Akčná hviezda, ktorá ovláda aj balet a navštívila aj Slovensko. Jean-Claude Van Damme má 60 rokov
TASR
TASR

Akčná hviezda, ktorá ovláda aj balet a navštívila aj Slovensko. Jean-Claude Van Damme má 60 rokov

Belgický herec Jean-Claude Van Damme sa zaradil medzi najväčšie akčné hviezdy Hollywoodu.

Herec Jean-Claude van Damme pózuje s manželkou Gladys Portuguesovou — Foto: TASR/AP

Brusel/Bratislava 17. októbra (TASR) – Belgický herec Jean-Claude Van Damme sa zaradil medzi najväčšie akčné hviezdy Hollywoodu. Šampión bojových umení predviedol svoju telesnú zdatnosť vo filmoch ako Karate Tiger 1.: Neustúpiť, nevzdať sa (1985), Kickboxer (1989), Levie srdce (1990), Živý terč (1993), Legionár (1998), Až do smrti (2007) alebo Expendables: Nezničiteľní 2 (2012).

Okrem bojových umení a herectva sa venuje aj písaniu scenárov a režírovaniu. V nedeľu 18. októbra sa dožíva 60 rokov. Jean-Claude Van Damme, vlastným menom Jean-Claude Camille François Van Varenberg, sa narodil 18. októbra 1960 na predmestí Bruselu.

Jeho snom bolo dobyť Hollywood

Bojovým umeniam sa začal venovať už ako desaťročný, keď ho otec zapísal do školy karate. Postupne rozšíril svoj repertoár bojových športov aj o Taekwondo či Kickbox a na popud matky trénoval tiež balet, čo jeho gymnastické zručnosti ešte rozšírilo. Tvrdá fyzická príprava mu zabezpečila zisk čierneho pásu a európskeho majstra v karate v strednej váhe.

Rešpekt súperov a vlastné karate štúdio tešiace sa hojnej návštevnosti však Van Dammovi k šťastiu nestačilo. Jeho snom bolo dobyť Hollywood, preto sa vzdal výnosného fitnes centra a odišiel do USA. Než sa však dopracoval k lukratívnej filmovej ponuke, zarábal si na živobytie napríklad aj ako vyhadzovač v nočných kluboch.

Odrazový mostík

Odrazovým mostíkom vo filmovej kariére belgického rodáka sa stala snímka Bloodsport (Krvavý šport, 1988) nabitá ukážkami najrôznejších ázijských bojových umení. Dnes film patrí ku klasickým dielam a podstatnou mierou prispel k popularizácii bojových umení. Snímka, ktorá vznikla s rozpočtom 1,5 milióna dolárov vyniesla napokon tvorcom 30 miliónov dolárov. 

Do hlavného hollywoodskeho prúdu prenikol Jean-Claude Van Damme v 90. rokoch 20. storočia, kedy sa začala jeho spolupráca so známymi zahraničnými režisérmi. K najznámejším filmom z tohto obdobia patria Kickboxer (1989), Double Impact (Dvojitý zásah, 1991), Universal Soldier (Univerzálny vojak, 1992), Nowhere to Run (Niet úniku, 1993), Hard Target (Živý terč, 1993), Sudden Death (Náhla smrť, 1995) a Timecop (1994), za ktorý zožal pochvalu aj od uznávaných filmových kritikov.

Zahral si aj sám seba

V roku 2008 si herec zahral sám seba v snímke JCVD, ktorá však nie je klasickým portrétom hviezdy, ale stavia na fiktívnej zápletke a zároveň čerpá z Van Dammovho skutočného života.

Jean-Claude Van Damme v roku 2000.
Jean-Claude Van Damme v roku 2000. Foto: TASR/AP

Po boku nemenej slávnych akčných filmových hrdinov, ako sú Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis či Chuck Norris sa Van Damme predviedol vo filme Expendables 2 (Expendables: Nezničiteľní 2, 2012). Medzi jeho posledné filmové snímky patria Kickboxer: Vengeance (2016), Kickboxer: Odplata (2017), Lukas (2018) a We die Young (Zomrieť mladí, 2019).

Zavítal aj na Slovensko

Rovnako ako jeho filmy, rušný je aj hercov osobný život. Známe sú jeho problémy s drogami, priznal, že trpí maniodepresiou a za rozpadom jeho manželstiev údajne stálo násilnícke správanie a výstredný spôsob života. V súčasnosti je piatykrát ženatý a má tri deti.

Hviezda filmového plátna ktorú poznajú milióny ľudí na celom svete, zavítala koncom júna 2012 aj na Slovensko. Jean-Claude Van Damme sa zúčastnil na slávnostnom otvorení Nestville Parku - expozície tradičných remesiel a liehovarníctva v obci Hniezdne na severnom Spiši.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…