Odvážne ženy z Vyšnej Myšle. Štvorica, ktorá uchováva tradície a pridáva aj humor
TASR
TASR

Odvážne ženy z Vyšnej Myšle. Štvorica, ktorá uchováva tradície a pridáva aj humor

Nevšedný názov má ženská spevácka skupina, ktorá sa venuje ľudovým piesňam v obci Vyšná Myšľa, okres Košice-okolie.

Ženská spevácka skupina Odvážne ženy, ktorá sa venuje ľudovým piesňam — Foto: TASR/František Iván

Vyšná Myšľa 17. októbra (TASR) – Nevšedný názov má ženská spevácka skupina, ktorá sa venuje ľudovým piesňam v obci Vyšná Myšľa, okres Košice-okolie. Volá sa Odvážne ženy a tento rok oslavuje 20. výročie vzniku. Priemerný vek jej členiek je viac ako 60 rokov.

Svojimi vystúpeniami dokazujú, že nielen uchovávajú tradície, ale cudzí im nie je ani humor a zábava. Skupina vznikla v roku 2000, keď sa bez akýchkoľvek skúseností prihlásila na regionálnu spevácku súťaž Dargovská ruža do Svinice.

Keď už sa teda odvážili

„Dalo sa nás dokopy asi šesť žien, hovorili sme si, že všade na okolí majú dajaké skupiny, tak prečo by sme nemali aj my. Tak sme začali spievať a rozmýšľať, aký si dáme názov. Olšavu už mali v Ruskove, Myšľanku sme zavrhli, lebo sú dve Myšle, tak by sa nevedelo, z ktorej sme. Tak potom hovoríme, viete čo, keď sme sa už tak odvážili, dajme si názov Odvážne ženy, a to sme aj odsúhlasili," priblížila pre TASR zakladajúca členka Paulína Budaiová.

Hoci s trémou a len v provizórnych krojoch si napokon Odvážne ženy viedli na svojej prvej Dargovskej ruži so cťou, a v ďalších rokoch na nej už zbierali aj ocenenia. Speváčky dnes zdobí slávnostný vyšnomyšliansky kroj, pričom sukne sú ešte pôvodné. „Máme ich možno 60 - 70 ročné, ktoré mali u nás dakedy ženy, vypýtali sme si ich od nich, čo mali ešte odložené. Lajblíky sme si dali ušiť, aby sme mali vždy nové, odvtedy chodíme aj my vyparádené," dodala Budaiová.

Netradičné a vtipné úlohy

Skupina spieva domáce myšľanské pesničky, ale aj iné. Okrem domáceho účinkovania na rôznych akciách vystupovali jej členky aj v Maďarsku, na Dňoch mikroregiónu Hornád, medzinárodnom festivale v Michalovciach a ďalších podujatiach. Známymi a populárnymi sa stali aj tým, že sa nebáli napriek veku urobiť zábavu aj v netradičných vtipných úlohách.

„Vždy sme dačo vymysleli. Raz sme si nacvičili program ako mažoretky, to malo úspech, na druhý rok sa už všetci tešili, čo zase Myšlianky ‚vydumali‘. Potom sme vystupovali ako baletky so sukňami z krepového papiera, aj country sme tancovali, aj dáke scénky robili,“ spomína speváčka.

Majú aj CD-čko

Po baletnom vstúpení v štýle Labutieho jazera dostali napríklad hneď objednávku na otvorenie plesu v Košickej Polianke. V košickom štúdiu Slovenského rozhlasu nahrali výber piesní v rámci programu Cimbal paráda, z čoho vzniklo hudobné CD.

Vedúcou skupiny je v súčasnosti Paulína Strassburgerová, majú aj hudobný sprievod v podobe harmonikára. Na spevácke súťaže však Odvážne ženy posledné roky už nechodia. „To viete, vek nepopustí. Momentálne máme osem členiek, priemerný vek je okolo 62 rokov, len je škoda, že tie mladé ženy v obci dajako nemajú záujem pridať sa,“ zhodnotila vedúca.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…