Krištáľové krídlo opäť hľadá najväčšie osobnosti Slovenska
TASR
TASR

Krištáľové krídlo opäť hľadá najväčšie osobnosti Slovenska

Krištáľové krídlo opäť hľadá výnimočné slovenské osobnosti, ktoré v roku 2020 dosiahli jedinečný úspech.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 9. septembra (TASR) - Krištáľové krídlo opäť hľadá výnimočné slovenské osobnosti, ktoré v roku 2020 dosiahli jedinečný úspech. Do 31. októbra môže svojho favorita na ocenenie navrhnúť aj široká verejnosť prostredníctvom online formulára na www.kristalovekridlo.sk.

Krištáľové krídlo má za sebou 23 rokov udeľovania ocenení v desiatich kategóriách za konkrétny počin v danom roku v oblasti spoločenského, hospodárskeho, vedeckého, športového, kultúrneho života, ako aj mimoriadnej ceny. Príprava 24. ročníka je podľa organizátorov poznačená pandémiou.

Novinky

„Vnímame, že vo všetkých kategóriách, ktoré oceňujeme, je podstatný pokles aktivít v každom smere. Pre tento ročník sme spojili kategóriu populárna hudba a hudba do jednej kategórie,“ uviedla autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

Dodala, že druhou novinkou je zmena v kategórii šport: „V priebehu roka 2020 poklesli všetky športové súťaže, respektíve sa vôbec nekonali. Porotcovia už navrhli, že budú venovať pozornosť zaslúžilým športovcom, ktorí v minulosti dosiahli svetové úspechy a neušlo sa im toto ocenenie.“

Ďalší členovia poroty

Krištáľové krídlo nie je anketa, o finálnych nomináciách rozhoduje odborná porota. V 24. ročníku sa k stálym členom pripoja napríklad staronový člen Boris Hanečka, v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie riaditeľ programových služieb RTVS Anton Šulík, herec martinského divadla Tomáš Grega, v kategórii šport laureát Róbert Vittek, paralympijská reprezentantka Veronika Vadovičová, v kategórii medicína a veda laureát ceny Krištáľové krídlo profesor Michal Mego a ďalší, ktorých verejnosť spozná počas priameho prenosu z odovzdávania ocenení.

Tri osobnosti v každej kategórii

Porotcovia do finále posunú v každej kategórii tri osobnosti. „Vďaka tomu, že nás ľudia i odborné organizácie informujú o úspešných počinoch svojich známych, máme vždy zaručenú výbornú kvalitu návrhov. Už len nominácia na Krištáľové krídlo je preto veľkou prestížou,“ uviedla k nominačnej kampani nová riaditeľka galavečera Krištáľové krídlo Danka Barteková.

Podľa nej budú mať odborné poroty náročné rozhodovanie i tento rok: „Keďže na Slovensku máme nespočetne veľa úspešných ľudí, ktorí robia našej krajine zvučné meno i v zahraničí. A napriek tomu, že v tomto období sme vo viacerých odvetviach mierne spomalili, nájdu sa u nás mnohé osobnosti, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Takáto pozitívna emócia je teraz kľúčová.“

Laureátov jednotlivých kategórií vyhlásia v novej budove Slovenského národného divadla (SND) 7. februára 2021. Galavečer odvysiela v priamom prenose RTVS na Jednotke.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…