Pred 100 rokmi tu zastal čas: Takto sa žije v jednom z posledných miest v Európe, kde stále dodržiavajú dedinské tradície
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Pred 100 rokmi tu zastal čas: Takto sa žije v jednom z posledných miest v Európe, kde stále dodržiavajú dedinské tradície

Dedinky a život v nich pripomínajú tie naše pred minimálne 100 rokmi. Návšteva v nich vás nielenže príjemne prenesie v čase, ale i prekvapí unikátnym cintorínom.

Aj takéto sú bežné výjavy z tamojšieho kúska Európy. — Foto: Instagram/une_certaine_idee_du_voyage, picalillyo

MARAMUREŠ 2. septembra – Zatiaľ, čo niektoré dedinky naprieč Európou vymierajú, alebo v iných prípadoch v nich ustupujú a upadajú tradície pod ťarchou moderných výdobytkov, stále existujú v Európe aj oblasti, kde sa akoby zastavil čas. Takouto lokalitou je severozápadná časť Rumunska, konkrétne Maramureš župa, kde tradície stále rozkvitajú a stopy ťažkého priemyslu tu nenájdeme. Domáci sú tak i dnes stále viac spätí s prírodou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maramureș (@_maramures_),

Župa Maramureš si žije vlastným životom. Dnes odzrkaďluje čiastočne život našich dedinčanov pred mnohými rokmi. Mnohí návštevníci majú naraz pocit, akoby vkročili do priestoru, kde minálne na jedno storočie zastavil život - bez všakovakých moderných prvkov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Misha Parvu (@melamisha),

Starenky pred domčekmi pletú vlnu

Nie sú to len malebné domčeky v lone mnohokrát nedotknutej prírody a krásne drevené kostolíky, ale i obyvatelia a ich zvyky. Tí starší z nás, ktorých na dedine kedysi varovali starkí, sa naraz ocitajú naspäť v detstve.

V čase sviatkov vídavať vyparádené žienky rôzneho veku v krojoch, no na tradičnú módu nezabúdajú ani v bežné dni. Mnohé dedinčanky si deň čo deň obliekajú sukne alebo zástery, pričom nezabúdajú ani na šatky vo vlasoch, ktoré si uväzujú tak, ako to robili naše prababičky a babičky. Starenky sedávajú pred domčekmi popritom, ako sa vyhrievajú na slnečných lúčoch, pletú vlnu. Aj také sú bežné výjavy z tohto zabudnutého kúska Európy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Irina Pop (Maria) (@irinamariapop),

Na dedine je stále čo robiť, preto domácich napríklad v čase žatvy môžeme stretnúť, ako si vykračujú s úsmevom na svoje políčka s hrabľami a kosami. Po zaprášenej ceste uháňajú vozy so zapriahnutými koňmi.

Dedinčania nedajú dopustiť na svoje tradičné trhy, na ktorých pasú a následne predávajú domáce zvieratá. Tieto trhy sú veľmi obľúbené. Oblasť sa však môže pochváliť i minimálne jednou zvláštnosťou, ktorú v našich dedinkách nenájdeme.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Oana Oana (@oanaoana.travel),

Veselý cintorín

Malebná dedinka s názvom Săpânţa, ležiaca v Maramureši, ukrýva skutočne unikátny cintorín. Nenájdete na ňom žiadne náhrobky z kameňa, ale len drevené. Všetky žiaria jasnými farbami. Každý náhrobok je originálny svojím farebným stvárnením a tým, že má dve strany. Na jednej zobrazuje život zosnulého a na druhej jeho smrť. Tieto neobyčajné náhrobky zhotovoval rezbár Ioan Stan Pătraş ešte počas svojho života.

Náhrobok vyvoláva úsmev v rodine nejedného nebožtíka. Takéto umelecké stvárnenie má pravdepodobne vyvolať pekné a vtipné spomienky na milovaného. Okrem životných výjavov sú náhrobky doplnené o citáty v tamojšom nárečí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Raluca Oprişan (@ralu.g.o),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Raluca Oprişan (@ralu.g.o),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Time Bandit (@time_bandit_00),

Niektoré veci sa však zmenia

Mnohí miestni síce žijú tak ako ich predkovia, no niektoré veci im už Európska únia asi stopne. „Patrí k nim aj šesťdesiatročný Gheorghe Tintas. Spoločne s rodinou svojho syna obrábajú sedem hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých pestujú ovos a zemiaky. Hlavný príjem rodiny predstavuje predaj mlieka od dvoch kráv. Nepredávajú ho na trhu, ale nosia priamo do domov. Je to tak výhodnejšie,“ informuje reflex.cz, pričom portál ďalej píše, že predaj v tržnici čoskoro zakážu, pretože nespĺňa normy Európskej únie.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…