matrac, má odlišný účinok. Zatiaľ čo z poťahu na matrac musíme matrac vyzliecť, chránič na matrac jednoducho dáme dole. Chránič na matrac navyše okrem matraca chráni aj samotný poťah. Okrem ochrany pred nečistotami a vlhkosťou chráni matrac pred mechanickým poškodením a jeho výmena je oveľa lacnejšia, ako výmena celého matraca. Oba treba pravidelne prať alebo aspoň dôkladne čistiť. Pri praní však nemožno podceniť sušenie. V žiadnom prípade, naozaj v žiadnom, nedávajte na posteľ vlhké neusušené poťahy alebo chrániče alebo čokoľvek iné.

Môžeme si aj ublížiť

Práve zlým výberom matraca alebo postele či jeho nedostatočnou hygienou, si môžeme dopomôcť k zhoršeniu zdravotného stavu. Dobrý matrac má pomáhať zlepšiť oporu chrbtice a byť zdravotne nezávadný. Má byť konštruovaný tak, aby vydržal dlho bez toho, aby stratil svoje kladné vlastnosti. Ak sa teda budíte s bolesťami chrbtice, dýchacími problémami alebo nevyspatý, možno je niečo zle. Rovnako, ak sa potýkate s kašľom, pocitom škrabania v očiach či pravidelným ranným tečením z nosa (v najhorších prípadoch s vážnymi kožnými či dýchacími chorobami), môžu v ňom byť roztoče.

Ako sa teda oň starať? Okrem vysávania by sme mali aspoň raz do roka vyprať poťah matraca v práčke, aj keď ideálne je prať ho častejšie. Taktiež, pri prezliekaní posteľnej bielizne, nechajte matrac vyvetrať. Stačí, keď na ňom nebude niekoľko hodín nič položené. Prípadne, pri otáčaní matraca ho môžeme nechať postavený niekoľko hodín vedľa postele. Samotné otáčanie matraca je dôležité, aby vám nevznikli preležaniny, rovnako ako celkové vetranie v miestnosti.

Čo sa týka roztočov, keďže majú radi vlhkosť, treba ju znížiť. Roztoče nemajú tiež radi slnečné žiarenie ani mráz, preto ak máte posteľ umiestnenú pri alebo pod oknom, je to malé plus. Dôležité je tiež pravidelné čistenie posteľnej bielizne, utieranie prachu a odstránenie huňatých kobercov.

Dobrý matrac vydrží 7-10 rokov, kvalitnejší aj dlhšie, ak vám však už doslúži, určite ho len tak neoprite o kontajner pred domom. Matrace patria na zberný dvor. Zavezenie matraca do zberného dvora je bezplatné, ak teda nepočítame pohonné hmoty vo vozidle, ktoré ho tam odvezie. Dôvod prečo sa musia vyhadzovať do zberného dvora je ten, že sú veľké, a preto sa hodnotia ako nadrozmerný odpad.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.