Umenie, ktoré si žiadalo odvahu
Dobré noviny
Dobré noviny

Umenie, ktoré si žiadalo odvahu

Milovníci umenia sa môžu tešiť na zaujímavú výstavu.

Výstava Snívaj!? v Mirbachovom paláci pokračuje do 29. novembra. — Foto: gmb.sk, Facebook/Galéria mesta Bratislavy

BRATISLAVA 30. septembra - Milovníci umenia sa môžu tešiť na zaujímavú výstavu. Galéria mesta Bratislavy prináša príbeh celej výtvarnej generácie, ktorá si zvolila tvorbu aj napriek tomu, že to mali zakázané - a následne za to trpeli.

Výstavu Snívaj!?, ktorá sa koná od 24. septembra do 29. novembra, tvorí výber diel zo zbierky Art Fondu - Stredoeurópskeho fondu súčasného umenia. Ide o prierez slovenským súčasným umením od šesťdesiatych až po deväťdesiate roky minulého storočia.

Príbeh slovenskej avantgardy

Spoločnou črtou vystavených umelcov je útlak za nekonformnú tvorbu, ktorému boli vystavení počas normalizácie. „Socialistické Československo malo iné predstavy o umení a radikálne či inovatívne prejavy neboli vítané. Nemohli svoje diela predávať ani vystavovať. Voľnej tvorbe sa popri iných prácach venovali až vo svojom voľnom čase. Sami so sebou, v tichu svojich ateliérov,” vysvetľuje riaditeľka zbierky Art Fond Kristína Zaťko Jarošová, ktorá je spolu s Beatou Jablonskou kurátorkou výstavy.

Diela mnohých vystavených umelcov, medzi ktorými je Rudolf Sikora, Dezidér Tóth - Monogramista T.D a Július Koller, sa stretli v jednej galérii na spoločnej výstave po dlhých desaťročiach od legendárneho 1. otvoreného ateliéru.

Zakázaní umelci

Ten sa konal 19. novembra 1970 v ateliéri v dome Sikoru a išlo spontánny umelecký protest proti mocenským zásahom do umeleckého života. Už na druhý deň ho zrušil zásah Štátnej bezpečnosti.

Aktivity zakázaných umelcov však pokračovali na neoficiálnej scéne. Avantgardné umenie tak na Slovensku ďalej rozvíjalo myšlienky ekológie, feminizmu, vzťahu človeka a jeho prostredia či snahy o uchopenie vesmírneho veku.

Boli sme a vždy budeme

Ako vysvetľuje Zaťko Jarošová, týchto umelcov nezlomila doba ani obrovský tlak: „Nasledovali svoj sen, svoje presvedčenie a ideály.  A dnes, aj napriek tomu, že ich tvorba dostala ocenenie až po desaťročiach, necítiť v nich trpkosť, ale práve naopak. Majú v sebe úžasný entuziazmus, ľudskosť a nadhľad. Verím, že tieto kvality, aj ich osobný život môže byť obrovskou inšpiráciou pre nás všetkých."

Výstava Snívaj!?
Výstava Snívaj!? Foto: Facebook/ART FOND

Prierez ich príbehmi a umeleckou tvorbou, rozdelený na päť kapitol, si môžete pozrieť osobne v priestoroch Galérie mesta Bratislavy. Viaceré diela sú vystavené po prvý raz. Zbierka aj napriek jej silnému presahu do minulosti môže byť zaujímavá aj pre mladšie generácie.

Nadčasové posolstvá vystavených diel, akými sú napríklad sloboda prejavu a spravodlivosť, sú aktuálne dodnes. Výstava Snívaj!? v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí pokračuje do 29. novembra.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…