Navždy ostanú milovanými princeznami: Ako čas menil Arabelu, Krasomilu, Šípkovú Ruženku a ďalšie krásky?
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Navždy ostanú milovanými princeznami: Ako čas menil Arabelu, Krasomilu, Šípkovú Ruženku a ďalšie krásky?

Pozrite sa spolu s nami, ako išiel čas s najobľúbenejšími a najkrajšími filmovými princeznami na Slovensku a v Česku.

Ich mená ostanú navždy spojené s najkrajšími slovenskými a českými princeznami. — Foto: Facebook/Ahoj Komárno, SFÚ Filmotéka, Adriana Coppola

BRATISLAVA/PRAHA 20. septembra – Všetky sú krásne. Niektoré pyšné a rozmarné, ďalšie zas súcitné a odvážne. Všetky okrem krásy spája korunka vo vlasoch a princ. Slovenské a české filmové princezné si zamilovali mnohé generácie a to tak, že bez niektorých z nich si nevieme predstaviť sviatky. Iné sú lákadlom počas roka.

Niektoré herečky si zahrali princezné opakovane, iné vystrelila jediná úloha medzi filmové legendy. Tak či onak, svojej úlohy sa zhostili tak dobre, že pri niektorých z nich poznáme len jedinú tvár – tú z rozprávky.

Pozrite sa, ako dnes vyzerajú a čo robia princezná Šípková Ruženka, Anna, Arabela, Lásky kvet či princezná z Pávieho pierka. Spoznajte tváre i nesmrteľných princezien - herečiek, ktoré medzi nami už nie sú a ktoré napriek tomu, že odišli do filmového neba, sa tak výrazne zapísali, že korunky im už nikto nikdy nevezme.

Princezná Anna

Od nakrúcania rozprávky Kráľ Drozdia brada uplynulo už 35 rokov, no aj dnes si nielen pamätníci radi pozrú rozprávku, v ktorej zažiarila predstaviteľka hlavnej ženskej úlohy Adriana Romanová - Tarábková v úlohe krásnej, ale bezcitnej princeznej Anny.

Jej antickú krásu si všimol režisér Miloslav Luther, keď si listoval v časopise Dievča. A hneď vedel, komu zverí úlohu princeznej.

Neostalo len pri dievčati, ktoré sa neskôr zaľúbilo do žobráka. Adriana prikývla ešte na niekoľko ďalších úloh, no potom dala filmovému svetu navždy zbohom. Nádejnú herečku herecký chlebík nenapĺňal, radšej zasadla do školských lavíc a na Slovenskej vysokej škole technickej vyštudovala ekonomické riadenie. Dnes podniká a svojho princa už našla. Pracuje na manažérskom poste v známom bratislavskom futbalovom klube.

Adriana Romanová – Tarábková však ostane pre divákov navždy spätá s kráľom Michalom, ktorý zlomil jej márnivú povahu a odokryl jej láskavé srdce.

Adriana Romanová (Tarábková) a Lukáš Vaculík si spolu zahrali v úspešnej rozprávke.
Adriana Romanová (Tarábková) a Lukáš Vaculík si spolu zahrali v úspešnej rozprávke. Foto: Facebook/Televízia JOJ

Šípková Ruženka

Rozprávka sa nakrútila hneď po nežnej revolúcii vďaka spolupráci slovenskej a nemeckej produkcie. V známom príbehu sa v úlohe sladkej Šípkovej Ruženky predstavila slovenská herečka Dana Dinková a v úlohe princa začínajúci herec Gedeon Burkhard, ktorý sa neskôr preslávil v Komisárovi Rexovi. Dana Dinková si zahrala neskôr vo filmoch Tábor padlých žien, Knieža a v seriáli Duchovia.

Herečka sa neskôr vybrala tanečnou cestou. Je absolventkou tanečného konzervatória a odboru choreografia baletu na Vysokej škole múzických umení. Pôsobila v balete Slovenského národného divadla v Bratislave, v Badene, v New Yorku a v Prahe.

V roku 1995 sa stala laureátkou Česko – slovenskej choreografickej súťažnej prehliadky s tanečnou drámou Zjazvené spomienky. V roku 1997 sa významnou mierou pričinila o založenie Slovenského komorného baletu. Dnes je 46-ročná umelkyňa umeleckou šéfkou baletu a svojím zjavom stále pripomína jemnú princeznú.

Dana Dinková sa neskôr vybrala tanečnou cestou.
Dana Dinková sa neskôr vybrala tanečnou cestou. Foto: Facebook/Dana Dinkova, Adriana Coppola

Úprimná princezná Maruška

Milena Dvorská je spätá s princeznou Maruškou z rozprávky Bol raz jeden kráľ. „Filmový kráľ“ a zároveň otec tituloval talentovanú Milenu ako herečku s najkrajšími očami. Jej talent a prirodzený pôvab neušiel ani režisérovi Bořivojovi Zemanovi.

Napriek tomu, že sa zhostila veľkého množstva filmových a seriálových postáv, bola to práve úloha Marušky, ktorá ju vystrelila k legendám. Možno aj preto si ju dnes pamätajú fanúšikovia najmä ako princeznú, pri ktorej zastal čas, no herečka nestratila nič zo svojho šarmu ani v neskoršom veku. Milena Dvorská opustila tento svet v roku 2009 ako 71-ročná.

Milena Dvorská ako nesmrteľná princezná Maruška.
Milena Dvorská ako nesmrteľná princezná Maruška. Foto: Facebook/Milujeme český film

Princezná Arabela

Úspešný televízny seriál Arabela sa spája so slovenskou herečkou. Princeznú Arabelu si zahrala dnes už bývala herečka Jana Nagyová. Ako to už v živote býva, aj v tomto prípade jej úlohu prihral sám osud.

Pôvodne princeznú Arabelu mala hrať česká herečka Libuše Šafránková, úlohu zo zdravotných dôvodov odmietla. Šafránková však Arabelu nadabovala – možno i preto niektorí doteraz prehliadli skutočnosť, že princeznú si zahrala práve Slovenka.

Bývala herečka Jana Nagyová v legendárnej úlohe.
Bývala herečka Jana Nagyová v legendárnej úlohe. Foto: Facebook/Info.sk, Ahoj Komárno

Jana Nagyová sa predstavila v niektorých väčších a menších filmoch a seriáloch ako napríklad Triptych o láske, Nebezpečné známosti, Bičianka z doliny, Chlap prezývaný Brumteles, Lekár umierajúceho času, Alžbetin dvor a svoje umenie predviedla aj na divadelných doskách. Filmového sveta sa dobrovoľne vzdala v roku 1988  - preťahovala sa do zahraničia, kde sa venuje najmä svojej rodine.

Princezná z Pávieho pierka

V rozprávke Pávie pierko z roku 1987 bola Eva Vejmělková priam neprehliadnuteľná. Jej vlasy zdobila korunka a červené kvety, ktoré z nej vyčarovali nadpozemské dievča ako z iného sveta. V tomto období to bol to štýl, ktorý sa len tak nevidí.

Herečka sa blysla ešte v mnohých filmových postavách, no ako správna princezná je dodnes verná svojej jedinej láske - slovenskému režisérovi Dušanovi Rapošovi. Bola to práve Fontána pre Zuzanu, ktorá spojila a navždy zmenila ich životy.

Herečka patrila v čase nakrúcania hudobného filmu k najkrajším ženám Československa. „Zuzana z fontány“ si zahrala v ďalších filmooch, ako sú napríklad Kára plná bolesti, Dobrí holuby sa vracajú, Ako básnikom chutí život, Koniec básnikov v Čechách, pričom svoj pôvab prepožičala nielen ďalším princeznám, ale nájdeme ju v známom hollywoodskom veľkofilme s názvom Dračie srdce.

Eva Vejmělková je stále aktívnou herečkou.
Eva Vejmělková je stále aktívnou herečkou. Foto: Facebook/FotografBouček Veřejně známá osobnost, Slavomír Danko

Neprehliadnuteľná blondínka vyštudovala herectvo, no potom sa vrhla na štúdium psychológie a dnes 51-ročná herečka opäť mieri na plátna kín v snímke Ženská pomsta. Najšťastnejšia je však pri svojej rodine. Manželia sú hrdými rodičmi dcérok. Tara a Rita robia rodičom najväčšiu radosť.

Princezná so zlatou hviezdou

Mnohí z nás si ani dnes nevedia predstaviť sviatky bez klasickej rozprávky, v ktorej zažiarila česká herečka Marie Kyselková. Napriek tomu, že princezná Lada bola jej jedinou hlavnou postavou, navždy ostáva zapísaná medzi našimi najkrajšími rozprávkami.

Nádejná herečka mala pracovať ako zdravotná sestra, no jej výzor si všimol režisér Jiří Sequens st. a v roku 1955 ju prijal do filmu s názvom Větrná hora. Neskôr si zahrala vo filmoch ako Bomba a Touha.

Najviac sa však preslávila v úlohe princeznej v myšom kožúšku. Úlohy pritom dostala vďaka náhode. Pôvodne sa jej mala zhostiť herečka Miriam Hynková, no ochorela. Napriek tomu, že filmová princezná dostala niekoľko ďalších ponúk, na plátne sa už nikdy neobjavila.

Herectvo zavesila na klinec. Začala sa venovať rodine, neskôr sa zamestnala ako informátorka na študentských internátoch v pražskom Strahove.

Marie Kyselková a jej jediná hlavná úloha, ktorá jej zaručila nesmrteľnosť.
Marie Kyselková a jej jediná hlavná úloha, ktorá jej zaručila nesmrteľnosť. Foto: Facebook/So is time.( Tak ide čas.) - Stars

Marie Kyselková opustila tento svet ako 83-ročná, no ostáva s nami navždy spätá - minimálne počas vianočných sviatkov, keď tradične odhalí princovi svoju zlatú hviezdu na čele.

Pyšná princezná

Alena Vránová za sebou nechala množstvo filmových postáv. Úloha pyšnej princeznej z nej však vytvorila legendu, bez ktorej Vianoce nemôžu byť.

Vďaka tejto úlohe sa zoznámila so svojim budúcim manželom, filmovým kráľom Miroslavom, teda Vladimírom Rážom. A napriek tomu, že obaja sa rozviedli, láska dlho nevydržala. Herectvo ju však nikdy nesklamalo a toho sa aj držala.

Dnes sa 88-ročná herečka Alena Vránová venuje najmä rodine.
Dnes sa 88-ročná herečka Alena Vránová venuje najmä rodine. Foto: Facebook/ Petr Senko, Deník Aha!

Žena, ktorú si pamätáme najmä ako pyšnú princeznú Krasomilu, sa pred kamerami objavovala aj po 80-tke. Dnes sa 88-ročná herečka venuje najmä rodine.

Princezná Lásky kvet

Zuzana Skopálová nemala ani 16 rokov, keď si v koprodukčnej slovensko-nemeckej filmovej rozprávke s názvom Popolvár najväčší na svete zahrala princeznú Lásky kvet. V roku 1982 ju natočil režisér Martin Ťapák na motívy slovenskej ľudovej rozprávky Pavla Dobšinského.

Nebola to však jej posledná úloha princeznej. Menili sa iba princovia. „Roky plynuli a Zuzana hrala nevinné princezné ešte aj vtedy, keď sa v roku 1999 stala matkou. Posledným princom, ktorý sa do nej na televíznej obrazovke zamiloval, bol Janko Kroner ml. v čarovnom príbehu Nebojsa,“ informuje o tom Česko-Slovenská filmová databáza.

Zuzana Skopálová si zahrala nejednu priceznú.
Zuzana Skopálová si zahrala nejednu priceznú. Foto: Facebook/ Zuzana Skopalova, SFÚ Filmotéka

Zahrala si aj vo viacerých slovenských televíznych seriáloch, ako sú Panelák, Zlomok sekundy, Búrlivé víno, Horúca krv, Kolonáda, Doktori, či Tajné životy. Niekoľkonásobná slovenská princezná tento rok oslávila 54-rokov.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…