Neuveriteľná cesta malého jazvečíka. Precestoval 10-tisíc míľ, aby sa vrátil k svojej milovanej rodine
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Neuveriteľná cesta malého jazvečíka. Precestoval 10-tisíc míľ, aby sa vrátil k svojej milovanej rodine

Každý pes si vie nájsť cestu domov. Niekedy však, ako aj v tomto prípade, musí absolvovať 10 000 míľ (cca 16 000 kilometrov) dlhú cestu, aby sa vrátil tam, kam patrí.

Pip na cestách. — Foto: Instagram/noplans.justoptions

JUŽNÁ KAROLÍNA/SYDNEY 3. septembra - Rodina krátkosrstého jazvečíka sa plavila okolo sveta, keď ich zasiahla pandémia nového koronavírusu. Hranice sa začali zatvárať. Zoe a Guy Eilbeck a ich dvaja synovia zakotvili na ostrove Hilton Head v Južnej Karolíne v USA a mali necelých 48 hodín na to, aby si zbalili všetky veci zo svojej jachty.

Mysleli si, že to bude chvíľka

Rodina sa musela vrátiť domov do Austrálie. Prísne pravidlá však nedovoľovali, aby s nimi mohla odcestovať aj ich verná priateľka, jazvečík Pip.

Povedali si, že je to v poriadku, že sa čoskoro so svojím štvornohým miláčikom uvidia. Zoe sa podarilo na poslednú chvíľu zavolať priateľke, ktorá sľúbila, že sa o jazvečíka v čase ich neprítomnosti postará.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Our immaculate Lagoon400 catamaran SV No Plans Just Options is now for sale. A proven bluewater cruising catamaran, she has 4 cabins, enormous space with 3 electric heads and even a laundry. Set up to cruise the Pacific this year means 950kw of solar, new standing rigging, big water maker plus lots of upgrades and has already carried our family into beautiful bays and cities in Europe and America for the 4.5 years we lived aboard. A 2010 model with a contemporary look and beautifully maintained, she is located in Hilton Head, South Carolina and available to view. Link in bio for more info or DM me #lagoon400 #catforsale #lagoon400forsale #sailboatforsale #beautifulboat #catamaran #offshoresailing #hiltonheadisland #lagooncatamaran #liveaboardsailboat #cruisingcatamaran #forsale #noplansjustoptions

Príspevok, ktorý zdieľa No Plans Just Options (@noplans.justoptions),

Sicílčanka

Eilbeckovci narazili na Pip v roku 2018 na Sicílii, keď sa plavili svetom.

Pip sa rýchlo adaptovala na život na lodi a užívala si chvíle strávené na palube s jej rodinou. Zoe vedela, že dostať Pip na austrálsku pevninu nebude ľahké ani v čase, kedy ešte nezúrila pandémia. Austrália ma totiž veľmi prísne hraničné nariadenia. Koronavírus to ešte viac skomplikoval.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pip travel update: It’s now all on track for flight #3! This is the long one LA to Auckland. After some hiccups with official paperwork Pip has now been successfully processed by the great team at Jetpets in Los Angeles who have been cuddling and walking her during her last day on American soil. @insteinbergram @staceyhopegreen @mhyoung83 and I are on tender-hooks.... She was bumped from one flight to Auckland this afternoon but reconfirmed shortly thereafter on another AirNZ flight which leaves an hour later (who knew there were so many flights going to New Zealand tonight!) Now she’s been checked by the USDA govt vet, accepted by LAX airport and her crate sealed for export ? She has a long road now ahead as she waits nearly 4 hours to fly at 10.30pm local time. Flight time is then 13 hours so this will be tough for her, here’s hoping she will sleep most of the way. #goodgirl #cmonhomepip #keepgoing #heregirl #travelingpup #airNZ #aucklandbound #seenz #laflight #aircargo #weinerdog #doxie #dachshund #minidachshund #noplansjustoptions

Príspevok, ktorý zdieľa No Plans Just Options (@noplans.justoptions),

Život na farme

„Pip vymenila život na lodi za život na farme s bizónmi,“ povedala Zoe pre CNN travel. Lenže na farme boli už dvaja psi a nemohla tam dlho ostať. Zoe jej intenzívne hľadala ďalší náhradný domov.

Jazvečíka sa ujala Ellen Steinbergová, ktorá si najprv myslela, že rodina, ktorá odletela do Austrálie bez psa, bola nezodpovedná. „Hneď, ako som s nimi hovorila, uvedomila som si, že by ani nemohli byť starostlivejší. Mala som len nesprávne dojmy, keďže som nevedela o všetkých podrobnostiach,“ priblížila.

Úmorná byrokracia a zrušené lety

Zoe vstávala každý deň ráno o štvrtej, aby riešila nespočetné papierovačky súvisiace s prevozom Pip z USA do Austrálie.

Pôvodne sa Eilbekovci chceli po Pip vrátiť do USA, no kvôli ďalším cestovným obmedzeniam to nebolo možné.

Ellen musela neustále chodiť s fenkou k miestnemu veterinárovi kvôli byrokracii, očkovaniu a krvným testom, ktoré boli nevyhnutné na splnenie požiadavky, aby mohla Pip odletieť za svojou rodinou.

Hneď, ako dostali povolenie na prevoz do Austrálie, austrálsky vlajkový dopravca Qantas oznámil, že nelieta so psami na palube.

Cesta na Nový Zéland

Zoe našla náhradný plán. Prepraviť Pipu z Južnej Karolíny do Los Angeles a potom na Nový Zéland spoločnosťou, ktorá sa zaoberá prepravou zvierat. 

Problém bolo Pipu potrebné dostať z Južnej Karolíny do Los Angeles. Zoe teda zapojila do pomoci sociálne siete. Hľadala niekoho, kto by mohol malého jazvečíka prepraviť. Pomocnú ruku jej podala Melissa Young z organizácie, ktorá sa venuje záchrane psov. Pipu v bezpečí priviedla do Los Angels, kde nastúpila na lietadlo do novozélandského Aucklandu.

Pip pricestovala do Aucklandu 23. júla. Noc strávila v karanténe, potom odletela do Melbourne, kde prečkala ďalších 10 dní v karanténe, čo je povinné pre každé domáce zviera, ktoré prichádza do Austrálie zo zámoria. 

Posledné prekážky

Delilo ju už len niekoľko stoviek kilometrov, aby sa dostala do Sydney, kde ju už čakala celá rodina. Všetko sa opäť raz skomplikovalo a hranice medzi jednotlivými štátmi v Austrálii sa začali zatvárať.

Našťastie, Zoe má v Melbourne brata, ktorý súhlasil, že vezme Pip na pár dní k sebe. Nasledoval rad zrušených letov.

Zoe celú Pipinu strastiplnú cestu mapovala na sociálnych sieťach. O jej osud sa začali zaujímať aj médiá. Po tom, čo sa objavila v správach, jedna z leteckých spoločností povedala, že psíka prepraví.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pip travel update: After 18 hours in her crate, Pip arrived well and remarkably clean at the crack of dawn this morning. Welcome to the Southern Hemisphere, where it’s winter so 12degrees and raining in Auckland. She’s had some breakfast and is having a rest. We like to think she’ll enjoy the sights of New Zealand before she gets on flight number 4 tomorrow but the reality may be a little more subdued. #letsgohome #survivor #covidrefugee #visitnz #travellight #worldtraveler #dogswhotravel #doxie #weinerdog #dachshund #dachshundsofinstagram #airnewzealand✈️ #dachshundoftheday #cmonpip #homewardbound #noplansjustoptions

Príspevok, ktorý zdieľa No Plans Just Options (@noplans.justoptions),

Konečne spolu

Keď Pip 11. augusta konečne dorazila na letisko v Sydney, vítali ju Eilbeckovci spolu s filmovým štábom a niekoľkými miestnymi reportérmi.

Bolo to päť mesiacov, čo ju museli opustiť. Zoe priznala, že mali strach, že ich nespozná. „Keď počula naše hlasy, vrhla sa nám do náručia. Bolo úžasné mať ju po tak dlhom čase späť,“ vyznala sa Zoe. 

Po dlhom odlúčení sú Eilbeckovci nadšení, že majú svoju „posádku“ opäť pohromade. „Som si vedomá, že je to pes, ale je súčasťou posádky,“ hovorí Zoe. „Vrátila sa späť k tomu, čo má najradšej, leňošeniu na našej palube,“ uzavrela šťastná majiteľka.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…